Життя

Яким має бути розпорядок дня і харчування школяра: поради лікаря

 Автор: Анастасія Дзюбак. 3981

Сімейний лікар Дмитро Корольков розповів про те, яким має бути розпорядок дня і харчування школяра, аби школа не шкодила здоровому розвитку.

grafik dnia dytyny

Розпорядок дня дитини

"Моя позиція така: графік учня має бути підлаштований під графік дорослих. Тому що, від дорослих залежить чи буде дитина сита, одягнена, виспана, чи не буде у неї хронічних стресів. Тому треба пам’ятати, що в режим дня має входити якась фізична активність", - каже Дмитро Корольков.

Дуже класно, якщо ця фізична активність буде зранку, коли ми зможемо розбудити свої капіляри, трошки поганяти серцево-судинну систему, легені розправити і піти в школу із гарним настроєм. Також має бути своєчасне і достатнє харчування для того, щоб дитина була сита, та достатній сон.

8 годин сну – це загальна рекомендація. Бажано, щоб сон був від 8-ми годин, але є різні варіанти побудови цього сну. В нас є 24 години на добу і не обов’язково спати 8 годин підряд. Якщо батькам зручно свого школяра покласти на пару годин поспати вдень, і тоді дитина спить менше вночі – і це нормально.

Харчування школярів

Перш за все лікар наголошує на достатньому харчуванні. Варто враховувати, що для кожної дитини воно різне.

"Уявіть собі клас дітей. Усі вони різні: хтось товщий, хтось худіший, хтось більше рухається, хтось менше. А тепер уявіть, що ми створюємо раціон: у будь-якому разі ми не можемо догодити усім школярам. Тому що хтось рухається мало, і тоді ні про які солодощі взагалі мова йти не може – дитина буде отримувати калорій значно більше, ніж вона їх використовує, і відповідно це буде приводити до ожиріння. Якщо є навпаки дитина цілий бігає – кілька порцій морозива абсолютно норма, ніякі зуби не зіпсуються від цього", - пояснює лікар.

Тому треба подивитися на власну дитину: якщо дитина рухається мало (а взагалі краще, щоб дитина рухала багато), то і раціон має бути зменшеним у плані калорій, жирів, солодощів. Якщо дитина рухається багато – то і калорій, жирів, солодощів у раціоні має бути більше.

"Щодо збалансованого харчування. Це взагалі ситуація на якій паразитує величезна кількість народу, які розказують: «Вашому організму не вистачає селену». Або магнію, чи ще чогось. Або кальцій: треба обов’язково їсти молочні продукти тільки певного виду кози і лише тоді він буде відновлюватись. Насправді це не зовсім так", - пояснює лікар.

Різноманітне харчування це лише вживання чогось:

  • білкового (м’ясо, риба, горіхи, інші рослинні білки),
  • чогось молочного,
  • вживання каш,
  • овочів і фруктів.

Цього буде більше ніж достатньо для різноманітного харчування дитини.

"Якщо ваша дитина зранку поїла молочну кашу, а ввечері поїла картоплю з гарніром овочевим, плюс іще якесь яблуко, а також шматок білка (м’яса чи риби) – цього буде більш ніж достатньо для абсолютно нормального розвитку вашої дитини. Не треба шукати ніяких харчових добавок, вітамінних добавок для того, щоб ваша дитина краще себе почувала. Немає достатніх доказів для того, щоб переконати лікарів, що вживання саме цього комплексу вітамінів, або вживання саме цих харчових добавок покращує розумові або фізичні здібності дітей", -каже Корольков.

Перекус також має бути під контролем батьків. Можна дати дитині із собою до школи порізане яблуко, щоб це не був перекус пиріжком, або вуличною їжею.

"Я не маю нічого проти вуличної їжу. Вона може бути смачна і корисна, але має використовуватися лише в той момент, коли зовсім немає чого їсти, вона для цього зроблена, вона не зроблена для постійного харчування", - додає лікар.

Дитина не хоче снідати: що робити?

Сам по собі сніданок не є дуже корисним. Корисним він стає тоді, коли дитина вчасно встала, вчасно зробила певні фізичні вправи.

Звичайну розминку, не треба тягати штанги, гантелі, не треба бігти три кілометри. Достатньо 2-3 хвилини на гімнастику для того, щоб розбудити серцево-судинну і дихальну системи. Тоді ваш кровообіг покращується і сніданок, який настає після цього, стає бажаним, тому що дитина попрацювала і вже використала калорії, дитина хоче снідати.

"Це ж величезна проблема, адже багато батьків скаржаться саме на те, що діти не хочуть їсти. Діти й не будуть їсти, якщо вони не використовують калорії. Це означає, що в дитячому організмі досить калорій на поточний момент, на момент ранку, для того, щоб дитина їсти не хотіла. Відповідно завдання дорослого полягає в тому, щоб на цей момент дитина захотіла вживати їжу", - каже лікар.

Перерви

Дитячий організм багатий на енергію, не багатий на кількість калорій, тому дитині, яка дуже часто і багато рухається дуже бажано давати щось солоденьке щоб відновлювати енергію. Але дітям сидіти на одному місці не зовсім фізіологічно.

Якщо вона вимушена сидіти на одному місці, а вона вимушена це робити в школі, треба намагатися хоча б ходити на перерви вчасно. Перерва має бути такою. Коли із класу виходять всі, відчиняються усі вікна незалежно від пори року (якщо нижче мінус 15 – можна вікна для провітрювання не відчиняти).

Дитина має дихати чистим, зволоженим повітрям. Також дитина має бігати, у дитини має працювати серцево-судинна система, імунітет. Тому, готуючись до школи, батьки мають поговорити із викладачами, або директором про режим провітрювання, про режим відпочинку дітей, про те, що на уроках фізкультури діти не мають сидіти на лавках і просто дивитися, як двоє чи троє дітей ганяють м’яч.

"Забрати у дітей ґаджети – це ще одна величезна проблема. Тоді, коли усі на перерві рівненько стоять під стіночкою і дивляться у свій ґаджет – який тоді сенс такої перерви? А навіщо ми тоді взагалі перериваємо процес навчання, якщо дитина не виконує того, що має робити на перерві: дитина має бігати, дитина має спілкуватися, розвивати свої соціальні зв’язки", - каже лікар.

Момент шкільної перерви саме той час аби поспілкуватися з однолітками, пограти в якісь ігри, знайти точки для спілкування – це дуже важливо.

 Детекльніше про це в подкасті "Медбалачки"

Поширюйте

Коментуйте