Капуста – корисний овоч, який радять включати у свій раціон лікарі та дієтологи. А ще капуста – незмінний інгредієнт улюблених багатьом українцям страв. Варто лише знати як правильно виростити капусту, аби вона смакувала навіть взимку. Про це «Гречка» і розповідає в черговій фаховій публікації з вирощування овочів.
Професійною інформацією ділиться доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, учений секретар Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук Оксана Сергієнко.
Як виростити капусту
Капусту пізньостиглу вирощують розсадним та безрозсадним способом.
Кращі попередники під посадку капусти: бобові, цибуля ріпчаста, огірок, томат, картопля, перець, баклажан, однорічні трави. Допустимі – морква, буряк столовий.
Термін повернення посівів капусти на ту саму земельну ділянку – не раніше, ніж через 5-7 років.
Восени ґрунт перекопують на глибину 18-20 см.
Рано навесні верхній шар ґрунт розпушують бороною або граблями на глибину 2-4 см. Перед висівом насіння – на глибину закладання насіння – 4-5 см, або 14-16 см при висаджуванні розсади.
Добрива раціонально вносити у лунки під час сівби насіння чи висаджування розсади навесні.
Для знезараження проти збудників хвороб насіння капусти також можна прогріти у воді протягом 20-25 хв за температури 48-50 градусів Цельсія з подальшим охолодженням протягом 2-3 хв у холодній воді. Потім насіння підсушують до сипучого стану.
Щоб запобігти пошкодження сходів капусти хрестоцвітними блішками насіння обробляють одним із дозволених інсектицидів.
За безрозсадного способу вирощування насіння капусту висівають у відкритій ґрунт десь у другій декаді травня.
Рядки з рослинами краще розміщувати стрічковим способом за схемою: 40-50 см, а між стрічками – 70-90 см.
«Тоді зручно рухатися широкими міжряддями, коли доглядаєш за рослинами та під час збирання урожаю», – каже Оксана Сергієнко.
Лунки роблять через 40-45 см. Вносять нітроамофоска або перегній, додають воду. Висівають по 4-6 насінин в лунку і присипають сухим шаром ґрунту.
Під час з’явлення сходів у разі необхідності рослини слід обробляти від шкідників.
У фазі 2-3 справжніх листків у рослини в лунці залишають по одній рослині.
За розсадного способу вирощування, насіння капусти висівають у розсадниках, теплицях, нарізають борозни на відстані 45 см одна від одної, або викопують ямки. Зволожують і висівають насіння з розрахунку 1,5 г на 1 кв. м та загортають сухим ґрунтом.
Вихід розсади капусти з 1 кв. м – десь 50 штук.
Висаджують розсаду на постійне місце орієнтовно в першій-другій декаді червня. Коли рослини вже мають по 5-6 справжніх листків.
Перед вибиранням рослин з розсадника, ґрунт добре зволожують. Відстані між рядками та в рядку за розсадного способу вирощування такі, як і за безрозсадного способу.
«Капусту слід садити не дуже глибоко. Її можна заглиблювати до першого справжнього листочка, – зауважує фахівчиня. – Розсада краще приживається, коли її висаджують ввечері».
При посадці треба поливати.
Сорти капусти
Інститут овочівництва і баштанництва рекомендує такі сорти:
- білоголової пізньостиглої «Білосніжка», «Лазурна», «Леся», «Українська Осінь», «Харківська Зимова», «Харківська Супер», «Ярославна»;
- червоноголової «Палета»;
- савойської «Розалі».
За асортиментом і насінням можна звертатися на сайт Інституту.
Догляд за капустою
Догляд за рослиною – розпушування ґрунту, прибирання бур’янів, обприскування інсектицидами проти шкідників, поливи та підживлення.
До фази формування головки можна підживлювати азотними добривами, наприклад, аміачною селітрою – 15-20 г на 10 л води. Цього вистачає на 10 рослин.
Коли вже формується головка, то підживлюють фосфорними та калійними добривами. Беруть 15-20 г суперфосфату та калійної солі й розчиняють у 10 л води.
Підживлювати капусту можна і рідкими добривами, які можна придбати у спеціалізованій торговельній мережі.
Найбільше вологи рослини потребують у період активного формування головки за жаркої, сухої погоди десь у серпні на початку вересня.
Пізньостиглі сорти капусти переносять зниження температури навіть до мінус 5 градусів. Однак для закладання на довготривале зберігання слід враховувати, що капусту бажано збирати за температури не нижче мінус 1-2 градуси.
Для зберігання вибирають найбільш щільні головки. Залишають 2-3 зелених покривних листочки та зовнішній качан. Решту головок вживають у першу чергу. Зберігають у погребах, або підвалах, на стелажах за 1 градуса тепла і вологості 90-95%.
«Гречка» також нагадує секрети вирощування огірків, перцю й баклажанів, цибулі, моркви, помідорів, буряка, гарбузів та кабачків, а також кавунів й динь.
- Де в громадах Кіровоградщини можна освятити великодні кошики? (ДОПОВНЕНО)
- Вирощуємо кавуни і дині: секрети баштанних
Щоб дізнаватись новини першими підписуйтесь на нас у
Поширюйте
Коментуйте