У 2023 році початок Масляна, Масниця або ж Колодій припадає на 20 лютого. Як вважають багато українці, цього дня традиційно потрібно готувати млинці. Про те чи насправді українці готували в давнину млинці та як, власне, святкували Масницю?
З цими питаннями "Гречка" звернулась за коментарем до етнологині, кандидатки історичних наук, доцентки Центральноукраїнського державного педагогічного університету Світлани Проскурової.
За її словами, свято Масниці за радянської влади намагалися зросійщити та нав'язати думки про те, що потрібно готувати традиційні для російського святкування цього дня млинці.Також перейменувати саме свято у "Маслєніцу".
Ігнорувалися також суто українські традиції, які різнялися від російських.
"Та це не головне, що різнить нас з росією. В нас різні кулінарні вподобання, абсолютно різна культура. Слід зазначити, що традиції спочатку були інновацією, а потім поширювались та розповсюджувались в різних регіонах з притаманним їм специфічним ознакам", - уточнила науковиця.
Як в Україні святкували Масницю?
У радянській Україні пропагували святкувати Масляну з млинцями, так звані "проводи російської зими". Проте насправді тему святкування саме українського свята не піднімали, неначе в українській культурі його ніколи не існувало. Наші пращури святкували Масницю з усіма національними традиціями. Це свято в Україні мало кілька назв: Масляна, Масниця, Масляниця, Пущення, Сиропусний тиждень, Колодій, Загальниця, Ніжкові заговини.
Якщо опиратися на працю Василя Скуратівського, Масляна - свято, яке символізувало етап закінчення зими та початок весни. Християнська церква прив'язала його до тижня напередодні Великого посту, тому, як і для Великодня, чітко встановленої календарної дати для нього немає.
Зазвичай Масниця припадає на кінець лютого — початок березня та святкується протягом тижня. Свято вважалось жіночним, тому чоловіки не долучались до жіночого гурту. Вони збирались у гурти та йшли разом до корчми. Також, в давні часи, за традицією, на Масницю зять мав почастувати тещу. Якщо він її поважав та шанував, то з усіма почестями та з усією родиною віз її обережо на санях. Якщо ж "мав на неї зуба", вибирав ями на дорозі, щоб сани перевернулися.
Що українці їли на Масницю?
Головною стравою Масляної були вареники з сиром. Традиційно їх приправляли сметаною або вершковим маслом та частувались ними протягом тижня. Також готували гречані млинці, які приправляли смальцем. Окрім того, готували налисники, варили борщ, холодець. Пекли пампухи, пиріжки.
Останній день Масляної святкували з різними забавами та святкуваннями. Також обходили сусідів та родичів і просили один в одного пробачення за образи та сварки.
Колодка
Цього тижня українці прагнули посиденьок у компанії. Тому під жарти та сміх жінки ходили по домівках та в'язали колодку дорослим хлопцям до лівої руки з барвистими стрічками та паперовими квітами. Незаміжні дівчата також в'язали парубкам колодку, при цьому хлопці мали заплатити певний викуп за неї або подарунком або грошима. Так, дічатам дарували намисто, різнокольорові стрічки або шовкові хустки.
Цей тиждень був призначений для розваг: не пряли, важко не працювали, а гуляли та співали. Заміжні жінки компанією збирались в корчмі та справляли "колодку": поліно або палицю сповивали шматочками полотна, що вважалось народженням колодки. За столом вони святкували її народження. Наступного дня в шинку святкували її хрещення, потім похрестини, так колодка проходила свій життєвий цикл аж до смерті протягом тижня.
Опісля закінчення Масниці українці готувались до Великого посту, який був найсуворішим та найдовшим, тому приказували: "Масляна, масляна, яка ти мала, - якби ж тебе сім неділь, а посту одна” та "Не завжди котові Масляна!".
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ
- Очищення організму: народні методи, які шкодять здоров’ю
- Курка-шоколад та гриби-вино: як приготувати ідеальні млинці та оригінальні начинки до них
Щоб дізнаватись новини першими підписуйтесь на нас у
Поширюйте
Коментуйте