„Той, хто пройшов крізь вогонь” – поетичне кіно. Повернення
Остання кінематографічна робота Михайла Іллєнка, стрічка „ТойХтоПройшовКрізьВогонь” варта уваги хоча б тому, що це перший за часи незалежності повний метр на який держава витратила кілька мільйонів гривень.
В інтернеті постійно натрапляю на критику рецензентів невідомого походження і незрозумілих ніків, розповіді про те, як їх розчарувало кіно. Але одразу ж під „рецензіями” бачу захоплені чи принаймні позитивні відгуки глядачів.
Чому так? Можливо тому, що ми (відношу себе до звичайних глядачів) спрниймаємо зміст і форму цілісно. Не можу я оцінити монтаж картини, бо немаю зеленого поняття про правила монтажу. Помічаю ненайкращу графіку, але щиро вірю що таким був авторський задум. А ще видається, що фільм близький до того, що називаємо „поетичним кіно”.
І хоча критики відзначають, що хоча цей напрям характерний для всесвітнього кінематографу, проте в нашу культуру він вписався органічно. Музичність, фольклор, містика злегкістю поєднуються з фабулою фільму.
Михайло ніби продовжив традицію Юрія Іллєнка і підхопив цей напрям.
Щоб „впіймати хвилю” цього фільму, варто подивитись стрічку „Фучжоу”. Впевнена, „ТойХтоПройшовКрізьВогонь” своєрідне його продовження. В кадрі кілька разів з’являється „картина сліпого художника” з вимальованими видами Китаю. Орест (ім’я також не випадкове, саме так звали наділеного здатністю керувати вітром героя „Фучжоу”), батько Івана, походить з роду козаків-характерників. Такої „гілки” немає в правдивій біографії Івана Даценка. Тому персонаж у фільмі мусить стати Додокою (якщо зануритись у походження прізвища, то одне зі значень „знахар”, тобто теж має в собі містичний елемент). І тут присутня „далека Америка”, хай навіть у вигляді індіанського племені з Канади. Подібні навіть типажі персонажів молодого Ореста і Івана.
Ніжна і зрозуміла кожному любовна лінія. Ідеалізований головний герой. Хороша гра акторів. Сцени, що розчулюють.
Можу сказати навіть більше, і це підкреслюють професійні кінокритики – не дарма фільм „ТойХтоПройшовКрізьВогонь” отримав гран-прі Київського кінофестивалю.
Але все ж, на колір і смак фломастери різні. Тож у вас ще є шанс потрапити на показ і оцінити самим.
В Кіровограді фільм можна побачити в кінотеатрі „Портал” в 10.30 і 16.05, а з 16 лютого і в кінотеатрі „Зоряний”.
Настя Дзюбак
Фото ВідІдо, Інтер+, Історична Правда