“Елисаветградский” буккросинг у Кіровограді. Третя спроба
У Кіровограді в приміщенні закладу харчування “Булошная” розпочала свою роботу друга поличка буккросингу. Нова акція має назву “Елисаветградский книговорот”, й ініційована вона першим заступником голови обласної ради Олександром Шаталовим. За задумом організаторів акція охопить близько двадцяти публічних місць. Серед них кав’ярні, спортивні зали, музеї, бібліотеки, виші й навіть одна з редакцій Кіровоградського обласного телебачення.
Це вже третя спроба запровадження буккросингу в Кіровограді. Раніше подібна ідея в нашому місті виходила “знизу”. 24 квітня 2008 року буккросинг розпочав свою роботу в крамниці “Книжковий світ”. Організатором виступив громадський рух “Не Будь Байдужим!”, ініціатива мала назву “Книжка з ніжками” і проіснувала у стінах “Книжкового світу” протягом півроку.
Специфікою буккросингу від “небайдужих” було те, що всі книжки, які брали в ньому участь, були виключно українською мовою. Подібний підхід було обрано з метою популяризації україномовного книжкового продукту.
Вдруге в Кіровограді буккросинг побачив світ 19 лютого 2011 року в художній галереї Андрія Кадигроба. Ініціаторами відродження виступили сам художник Андрій Кадигроб та журналістка Вікторія Талашкевич. Рух книжок не припиняється в стінах галереї і по сьогодні.
Третя спроба вирізняється широким залученням коштів, а також впливових людей міста. А ще – деяким “росіійським духом”. З невідомих причин буккросинг “від влади” не “Кіровоградський”, а “Елисаветградский”. Але хіба ця назва не символізує епоху царського терору на українських землях? Адже саме цей період у нашій історії ознаменований кріпацтвом і кривавою розправою над козацтвом та руйнуванням Запорізької Січі.
Окрім того, що акція має назву іншомовного походження, всі супутні листівки та наліпки виконані лише російською і англійською мовами, та й на самих презентаціях послуговуються переважно російською. Навіть посадова особа – Олександр Шаталов – говорить виключно недержавною мовою.
Організатори запевнили, що в майбутньому з’явиться й “український слід” в “Елисаветградском книговороте”, зокрема в поліграфії, що супроводжуватиме захід надалі, адже попереду ще багато нових поличок буккросингу в Кіровограді.
Валерій Лебідь
Фото автора