Як діяти військовослужбовцю у випадку поранення: поради юристів

16:16, 12 Травня, 2023

 

Після поранення військовослужбовці можуть стикнутися не тільки з фізичними наслідками травми, а і юридичними перепонами при доведенні, що ушкодження було отримано саме під час бойових дій чи виконання бойового завдання. Українські юристи розробили інструкцію і поради, як варто діяти військовим для підтвердження поранення і отримання виплат.

 

Юристи системи Безоплатної правової допомоги розробили покрокову інструкцію для військовослужбовців, яка допоможе вирішити низку юридичних питань, зокрема і підтвердження свого поранення.

Як отримати довідку про обставини поранення

Якщо військовослужбовець зазнав поранення чи травми у зоні бойових дій, його направляють до найближчого медичного пункту чи частини, щоб надати первинну медичну допомогу. Після стабілізації стану людину направляють вже до медичного закладу. Повідомити про прибуття на лікування командиру військової частини має працівник медзакладу – саме у письмовій формі. Проте юристи радять за можливості самостійно зв’язатися з командуванням і повідомити про місце перебування, щоб через плутанину не записали у СЗЧ (самовільне залишення частини).

Найважливішим документом, який доказує, що травма чи поранення було отримано під час військової служби, у зоні бойових дій тощо, є довідка про обставини травми. Саме вона дасть змогу виключити, що ушкодження отримано внаслідок сп’яніння чи інших обставин, і враховується до висновків військово-лікарської комісії та медико-соціальної експертної комісії.

«Отримати довідку про обставини травми можливо через рапорт на свого командира: подати його можна самостійно або через військово-медичну установу, де лікується військовий», – йдеться у поясненні.

При цьому рапорт необхідно зареєструвати у частині самостійно (щоб поставили вхідний номер та дату прийняття документа) або надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу військової частини, залишивши у себе копію документа.

Якщо командир відмовляється надавати довідку про обставини травми, то він має надати відмову письмово – з вказанням її причини. Також на дії командира (або бездіяльність) при цьому можна поскаржитись до Військової служби правопорядку (список телефонів довіри і регіональних відділів – за посиланням), або оперативного командування, якому підпорядковується військова частина (ОК «Південь», «Північ», «Схід», «Захід»).

Приклади рапорту та скарги на командира, якщо він не надає довідку про обставини травми.

Які виплати передбачені військовим у зв’язку з пораненням

У зв’язку з пораненням військовим мають виплатити одноразову грошову допомогу, а у випадку важкої травми – додаткова винагорода у 100 тисяч гривень.

Розмір одноразової грошової допомоги дорівнює сумі місячного грошового забезпечення і виплачується раз на рік за таких умов:

  • поранення отримано на завданні під час воєнного стану;
  • військовий чи військова безперервно перебувають на лікуванні, реабілітації або у відпустці для лікування у звʼязку з хворобою, повʼязаною із захистом Батьківщини (більше 30 днів поспіль);
  • якщо внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), повʼязаного із захистом Батьківщини, була отримана інвалідність.

Щоб отримати цю виплату, потрібно подати рапорт до свого безпосереднього командира.

Якщо ж військові перебувають на стаціонарі після тяжкого поранення (згідно з класифікатором травм) або у відпустці для лікування за висновком комісії, то при цьому вони мають право отримати 100 тисяч гривень додаткової винагороди в розрахунку на місяць пропорційно до часу перебування в такій відпустці.

Також в Україні працює правозахисний центр «Принцип», команда якого допомагає військовим у випадку поранення розв’язувати юридичні проблеми. На сайті «Принцип» можна дізнатися про юридичні аспекти лікування за кордоном, проходження медичних комісій, евакуації та встановлення групи інвалідності тощо, а також зразки необхідних документів.

 

Останні новини по темі
Андрій Табалов нагородив призерів конкурсу дитячого мистецтва у художній школі Осмьоркіна (ФОТО)
8a8cbfb2 a41c 485e abec c5e5aa4d6ffe
dopomoga
Подарунок до Дня матері: кропивничан закликають підтримати мам онкохворих дітей
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:33, 17 Липня, 2024

У соціальних мережах, зокрема у анонімних Telegram-каналах, заявилися фейкові повідомлення про «тотальні блекаути» та «нові графіки відключень». Пояснюємо, як відрізнити фейки т...

17:25, 17 Липня, 2024