Життя

Що таке Індустрія 5.0 та як вона може допомогти у повоєнній відбудові

 . 2669

 

Розмови про впровадження Індустрії 5.0 почалися не так давно – у 2017 році, а Єврокомісія розпочала роботу над відповідними документами лише у 2021, проте ми можемо подумати вголос: чи дійсно вона має шанс допомогти повоєнній відбудові країни і що потрібно для того, щоб її таки впровадити? Пояснює Ірина Ящук з Українського кластерного альянсу спеціально для «Гречки».

 robot industriya tehno

Індустрія 5.0: Інтеграція людських навичок в передові технології

Індустрія 5.0 (пʼята промислова революція) – це концепція, яка прагне поєднати людські здібності, передові технології та турботу про екологію. Якщо в Індустрії 4.0 людська праця замінюється автоматизованими технологіями, штучним інтелектом і її головною метою є отримання найбільшої вигоди та підвищення ефективності, то Індустрія 5.0 прагне повернути людські, соціальні та екологічні аспекти у виробництво. Європейська комісія розглядає І5.0 як можливість для промисловості стати стійкішою та адаптованішою через посилення відповідальності своєї соціальної ролі та вдосконалення ланцюгів поставок.

І5.0 не заміняє І4.0, а покращує і доповнює, додаючи цілі сталого розвитку, стійкості та «зеленого переходу».

Головні цілі Індустрії 5.0:

 • Швидке реагування на соціальні та економічні виклики, як от пандемія чи воєнні дії.
 • «Зелене виробництво», шлях до циркулярної економіки.
 • Розширення корпоративної відповідальності до ланцюгів доданої вартості.
 • Зміцнення бази науково-технічних інновацій.
 • Вдосконалення системи освіти та впровадження нового економічного мислення.

Очікується, що люди будуть виконувати інтелектуальну роботу, яка вимагає критичного мислення та нестандартного підходу, а машини будуть безпечно допомагати людям у виконанні точних, складних та небезпечних процесів. Очевидно, що для цього потрібен кваліфікований персонал та відповідне навчання.

Чи здатні принципи Індустрії 5.0 посприяти повоєнній відбудові України?

Головні виклики для України:

 • Покращення стійкості ланцюгів доданої вартості (повний життєвий цикл продукту чи процесу, який включає процеси постачання матеріалів, виробництво, споживання та кінцеву переробку – авт.).
 • Скоординована децентралізація.
 • Перехід корпорацій на принципи ESG (екологічно-соціальне управління).

Очевидно, що тут ми стикаємося з багатьма проблемами.

Перш за все, уряд повинен відповідати цінностям І5.0, а саме бути гнучким, стійким, готовий змінювати політику та уникати шаблонів реагування, які більше не працюють в сучасному світі, а також:

 • Уряд повинен стимулювати інвестиції у низьковуглецеві та інтелектуальні технології.
 • Забезпечити справедливий соціальний перехід, тобто рівномірне розподілення благ та ресурсів між багатими та бідними.
 • Спрямовувати інвестиції в різні інноваційні сектори, а не на підтримку того, що не працює чи ще гірше – «в кишені».
 • Зміцнювати нові партнерства всередині країни та ззовні.
 • Формувати попит через закупівлі, механізми цін та сприятливу нормативно-правову базу.

Україні критично необхідний «зелений перехід» (це перехід від викопних до відновлювальних джерел енергії – авт.) і переробка відходів, адже воєнні дії сильно навантажили нашу екосистему і мінімум який ми можемо зробити – це припинити навантажувати її самостійно.

Наша промисловість поки слабко реагує на кризи, тому важливо фокусуватися на стійкості ланцюгів доданої вартості.
Не можна також забувати, що Індустрія 5.0 створює попит на сучасні підходи до навчання та освіти, які задовольнятимуть потреби нових працівників та перекваліфікацію вже існуючих. Чи легко нам зараз змінити освіту? Навряд. Чи можемо ми розвивати у собі нові навички, творче мислення, емпатію та допитливість? Звісно.

Після перемоги Україні доведеться відбудовувати заводи, дороги, будинки, а робити це старими методами нелогічно й непродуктивно. Саме тут можна залучити новітні технології та співпрацю людини з коботами (вдосконалений робот, яким цілком керує людина авт.). Беручи до уваги війну, важливо не викидати людину з виробничого процесу, адже це допоможе збільшити кількість робочих місць і водночас заохочувати людину проживати складні часи, приносячи користь.

Як бачимо, викликів в Індустрії 5.0 наразі дуже багато, їх неможливо описати в одній статті та обговорити всі можливі шляхи її залучення та впровадження. В Україні вже є приклади компаній, які починають працювати за принципами І5.0, бізнес-обʼєднання та кластери, які просувають цю тему до уряду та людей. Саме з цією метою Український кластерний альянс організував першу в Україні Конференцію на тему «Індустрія 5.0 в Україні», яка відбудеться вже 14 липня 2023 року в Києві. Зараз у вас є шанс зареєструватися та доєднатися до онлайн-трансляції.

 

Поширюйте

Коментуйте