7 змін які чекатимуть на пацієнтів після реформи екстреної допомоги

Сьогодні, 3 березня, під час пресконференції в Українському кризовому медіа центрі представники МОЗ та Національної служби здоров’я розповіли, що чекати лікарям і пацієнтам після реформи екстренної меддопомоги, а також як фінансуватиметься цей напрям.
Кошти, які потраплять від Національної служби здоров’я на рахунок закладу екстреної медичної допомоги є добутком тарифу на одну особу та кількості населення в області, яку обслуговує мед заклад, розказала Оксана Мовчан, виконуюча обов’язки голови Національної служби здоров’я України.
Тариф буде єдиним незалежно від регіону. І число потенційних пацієнтів ( мешканці регіону) просто множитиметься на нього. Саме таку суму гарантовано отримає мед заклад, а як витрачати гроші вирішуватиме сам.
«Керівник центру надання екстреної допомоги може сам вільно розпоряджатися цими коштам на підставі колективного договору. Він зможе встановлювати премії, або спрямовувати кошти НСЗУ на розвиток закладу», – каже Мовчан.
Що зміниться для пацієнтів?
За словами очільниці НСЗУ покращиться реагування і знизиться шанс того, що пацієнта привозять у мед заклад, де його не можуть прийняти, бо немає місць або потрібного обладнання.
1. Швидкість і точність реагування зросте
«Номер залишиться той самий – 103. Але принципово зміниться те, що відбувається на тому кінці слухавки. Всі Центри екстреної медичної допомоги будуть під’єднані до єдиної центральної системи «Централь 103». Це вплине на швидкість і точність реагування. Це означає, що вас не привезуть в лікарню, де буде в черзі ще 15 осіб, або в лікарню де вам не зможуть надати допомогу», – пояснює Мовчан.
Швидка розумітиме, що везе особу, яка потрапила в екстрену ситуацію до тої лікарні де вже є контракт із НСЗУ на відповідну послугу, тобто саме там людина може отримати безоплатну допомогу.
У цій системі наше оперативно-диспетчерське управління бачить абсолютно кожну машину. Кожен медпрацівник вносить всю інформацію про пацієнта, використання медикаментів, яку допомогу надали і куди відвезли на госпіталізацію.
2. Медики, правоохоронці і рятувальники працюватимуть спільно
«Це незабаром нам дозволить вийти на рівень обслуговування населення за яким працює служба 911 в США, коли на один дзвінок реагує відразу кілька служб: і швидка, і правоохоронці, і рятувальники», – каже посадовиця.
3. Везтимуть не в найближчу лікарню, а ту, яка має обладнання для лікування
«Якщо, наприклад, стався інфаркт. Викликали швидку. То пацієнта везтимуть в ту лікарню, яка уклала контракт з НСЗУ і де можуть зробити коронографію і стентування. Це надзвичайно важлива зміна. Бо ж до цього маршрути були побудовані так, що людину з інфарктом чи інсультом везли туди, де їй допомогу часто надати не могли», – каже Тетяна Бойко, начальник Управління комунікацій НСЗУ.
4. Швидка приїжджатиме швидше
Екстрена допомога буде надаватись будь-якій людині безкоштовно.
МОЗ передбачає, що після реформи швидка має доїжджати за 10 хвилин по місту і за 20 хвилин у сільській місцевості.
5. У бригаді швидкої будуть парамедики або лікарі
«Є затверджений план на цей рік. У нього входить створення центрів перепідготовки, і перепідготовка фельдшерів на парамедиків. Однак це не ліквідує лікаря. І оскільки ми кажемо, що Центри екстреної допомоги це комунальні некомерційні підприємства, то вони самі вирішують, хто саме буде їздити в бригаді», – каже Дмитро Луфер, заступник міністра охорони здоров’я України.
6. Надавати першу допомогу навчать волонтерів
«Є ідея про створення реєстру навчених волонтерів. Людей, які пройшли спеціальне навчання і готові надавати допомогу. Ми б могли їх сповіщати у випадках значних техногенних або інших катастроф. Щоб вони, якщо знаходяться найближче, прибули туди і почали надавати допомогу», – каже Дмитро Луфер.
7. Швидку проситимуть викликати лише в екстрених станах
Для того, щоб зміни відбувались швидше має мінятись і підхід пацієнтів до виклику швидкої.
«Якщо у вас температура нижче 39 і ви ще не пробували її збивати, але на вулиці дощ і ви не хочете звертатись до сімейного лікаря, це ще не привід для виклику швидкої допомоги. Тому що коли ви на ось таку річ викликаєте швидку, десь є людина з ДТП, десь є людина з інфарктом, яка потребує її більше», – каже Бойко.
Анастасія Дзюбак