Життя

Спадок під час дії воєнного стану: які особливості?

 Автор: Валерія Жовтун. 7221

Про особливості спадкування під час дії воєнного стану в країні «Гречці» розповіла нотаріус Інесса Вишня.

notarius

Про спадкування

Спадкуванням є перехід прав і обов’язків (спадщини) від померлого (спадкодавця) до спадкоємців.

День смерті людини або оголошення її померлою є днем відкриття спадщини й виникнення прав на спадкування у спадкоємців.

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання померлого. Це означає, що після смерті спадкодавця, спадкоємці мають звернутися до нотаріуса саме за місцем реєстрації проживання померлого. Інші обставини, такі як місцеперебування спадкового майна (нерухомості), місце проживання спадкоємців – значення не мають.  

Зміни в законодавстві про спадкування

Зауважимо, що в результаті військової агресії РФ, законодавець вніс зміни до чинного законодавства, внаслідок яких в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини. Такі зміни покликані запобігти пропуску визначеного законом строку для прийняття спадщини спадкоємцями, які через війну позбавлені можливості завести спадкову справу за місцем відкриття спадщини, якщо це, наприклад, територія, де наразі відбуваються активні бойові дії. Але що стосується випадків, коли місцем відкриття спадщини є населений пункт на відносно безпечній території України, не варто заводити спадкову справу нехтуючи місцем відкриття спадщини з наступних причин:  відповідно до Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається нотаріусом лише за місцем відкриття спадщини. Отже, якщо до закону не буде внесено змін, то після закінчення воєнного стану, заведені не за місцем відкриття спадщини спадкові справи все одно підлягатимуть передачі нотаріусу за місцем відкриття спадщини для оформлення спадкових прав. Тобто користуватися такою можливістю слід у крайньому разі, коли дійсно неможливо звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини з об’єктивних причин.

Строки в прийнятті або відмови від спадщини

Важливо дотримуватись строків. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, протягом яких спадкоємець, який бажає прийняти спадщину/відмовитись від спадщини, має подати нотаріусу відповідну заяву.

З початком військової агресії Кабмін виніс Постанову, якою перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Тобто строк не зупиняється на невизначений час і очікування закінчення воєнного стану для реалізації спадкових прав загрожує небажаними наслідками. Внаслідок певних законодавчих колізій зупинення строку не гарантує у майбутньому безспірності спадкових правовідносин, а тому все ж таки пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини може призвести до негативних наслідків, включаючи необхідність звернення до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Аби уникнути порушення законних прав та інтересів пані Вишня просить не зволікати та звертатись до нотаріусів вчасно.

 

Поширюйте

Коментуйте