Життя

Як виростити овочі на балконі

 Автор: Анастасія Дзюбак. 5640

 Вирощувати овочі можна не лише на земельних ділянках, а й у горщиках на дахах, балконах, терасах та підвіконнях в будинках та квартирах. Якщо ви вирішили займатися овочівництвом в міні форматі, варто почати з вибору овочів та проєкту «городу», оцінивши масштаби вашої «грядки». Зазначимо, що найпростіше виростити в таких умовах помідори, огірки, перець, горох, полуницю та духмяні трави.

 

balkon

Поради з балконного овочівництва дає Держпродспоживслужба у Кіровоградській області.

Що можна виростити на балконі?

Зазвичай в наших квартирах не так багато місця для вирощування городини, тому варто реально оцінити можливості та потреби родини в овочах. На підвіконні, перш за все, розумно вирощувати зелень, яка споживається малими порціями, а врожай дає тривалий час. Відмінний результат отримується при вирощування зелені у вигляді мікрогріну. Мікрогрін дає дуже швидкий результат, але агротехніка вирощування дещо відмінна від звичайного овочівництва, тому новачкам краще купити спеціальні набори для мікрогріну і користуватись рекомендаціями, що входять в набір.
Вирощувати овочі можна або з насіння, або з розсади. Плюси і мінус є у кожного способу.

Вибір насіння для посадки на балконі

Найперше, на що необхідно звернути увагу при купівлі насіння – на пакетик. Він має бути з міцного якісного паперу з охайною склейкою. На ньому чіткими текстом українською мовою має бути зазначена інформація:

 • про виробника насіння,
 • про місце його пакування,
 • назва культури,
 • сорт (гібрид),
 • маса (г), або кількість насінин в пакеті (шт.),
 • номер насіннєвої партії,
 • рік урожаю,
 • схожість.

Із сортів доречно обрати скороспілі та ранні, оскільки в умовах обмеженого простору рослини ростуть повільніше. Також варто обрати компактні форми рослин, огірки - самозапильні або партенокарпічні, якщо є необхідність – подбати про підв’язування плетистих форм.

Перед посівом для кращого і швидшого проростання насіння можна на добу замочити у воді або загорнути у вологу марлю.

Глибина посадки насіння різних рослин, як і основні рекомендації по вирощуванню, зазначаються на зворотному боці кожної упаковки.

Висівати насіння можна в розсадну скриньку, торф’яні горщечки, стаканчики, які накривають плівкою чи склом і таким чином утворюються міні-парники. Важливо не забувати обприскувати та провітрювати парничок. Після сходів рослини за потреби пікірують і відразу висаджують на постійне місце.

Явний плюс такого способу вирощування – можна спостерігати захоплюючий процес народження рослини з насінинки. Але цей шлях більш тривалий. Розсаду ж можна купити вже готову в садових центрах або на ринку, але вибір сортів буде дещо обмежений та й є великий ризик отримати не те, що хочеться. Тому рекомендуємо купувати розсаду в надійних перевірених продавців.

Як облаштувати місце для рослин?

Важливо одразу визначитись із місцем розташування «городу» та ємностях для нього. Звісно, усі рослини люблять освітлені місця, але за допомогою штучного додаткового освітлення цю проблему можна вирішити.
Для отримання додаткового місця в умовах обмеженого простору доцільно облаштовувати стелажі, де рослини можна розміщувати в кілька рівнів.

Зверніть увагу, що в ємностях, де ростуть рослини – горщиках та контейнерах - має бути отвір знизу, щоб не було застою води. Можна використовувати навіть пляшки та 5-ти літрові баклажки з-під води. Також на дно горщиків/контейнерів обов’язково необхідно насипати биту цеглу, керамзіт, гравій, щебінь або інший матеріал, що буде забезпечувати дренаж. На один сезон можна використовувати навіть зім’яті шматки цупкого паперу, кору дерев. Дренаж має забезпечити доступ повітря та запобігти перезволоженню ґрунту. Готовий ґрунт можна купити в спеціалізованих магазинах або зробити суміш самому.

Що важливо для здоров’я рослин

Для здоров’я рослин необхідно своєчасно стежити за:

 1.  вологістю ґрунту. Він не повинен пересихати і бути надмірно вологим. На ранній стадії розвитку рослин для поливу доцільніше використовувати обприскувач;
 2.  додатковою освітленістю рослин (за потреби) - для цього чудово підійде світлодіодна лампа спеціального спектру, яку розташовують вище всіх рівнів міні городу, а в найспекотніші дні може знадобитись і притінення рослин;
 3.  дотриманням необхідного температурного режиму;
 4.  періодичним підживлення, як універсальними добривами, так і призначеними для конкретного виду рослини;
 5.  час від часу, як і на звичайному городі, землю потрібно розпушувати та видаляти бур’яни.

Засоби захисту для балконних овочів

Під час росту рослин їх періодично треба оглядати та слідкувати за тим, щоб вони не пошкоджувались шкідниками (наприклад, попелиці) і хворобами (наприклад, фітофтори на томатах). За потреби рослини необхідно вчасно обробити засобами захисту рослин. У квартирних умовах краще використовувати біологічні препарати, щоб не зашкодити своєму здоров’ю.

Від комплексу шкідників на овочевих, кімнатних культурах застосовують «АгріІнсекта», павутинного кліща на огірках – «Актофіт», від комплексу хвороб на овочевих культурах – «Фітолавін», «Фітоплазмін», «Триходерма». Перед застосуванням будь-якого препарату уважно ознайомтесь з інструкцією і неухильно дотримуйтесь її!
Слід пам’ятати, що для культур, які використовують в їжу у вигляді зелені (цибуля, кріп, салат, петрушка), як на підвіконні, так і на городі, забороняється використовувати хімічні препарати. Для мікрогріну також важливо обирати насіння, яке не оброблене хімічними препаратами.

Овочівництво не складне, але потребує постійної уваги. Спробуйте, і за умови дотримання простих правил завжди матимете свої свіжі овочі!

 

Поширюйте

Коментуйте