Як відбудовувати українські міста після перемоги: ідеї архітекторів

Поки триває війна українські архітектори вже взялись до праці аби створити проєкти майбутньої відбудови країни.
Маніфест архітекторів
21 березня Анна Кирії у своєму Фейсбуці опублікувала мініфест українських архітекторів.
“Ми — архітектори України, об’єдналися для відбудови нашої держави. Відбудови українських міст, просторів, інфраструктури.
Ворог підступно нищить наші будинки, школи, лікарні, культурну спадщину, цивільну інфраструктуру — все на своєму шляху. Але ми точно все відбудуємо!
Відбудуємо Україну! Бо хочемо, можемо і знаємо як.
Нова архітектура України буде сучасною, європейською, заснованою на тяглості наших традицій.
З новими сенсами.
Без типових російсько-радянських наративів і форм. Бо там, де панують ці форми, рано чи пізно з’являється “русскій мір”. Ми маємо забути про типовість, сірість, безликість і безіменність, бо це і є “русскій мір”.
Ми не такі по суті. Ніколи такими не були і не будемо.
Саме тому, ми відбудуємо Україну, створюючи нове.
Нові сенси на основі принципів: взаємодії, спільнотворення, підтримки та оборони.
Українська архітектура має нести нові сенси всьому світу: повагу до людини, важливість спільних просторів, енергонезалежність, доступність, безпеку, силу громад.
Символи радянського колоніального минулого повинні зникнути з обличчя наших міст.
Ідея свободи стане фундаментом нової архітектури.
Архітектури нашої української незалежності.”
Архітектурна Палата НСАУ створила Координаційний штаб, що працює над стратегією відновлення наших міст та громад. Ми – всеукраїнська організація, що охоплює кожен регіон. Щиро запрошуємо всіх, хто має змогу, долучатися.
Якщо ви архітектор, інженер, проєктувальник, виробник чи постачальник будівельних матеріалів і готові до співпраці, просимо заповнити цю форму:
https://forms.gle/SN53exiE8kqU1JVy8
Якщо ви представник органу місцевого самоврядування, містянин, той, кому потрібна архітектурна допомога, просимо заповнити цю форму:
https://forms.gle/RxtZydxd2YPp15Tu9
З усіх питань звертайтеся, будь ласка, на мейл голови комісії зі зв’язків з громадськістю АП НСАУ Кирила Чуйка kyrylo.chuyko@gmail.com
Щоб почерпнути найкращі ідеї започаткували і конкурс #ReCreateUA, де закликають архітекторів, ілюстраторів і дизайнерів показати як вони уявляють україну після відбудови.
Тимчасове житло
Індивідуальність проти багатоповерхівок
Архітектор Анатолій Єксарев показав, яким може бути житло для тих, хто повератиметься у рідні області після війни, аби відійти від радянських “коробок”.
“Ось для них ми вирішили створити концепт індивідуального житла.
Нового, технологічного, енергозберігаючого, простого в експлуатації та найголовніше – індивідуального. Це один із найважливіших критеріїв у боротьбі з багатоповерхівками совка, які стирали індивідуальність та категорично не відповідають концепції децентралізації мегаполісів”, – пише архітектор.
Такі модульні будиночки швидкі в побудові і можуть варіюватись у розмірах та вмістити сім’ї з 2-х осіб, до багатодітних сімей. Також, можуть виступати як локальні об’єкти побуту, торгівлі, сервісу та адміністративних площ.
Також є можливість використовувати модулі як постійне житло або переформатувати їх через 5-10 років у заміські готелі категорії HV Holiday Village.
Після відновлення центрів міст архітектори пропонують розміщувати ці об’єкти за межею постраждалих міст для оперативності та простоти організації будівництва.
Житло тимчасове, але з гідним способом життя
Слава Белбек пише: “Основне завдання, яке ми ставимо перед собою — збереження гідного способу життя. Ми повинні зробити тимчасове проживання українців, які втратили свої домівки, звичний та здоровий спосіб життя, гідним.”
Його проект розроблений таким чином, що він може бути адаптований під різні умови місцевості, форми ділянок та завдання щодо щільності поселення.
Відновлення Маріуполя
Архітектурна студія DK-architect сформулювала своє бачення відновлення житлового фонду в проектній концепції відновлення вулиці Купріна в Маріуполі.