Життя

Щоб земля не перейшла громаді: як оформити право власності на пай

 Автор: Анастасія Дзюбак. 6509

 До 1 січня 2025 року всі власники або паїв повинні оформити право власності на свої земельні ділянки. Якщо людина право власності не оформить, то землю передадуть до комунальної власності.

 zemlia groshi

До 2025 року треба оформити право власності на пай, або він перейде громаді

Згідно статті 13 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» до 1 січня 2025 року всі власники або паїв повинні оформити право власності на свої земельні ділянки.
Якщо власник паю чи його спадкоємець не оформить право власності, у разі відмови від отримання земельної ділянки, остання буде вважатися невитребуваною. Такі ділянки будуть визнані безхазяйними і передані на підставі рішення суду у комунальну власність територіальної громади, де вони розташовані.

Про порядок оформлення права власності на земельну ділянку/частку (пай), розповідає завідувач сектору «Петрівське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Турбаєвський.

Як оформити право власності на пай, якщо є акт права власності

Якщо власники паїв вже мають державні акти на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, утворені за рахунок земельних часток (паїв), та отримували:

 • Державний акт про право власності на землю (рожевого кольору; видавалися з 1991 до 2003 року),
 • Державний акт про право власності на земельну ділянку (зеленого кольору; видавалися з 2002 до 2008 року),
 • Державний акт на право власності на земельну ділянку (блакитного кольору; видавалися з 2009 по 2012 рік),

Необхідно провести державну реєстрацію права власності такої ділянки.

Як оформити право власності на пай, якщо є акт: порядок дій

Як оформити право власності на пай, якщо немає кадастрового номеру

Якщо у вас є Державний акт про право власності на землю, в якому відсутній кадастровий номер земельної ділянки, вам необхідно звернутися до землевпорядної організації, аби там виготовили технічну документацію з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Після отримання такої документації необхідно зареєструвати земельну ділянку у Державному земельному кадастрі, де їй буде присвоєно кадастровий номер. По завершенню реєстрації видається Витяг про земельну ділянку з Державного земельного кадастру.

Наступний крок – реєстрація права на земельну ділянку у реєстрі прав на нерухоме майно. Для цього необхідно звернутися до місцевого ЦНАПу чи нотаріуса, підготовивши наступний пакет документів:

 • витяг із Державного земельного кадастру;
 • копію та оригінал паспорту заявника;
 • копію та оригінал ідентифікаційного номера;
 • підтвердження оплати адміністративного збору (реквізити на оплату потрібно взяти у місцевому ЦНАПі або у нотаріуса);
 • оригінал Державного акту про право власності на земельну ділянку;
 • довіреність, якщо документи подаються уповноваженою особою (нотаріально засвідчена, якщо від фізичної особи);
 • оригінал та копію паспорта, ідентифікаційного номера уповноваженої особи, якщо документи подаються представником.

Державний реєстратор у ЦНАПі або нотаріус роздруковує бланк заяви, який підписується заявником на місці.
Й останній крок – отримання на руки у місцевому ЦНАПі або у нотаріуса Витягу про реєстрацію права власності на земельну ділянку з реєстру прав на нерухоме майно у паперовому вигляді. Також можна отримати такий витяг самостійно в електронному вигляді за допомогою електронного ключа у формі інформаційної довідки через Кабінет електронних сервісів Мінюсту.

Як оформити право власності на пай, якщо є кадастровий номер

Якщо у вас є Державний акт про право власності на земельну ділянку, якому вже присвоєний кадастровий номер і він внесений до Державного земельного кадастру. В такому випадку ви звертаєтеся до місцевого ЦНАПу або до нотаріуса для реєстрації права власності у державному реєстрі прав на нерухоме майно, підготувавши пакет документів, ідентичний зазначеному вище (крім витягу з Державного земельного кадастру).

Як оформити право власності на пай, якщо немає акту на землю

Якщо у вас відсутній будь-який державний акт на землю, але вам виділялася земельна ділянка (пай), яку ви так і недооформили, необхідно вчинити наступні дії: пересвідчитися, чи не оформлена ця земельна ділянка на інших осіб, для чого потрібно звернутися до сільської (селищної) ради з заявою про надання інформації щодо наявності/відсутності власників цієї земельної ділянки.

У випадку позитивної відповіді (відсутність реєстрації нових власників) потрібно звернутися до:

 • землевпорядної організації, аби там виготовили технічну документацію з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
 • зареєструвати земельну ділянку у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їй кадастрового номера й отримати Витяг про земельну ділянку з Державного земельного кадастру;
 • звернутися до місцевого ЦНАПу або нотаріуса (по аналогії з ситуаціями);
 • отримати Витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку або інформаційну довідку через електронні сервіси Міністерства юстиції України.

Як оформити право власності на пай, якщо є сертифікат на землю

Окрему увагу звертаємо власників сертифікатів на право земельного паю або його спадкоємців. Так як сертифікат засвідчує лише право його власника на отримання земельної ділянки (а не право на саму ділянку), то цей документ не визначає меж земельної ділянки, а вказує лише його площу в умовних кадастрових гектарах і вартість (у гривнях).

Для оформлення права власності на земельну ділянку (пай), вам необхідно здійснити такі дії:

 1. звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради із письмовим клопотанням про передачу у власність відповідної земельної ділянки та надання дозволу на розробку проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). До заяви необхідно додати: копію сертифікату на земельну частку (пай).
 2. після отримання рішення сільської, селищної, міської ради необхідно звернутися до землевпорядної організації та укласти договір на розробку проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
 3. за результатами розробки вказаної проектної документації потрібно зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі (ДЗК) з присвоєнням їй кадастрового номеру. За результатами реєстрації видається Витяг з Державного земельного кадастру.
 4. після того, як ви отримали Витяг з Державного земельного кадастру, вам необхідно звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради для затвердження проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для оформлення земельної ділянки у власність;
 5. із рішенням про затвердження проектної документації необхідно звернутись до державного реєстратора та здійснити реєстрацію права власності на земельну ділянку. За результатами реєстрації отримати Витяг про державну реєстрації права власності на нерухоме майно, а саме земельну ділянку(пай).

 

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте