Життя

Борщ як вітамінний комплекс: правила збалансованого харчування

 Автор: Анастасія Дзюбак. 2982

 Мати нормально збалансований раціон набагато краще, ніж просто сидіти на аптечних вітамінах, переконує сімейний лікар Дмитро Корольков і пояснює як правильно харчуватись восени і взимку, щоб вистачало вітамінів.

 1280

"Найкращі вітаміни, які от треба по-любому, обов’язково, що проговорюється дуже швидко – це нормальна рухова активність, наявність нормального сну, вживання достатньої кількості рідини, збалансоване різноманітне харчування. І можливо на цьому усі вітаміни, які необхідно приймати, повний їх перелік, закінчено. Не треба приймати якусь конкретну хімічну речовину, хіба що її реально не вистачає, але це визначає лікар при спілкуванні з пацієнтом, або це визначає лабораторія в яку ви прийшли і здали аналіз на наявність вітамінів", - каже лікар.

А от що точно потрібно, так це збалансоване харчування.

Яким має бути збалансоване харчування?

В повноцінне збалансоване харчування входить кілька компонентів:

  1. Білкова їжа.Це може бути м’ясо, риба, боби – не обов’язково тваринні білки, це можуть бути також і рослинні.
  2. Молочні продукти. Якщо ви не можете переносити свіже молоко, а більше половини населення України в старшому віці дуже погано переносять свіже молоко, ви можете вживати кефір, сири, інші молочні продукти, які добре переносите.
  3.  Овочі. Це можуть бути будь-які овочі. Якщо у вас є картопля – це вже дуже добре, це теж овоч. Так, там багато крохмалю, хтось каже, що це поганий цукор. Немає поганих чи хороших цукрів, є просто ситуація коли ви їх вживаєте багато чи вживаєте мало.
  4. Фрукти. Якщо у вас є яблуко – це дуже класно.
  5.  Каші.

Вітамін Б – Борщ

Лікар радить не нехтувати традиційним українським вітамінним комплеком - борщем, рецептів якого є безліч.

"У нас є дуже класна страва, культурна спадщина України визнана ЮНЕСКО – крутий український борщ. В каструлі борщу є різноманітні овочі, шматочок м’яса (а це білки), до борщу іде ложечка сметани (це вже молочне), до борщу, як правило, іде пучечок зелені (тут говоримо про застосування листових овочів), до борщу, як правило, іде шматочок сала (і це класчині поліненасичені жири). Якщо в рецепт вашого борщу входить крупа – це дуже круто. Якщо не входить, то ви ввечері можете з’їсти вівсянку з фруктовим салатом. І цим ми повністю перекрили весь комплексний необхідний раціон для функціонування нашого організму. До речі, до складу борщу також входить морква. Саме для того, щоб добре засвоювався провітамін А, який міститься в моркві треба зварити і додати жиру.
Тому наша проблема може бути тільки в зайвих калоріях, а не вітамінах. Якщо ви здорова людина, у вас немає проблем всмоктування в кишківнику, якщо у ви не вагітна (адже вагітним рекомендовано приймати фолієву кислоту), вам не треба приймати додатково вітаміни і вітамінні комплекси", - переконує лікар.

Більше про вітаміни, а також авітаміноз і перенасичення вітамінами слухайте у подкасті "Медбалачки".

 

Де брати вітаміни в осінньо-зимовий період?

Не треба шукати якусь філіппінську ягоду, адже у нас вітамінів і можливостей їх здобути досить, якщо ми будемо споживати фрукти, овочі, ягоди, які ростуть у нас.

Так як в овочах і фруктах як правило містяться водорозчинні вітаміни, то вони в організмі не накопичуються, і наїстися їх наперед не вийде. Можна їх накупити, у себе зберігати, наприклад яблука. Заморожені та консервовані фрукти, ягоди зберігають достатню кількість вітамінів, щоб забезпечити нас водорозчинними вітамінами на тривалий час.

"Дуже класно, якщо у вас вдома є морозильна камера і ви можете за весну, літо, осінь назбирати багато ягід, овочів, фруктів, заморозити їх і абсолютно спокійно готувати собі їжу. Взагалі морозильна камера – це той прилад, який зекономить вам багато грошей на вітамінних комплексах. Якщо ви все ж хочете приймати вітамінні комплекси, то варіант заморозити ягоди набагато кращий, ніж просто їсти пігулки, а потім їсти якусь некорисну їжу і вважати, що ви зробили все для свого організму – насправді воно так не працює", - каже лікар.

Як місцеву і доступну вітамінну бомбу лікар назвиє обліпиху. Вона росте у нас, в ній висока кількість вітамінів, і якщо ви її заморозите і будете додавати у свій чай, або зробите джем не дуже її переварюючи – це буде дуже круто.

 

 

Поширюйте

Коментуйте