Шахрайство з банківськими картками: як захистити себе

11:19, 03 Жовтня, 2023

“Гречка” запустила проєкт “Гроші хороші” для всіх, хто хоче грамотно розпоряджатись грошима та захистити свій гаманець. Сьогодні розповімо Вам про шахрайства з банківськими картками, та те як захистити себе.

Розібратися у темі “Гречці” допомогла фахівчиня з комунікації Центрального макрорегіонального управління ПриватБанку Анжела Дзінзюра.

Як захистити банківську картку

Зі слів Анжели Дзінзюри, найцінніше для банку – його репутація. Одна з найголовніших запорук її збереження – захист банківських карток.

Що повинно бути на картці

 1. Повинен бути 16-значний номер картки. Номери не повторюються, можуть повторюватися лише перші кілька цифр, які свідчать про те, до якого банку належить та платіжної системи. Останні 4 цифри обов’язково індивідуальні.
 2. 80% карток на сьогодні в Україні є іменними, де вказується прізвище, імʼя та по-батькові власника
 3. Термін дії картки
 4. CVV-код на зворотньому боці картки

“Крім того, банк захищає вашу картку і ваш картковий рахунок пін-кодом. Тобто, це той код який ми створюємо собі самі. У нашому банку є можливість, коли клієнти самостійно створюють собі цей захисний пін-код, тобто він не приходить вам на якомусь папері чи в смс-повідомленнях. Смс-повідомленням приходив вам пін-код тоді, коли вперше в житті клієнт отримує картку і тоді наші спеціалісти обов’язково наголошують на тому, що ви повинні його змінити. Але хочу наголосити – ні в якому разі не створюйте пін-код датою свого народження, або дату народження своїх близьких. Сьогодні ми всі є користувачами соціальних мереж і дуже легко вирахувати цю інформацію “, – пояснює фахівчиня.

СМС від банку: як не потрапити на шахраїв

Анжела Дзінзюра наголошує, що якщо ви приходите у банк на обслуговування, то як тільки сядите до спеціаліста і він зайде на Вашу сторінку в банку та на ваші рахунки, то Вам відразу прийде смс-повідомлення про те, що спеціаліст і Ви заходите на ваші банківські рахунки і цей номер ви можете продиктувати лише спеціалісту і лише в банку банківські установі.

Якщо ж на ваш телефон приходять незрозумілі смс-повідомлення, які вас просять продиктувати чи щось повідомити – потрібно відразу класти слухавку і розуміти, що ви маєте справу із шахраями.

Тобто СМС-інформування про операції з персональними рахунками чи входи до персональних сторінок – це також один із видів захисту від банку.

Як захистити платіжну картку від шахраїв

 • Ліміти. Ви можете самостійно встановлювати ліміти використання коштів з цієї чи іншої картки. Його бажано встановити мінімальним, а за потреби, коли плануєте дороговартісну покупку, то його можна змінити через інтернет-банкінг, а потім повернути знову мінімальний ліміт.
 • Голосова біометрія. Банківська система за голосом сама визначає, чи це Ви спілкуєтеся, чи хтось інший намагається провести якісь операції, або дізнатися якусь інформацію у спілкуванні зі спеціалістом банку.

Шахрайські схеми з банківськими картками: як працюють

Всі, напевно, знають, що в жодному разі не можна повідомляти нікому реквізити картки за виключенням хіба що її номеру – він потрібен для переказу грошей. Решта конфіденційні дані, які має знати лише власник карти.

Проте шахраї вдаються до хитрощів, вигадують різні способи, щоб отримати доступ до цієї конфіденційної інформації.

Шахрайські схеми по телефону

 • Нібито дзвінок від банку про те, що ваша картка заблокована і нібито від сторонньої особи хочуть скористатися вашими банківськими коштами. Вони пропонують убезпечити ваші кошти перекинувши суму, яка у вас є на вашій картці нібито на іншу картку, яку зараз вони створять. Для цього просять продиктувати смс-повідомлення, яке в цей час приходить і нібито сповіщає вас, що ваші гроші переходять на вашу “нову” картку, а потім ще одним смс-повідомленням приходить пароль, який просять вас продиктувати і підтвердити операцію. Вони обіцяють типу таким чином “заховати” ваші гроші і вам дійсно приходить смс-повідомлення, але ваші гроші з цим sms-повідомленням переходять на банківські рахунки шахраїв.
 • Нібито вам телефонує служба безпеки Національного банку. При цьому Анжела Дзінзюра акцентує, що Нацбанк не працює з клієнтами взагалі, а лише з банківськими установами, тому служба безпеки Національного банку апріорі не може телефонувати клієнтам, так само як і служба безпеки банку. Тому якщо ви почули таку фразу, то відразу кладіть слухавку і просто не продовжуйте далі розмову.
 • Випадки коли приходять смс-повідомлення, що нібито ви отримали виграш. Іноді вони пропонують простий спосіб – заплатити на певний рахунок податок і далі чекати свій “виграш”. При цьому фахівчиня зауважує, що дійсно і банки проводять акції, але виключно на офіційному сайті банку і там розміщують прізвища тих людей, які там виграли ті інші акції. Проте для початку ці люди мали вони мали зареєструватися у цих акціях.
 • Випадки, коли приходять смс-повідомлення, що ви виграли і зайдіть за цим посиланням, дайте відповідь на декілька запитань і буде “вам щастя”. Насправді ж це можуть бути фішенгові стайки, які відразу змальовують всі ваші банківські дані.
 • Для того, щоб дізнатися ваші основні банківські дані – CVV-код, дату, до якого діє картка і номер картки, можуть телефонувати і говорити, що у вас закінчується термін дії картки. Тоді людина може автоматично сказати, “та ні в мене закінчується у жовтні” – все термін дії вже у шахраїв, або ж спеціально називають будь-який трьохзначний код, на що людина може розгубившись відповісти – “ні, в мене ось такий-то”.

“Таким чином клієнт сам розповідає всі свої дані. Ви повинні розуміти, що банк робить все можливе, аби захистити ваші рахунки. Ви потім приходите до банківської установи, а банк вам ставить правильні запитання – “Ви самі віддали кошти? – Ні я не віддавав”. Але ж ви самі продиктували їх шахраям”, – зауважує Анжела Дзінзюра.

Як захистити номер телефону, до якого прив’язана картка

Фінансовий номер телефону, це той до якого прив’язаний банківський рахунок.

“У нас багато випадків, що шахраї перевипускають вашу сім-карту і користуються. Тобто це є одним з ключиків до ваших банківських рахунків”, – пояснює фахівчиня.

Як захистити свій фінансовий номер телефону

 1. звернутися до офісу мобільного оператора з своїм паспортом і авторизуватись, тобто прив’язати свій паспорт до свого фінансового номеру
 2. якщо маєте дві сім-карти, то частіше користуватися тією, яка не прив’язана жо банківського рахунку
 3. не прив’язувати фінансовий номер до соціальних мереж
 4. якщо у вас один номер телефону і ви ним користуєтесь, то не забувайте захистити цей номер, а тим паче не розповідати у розмовах по ньому дані банківських карток.

“За шахрайство передбачені штраф громадський чи виправні роботи, або навіть обмеження волі та краще все ж не чекати справедливого покарання для тих, хто вас ошукав, а убезпечити себе від подібного”, – підкреслила фахівчиня.

Детальніше слухайте у першому випуску подкасту “Гроші хороші” із Павлом Івановим та Анжелою Дзінзюрою за цим посиланням.

 Зазначимо “Гречка” також розповідала  розповідаємо про типи банківських карток та на що варто звертати увагу, а також як допомагає слідкувати за витратами смс та інтернет-банкінг і про способи збереження грошей та особливості кожного з них.

Останні новини по темі
Вибір і використання ходунків для дорослих: практичні рекомендації
Depositphotos 382308310 S
tatiwstwo1
Не «допомагає мамі», а відповідальний тато: що таке залучене батьківство і чому це важливо
Читайте також

Трьом полеглим воїнам із Кіровоградщини призначили державні нагороди. Протягом тижня із 10 до 15 червня відзнаки вручили їхнім родинам....

16:54, 15 Червня, 2024

У п’ятницю, 14 червня, у Кропивницькому відбувся конфлікт між керівницею Центральноукраїнського державного будинку художньої та технічної творчості (ЦДБХТТ) та  мамою 8-річ...

16:23, 15 Червня, 2024

Російські спецслужби для дестабілізації ситуації в Україні заохочують підлітків за гроші палити автомобілі військовослужбовців ЗСУ. Кількох юнаків, яких завербувала росія, затри...

15:44, 15 Червня, 2024