Морква: як правильно вирощувати

10:03, 13 Квітня, 2022
morkva

Аби виростити багату на вітаміни й мікроелементи моркву, яка б довго могла зберігатися, – треба знати секрети з її посадки та догляду. Про моркву «Гречка» і розповідає в черговій фаховій публікації з вирощування овочів.

Професійною інформацією ділиться доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, учений секретар Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук Оксана Сергієнко.

Як сіяти моркву

Краще, щоб на землі під моркву попередній рік росли огірок, цибуля, картопля рання, томат ранній, бобові, однорічні трави. Допустимі – кабачок, кавун, гарбуз.

Сіяти моркву бажано поруч з цибулею, аби відлякувати морквяну муху.

Повертати посіви моркви на ту ж ділянку можна через 2-3 роки.

З добрив восени вносять 50 г на кв. м  нітроамофоску. Натомість гній під посіви моркви не рекомендується, бо це збільшує кількість невирівняних коренеплодів та загнивання під час тривалого зберігання.

Рано навесні ґрунт розпушують.

Для сівби бажано використовувати насіння врожаю попереднього року.

«Як морква, так і цибуля поступово втрачають схожість насіння. Тому краще брати те, що свіжіше», – каже Оксана Сергієнко.

Сіють моркву з міжряддям 25-30 см, глибина загортання до 3 см. При цьому в лунку налити води, посіяти намочене насіння, загорнути сухим ґрунтом і злегка його ущільнити.

Сорти моркви

Інститут овочівництва і баштанництва рекомендує такі сорти: 

  • ультрарання «Оленка»;
  • середньостигла «Нантська Харківська»;
  • середньостигла  «Яскрава».

Як підготувати насіння моркви до посіву

Для ранніх та дружніх сходів насіння замочують у воді за кімнатної температури на дві доби. Закінчують замочувати насіння, коли з’являються поодинокі покільчені насінинки.

«Коли ми бачимо, що воно вже почало проростати», – уточнює фахівчиня з овочівництва.

Тоді їх підсушують до сипучого стану і зразу висівають у зволожений ґрунт або ненадовго кладуть насіння у холодильник, якщо немає можливості одразу висіяти.

«Морква дуже примхлива до підготовки ґрунту, наявності вологи. Якщо пророслим насіння посієте у вологих ґрунт, то вже на п’ятий день вона зійде», – розповідає Оксана Сергієнко.

Насіння моркви бажано висівати також у два строки. У ранньовесняний строк отримаєте продукцію для споживання у свіжому вигляді. А для того, щоб моркву залишити на зберігання, то сійте її наприкінці травня-початку червня.

«Вибирати її вже будете наприкінці вересня-початку жовтня. Якраз температури будуть низькі і продукція дуже гарно зберігатиметься», – пояснює експертка.

Як правильно вирощувати моркву

Загущені посіви обов’язково проривають у фазу двох-трьох справжніх рослин. Рекомендують відстань 4-5 см.  Жаліти рослини при прориванні не слід. Одночасно треба виривати бур’яни.

Якщо немає рясних дощів, то моркву слід поливати.

«Поливи припиняють за 15 діб до викопування коренеплодів», – каже співробітниця Інституту овочівництва і баштанництва.

Після дощів та поливів ґрунт слід розпушувати й одночасно видаляти бур’яни.

Також моркву можна підживлювати, як і всі інші культури.

Як зберігати моркву

Для тривалого зберігання моркву викопують до настання стійких осінніх заморозків. Ознака того, що коренеплоди вже дозріли – є пожовтіння нижніх листків рослини.

Моркву зберігають при температурі до 2 градусів тепла і вологості 90-95%. Також моркву можна зберігати й у 20-25 кг поліетиленових мішках, які не зав’язують. Або зберігати у піску: коренеплоди укладають шарами піску в 1-3 см.

«Гречка» також нагадує інструкцію для чайників, як виростити помідори та секрети вирощування огірків, перцю й баклажанів, цибулі.

 

Останні новини по темі

Як висіяти помідори у відкритий ґрунт

pomidor
miny 400x300

Побачив – не чіпай: правила мінної безпеки

Читайте також

Новгородківська на Новомиргородська громади Кіровоградщини повідомили про загибель земляків, ...

18:11, 10 Грудня, 2023

Качана каша входить до традиційних українських страв, які наші предки могли дозволити собі лише ...

16:28, 10 Грудня, 2023

Найдовша в Європі залізнична вузькоколійка проведе зимовий ретро-тур маршрутом Гайворон-Бершадь ...

13:08, 10 Грудня, 2023