«Вій» Кіровоградського театру ляльок – історія первородного гріха

15:00, 07 Грудня, 2012

Вчора в Кіровограді відбулась театральна прем’єра – вже четверту виставу для дорослих презентував Кіровоградський обласний академічний театр ляльок. Цього разу глядацькій увазі запропонували “Вій” Миколи Гололя.

Перед початком вистави режисер театру –  Євген Гімельфарб виступив зі словом і пояснив глядачам, зробити ілюстрацію до повісті Гоголя актори не прагнули, хотіли донести до глядачів глибоку філософі твору. Трупа лялькового театру побачила у повісті продовження історії про біблейський  первородний гріх. Історія Хоми Брута і панночки як зазначається у програмці до вистави – містична історія кохання.

 

Одне вже тільки це змусило піти на виставу, адже занурюючись у філософську проблематику гологівських творів такого у «Вії»  ніколи не знаходила. До того ж, «Собаче серце» – поставлене цим театром просто захоплююче.

Дивовижними були декорації. Це відзначила і глядацька зала, коли другу дію вистави розпочала з оплесків ще до появи на сцені акторської гри, вразившись ідеєю сценічного оформлення.

У виставі поєдналась гра акторів, ляльковий театр, зокрема у вигляді вертепу, і елементи театру тіней, який заворожував і занурював у містику. Саме театр тіней розповів нам історію першого гріха – спокуси Адама Євою. Поэднання язичницького і християнського, постійні алюзії до біблійних притч робилять виставу глибинною.

Трохи розчарувало музичне оформлення. Подекуди, музика гриміла голосніше за акторський голос і глядачі перепитували один одного «а що вона сказала?». Момент, коли, Хома і відьма літали вночі супроводжувався поєднанням народних мотивів і ритмів дискотеки дев’яностих Друга дія розпочалась піснею «Очі відьми» відомого українського рок-гурту «Вій». Тут виникло просте запитання – навіщо? Чи то був розрахунок на те, що просто пісня гарна, чи на те, що ніхто її не знає, а може, що просто пісня україномовна і там є слово «відьма»? До речі, цю ж пісню у оформленні вистави «вій» вже кілька років використовує Театр української традиції «Дзеркало», щоправда там вона вписується органічно.

Вистава тривалість 1годину 40 хвилин минула дуже швидко – в постійній напрузі «а що ж далі». Але по завершенню авторська метафора для мене так і залишилась не зрозумілою. Хома і панночка нібито повторюють гріх прабатьків, де спокусницею виступає жінка? Можливо. Але от жодного натяку на кохання між цими персонажами містичне чи не містичне не помітила.

Зрештою, в такій паніці і не розумінні повернулась додому і гайда обдзвонювати подруг. «Скажи, Хома з «Вія» кохав панночку?» – задала є просте питання, людині, що не бачила п’єсу, а лиш читала повість колись давним-давно. «Звісно» – пролунала відповідь.

Напевно, не розумію я чогось у коханні… Проте розумію, що вчорашній вечір провела в театрі не дарма. Було на що подивитись і над чим подумати.

Наступного разу цю  виставу можна буде побачити вже 16 грудня. Квитки від 25 до 40 гривень.

Марта Луцька

Останні новини по темі
Читайте також

Спортсмени і спортсменки команди «Інваспорт» вибороли 15 медалей на всеукраїнській спартакіаді «Повір у себе» з плавання та параплавання....

14:48, 20 Квітня, 2025

У Кропивницькому підприємців і підприємиць запрошують на безоплатний тренінг із користування обліковими програмами та банківськими сервісами, такими як LiqPay, Portmоne, MonoPay...

14:10, 20 Квітня, 2025

Суд наклав арешт на 51 ділянку Полохівського родовища літієвих руд на Кіровоградщині. Пояснюємо, чим аргументували це рішення і як це прокоментували у ТОВ «Укрлітійвидобування»....

13:15, 20 Квітня, 2025