На врожай і худоби приплід: як у кіровоградському музеї Козу водили

10:15, 17 Січня, 2013

15 cічня на відзначення останнього тижня новорічних свят Кіровоградський обласний краєзнавчий музей збирав школярів та молодь на народні забави, пов’язані із старовинним звичаєм водіння Кози, що його відтворили учасники молодіжної студії театралізованих масових видовищних заходів “Світлоколо» (керівник Людмила Борисенко).


Здавна українці шанували козу, як тварину, що втілює ідею плодючості, щедрості природи. Отже, споряджаючи Козу із її веселим почетом (Дідом, Бабою, Лікарем, Циганом чи Жидом, а також Міхоношею – учасником вуличної ватаги, що збирав частування та гроші від вдячних глядачів) до дворищ порядних господарів, щедрівники мали на меті розворушити приспані на час зими плідні сили землі, а також свійської худоби і птиці, тим самим урочисто поклавши лік новому хліборобському року. Символіка сакрального сюжету про природне згасання, смерть, і, зрештою, дивовижного відродження життя навесні визначає дії Кози: спочатку та брикається, час-від-часу зачіпаючи ріжками дівчат і гарненьких молодиць, танцює, перекидається дотепами із господарем чи Дідом, а потім – падає, вдаючи тяжко хвору. Звідкись надходить лікар, що й рятує пустунку. Поновлюється загальна радість і сміх.

Людмила Борисенко пов’язує культ кози із пантеоном персонажів народної астрології, адже місяць січень мав більш давню назву – козела або кози (див. Валерій Войтович. Українська міфологія. – К., 2008). Отже, згадаймо риси людей, народжених наприкінці року, або зміст передбачуваний подій соціального життя, що плануються у час панування зодіакального знаку Козерогу! Передусім, це об’єднання родини під час різдвяних свят, коли представники молодшого покоління навідують із гостиною своїх батьків та хрещених, згадують померлих; дівочі ворожіння на шлюбне життя; час щедрого частування «приробленим» усіх гостей – званих і випадкових, із числа щедрувальників, маланкарів чи колядників; дрібні клопоти про худобу, що зимує в хатніх прибудовах тощо. Козерогам за вдачею належить бути послідовними господарниками і сім’янинами.

Історія студії «Світлокола» обіймає невеликий часовий відрізок, приблизно в півтора року. За цей період майже повністю оновився склад її учасників (старші одружилися чи закінчили вищі, а молодші – набираються в основному вже із випускників шкіл), відбулись гастролі колективу до Вінниці та Одеси, назбирався цінний досвід готування постановок, а також роботи над певними художніми образами, зображальними техніками і…розвитком власної особистості. «Ці заняття допомогли мені подолати серйозну ваду мовлення. Я більше не затинаюсь і не гублю слів. Став розкутим, більш впевненим у собі. Поза тим навчання акторству по-новому відкрило для мене улюблених кінозірок, наприклад Ніколаса Кейджа. Тепер нависне відбираю для перегляду складні, з точки зору акторської вправності, розуміння людської природи, жанри. Зазвичай це трилери» – коментує актор молодіжної студії театралізованих масових видовищних заходів “Світлоколо», учень 11-го класу Владислав.

Валентина Головань

Останні новини по темі
У Кіровограді говорили про історію православ’я
Устинівська колонія здавала свою землю в оренду
Читайте також

Знам’янська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Колісника....

18:30, 30 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 30 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей оголосили імена переможців щорічного міського конкурсу “Дитина року”....

18:27, 30 Травня, 2024

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024