Суп «Байрактар» з любов’ю: як заготовляють сухі супи у Кропивницькому
Як передати смачну страву у інші області так, щоб при транспортуванні продукти не псувалися без холодильника, не були габаритними, але простими у приготуванні?
Цю проблему вирішили волонтери у Кропивницькому. Ініціатива «Годуємо патріотів» об’єднала близько 300 людей, які готують тисячі сухих супів та борщів щотижня для військових, тероборони, переселенців і мешканців тимчасово окупованих територій. Волонтери поділилися секретами приготування і пояснили, як до годування патріотів може долучитися кожен.
Смаколики у дві зміни
Ще від нападу Росії на Україну у 2014 році з’явилася ідея, як передавати харчі до українських захисників, щоб це було зручно – так створили «Кулінарну сотню Кіровоградщини». Напрацьовані ще тоді рецепти сухих супів відновили вже у 2022 році, після повномасштабного вторгнення окупантів, створивши спільноту «Годуємо патріотів». Координаторка спільноти Наталя Бур’яненко розповіла, що із сім’єю ще у 2014 році вимушена була переїхати із Луганська до Кропивницького.
– В нас автівка вже просіла: постійно возимо овочі для супів та фрукти для енергетичних сумішей. Отак протягом буднів розвозимо і забираємо овочі, а на вихідних збираємося і фасуємо вже висушені, – розповіла Наталя.
Активістка Вікторія Талашкевич пояснила, що волонтери з «Годуємо патріотів» протягом тижня сушать овочі і фрукти вдома у різних районах Кропивницького, а потім привозять на місце фасування.
Одного такого пакету супу чи борщу достатньо для приготування гарячої страви на 10-15 порцій. Приготування просте: достатньо залити суміш 5-7 літрами води, проварити хвилин 20, за смаком додати м’ясних чи рибних консервів.
Для фасування у офісному приміщенні в центрі Кропивницького на вихідних збираються волонтери – чоловіки і жінки, дорослі і діти. Перед початком роботи на руки вдягають рукавички, а довге волосся ховають під хустки та шапочки.
Інгредієнти змішують відповідно до рецептури, ретельно зважуючи всі компоненти. На кожному столі виставлені висушені овочі, крупи і спеції відповідно до того чи іншого рецепту. Працюють за принципом конвеєра: кожен стіл бере один рецепт супу чи борщу, розставляють відповідні складові, а волонтери вже кожен складає свій інгредієнт у відповідній кількості.
Тут же спеціальний для запайки поліетилен перетворюється на пакування, яке захищає суміш від вологи.
Робота нагадує вулик, де кожен знає, що має робити. Після запайки упаковки із вже зібраними за рецептом сумішами розкладають у коробки, відповідно до запитів від волонтерських організацій. Готові смаколики ці організації везуть їх туди, де потребують: на передову, до тероборони, місцевим мешканцям на тимчасово окупованих територіях, вимушеним переселенцям.
Рецепти зі шматочками турботи
Наразі «Годуємо патріотів» вже мають сім основним рецептів супів і борщів, а також роблять суміші з пастили і фруктової сушки. Деякі рецепти взяті ще з 2014 року, але є і новинки.
– Наприклад, вівсяний суп, який ми назвали «Байрактар». Нам передали вівсяні пластівці, але що з ними робити? То ось розробили рецепт і готуємо ще один супчик, – пояснила Вікторія Талашкевич.
Тому спільнота із задоволенням діляться із загалом своїми рецептами – смачними і ситними. Їх можна використовувати як вкладиші для власної продукції – хіба що змінивши контактні дані.
Хочу годувати патріотів!
Щоб підтримати спільноту, можна передати вимиті овочі чи фрукти, або вже порізати їх та висушити:
– Привозять овочі з районів області, за що ми дуже вдячні. Та у віддалених районах легше на місцях ці овочі висушити, приготувати і передати своїм підрозділам, аніж везти до обласного центру, тут сушити і фасувати, а потім везти до конкретних захисників назад, – пояснила Вікторія Талашкевич.
Наразі волонтери висушують овочі вдома, а запити на сухі супи ростуть. Тож у довгострокову оренду волонтери у Кропивницькому шукають або колишній цех, або столову – приміщення, де можна було б встановити сушарки та більш злагоджено підготовлювати інгредієнти для напівфабрикатів.
Наталя Бур’яненко пояснила, що також є тісна співпраця з іншими волонтерськими об’єднаннями міста. Наприклад, із організацією «Разом ми сила», які також готують смачні енергетичні суміші для вимушених переселенців та військових.
Значно допомагають волонтерам працівники школи №8, які на базі закладу сушать хліб: адже свіжим він швидко псується, а сухарики і ситні, і набагато довший час придатні для їжі. Також до готування доєднуються і містяни, які не мають вдома сушарок.
Так, мешканці ОСББ «Рідний дім 30» самі купують хліб, нарізають його кубиками, висушують у духовках і передають волонтерам.
– В нас багато мешканців долучилися, і не тільки у нас – інші ОСББ також роблять сухарики. Мешканці будинку вже і між собою радяться, який саме хліб купувати слід, щоб сухарики смачнішими були, – розповіла голова ОСББ Лариса Дуднікова.
Жінка додала, що мешканці і коробки принесли, і папір знайшли – щоб всі сухарики від будинку зручно передавати до «Годуємо патріотів».
Долучитися до приготування смаколиків дуже просто: для цього спільнота «Годуємо патріотів» розробила спеціальний телеграм-бот. Тут є і готові етикетки і рецепти, підказки про те, як правильно сушити та готувати продукцію, контакти та реквізити для фінансової підтримки. Також можна допомогти фасувати, передати продукти і спеції, шити тканеві торбинки для перевезення сирих овочів тощо.
Як налагодити виробництво супів у себе?
Окрім підтримки волонтерів з «Годуємо патріотів», подібне виробництво можна влаштувати і у своїх районах – особливо у віддалених від обласного центру територіях. Вікторія Талашкевич поділилася порадами, що для цього слід зробити.
По-перше, треба продумати, хто і де буде мити овочі, різати та сушити. Основними інгредієнтами є картопля, цибуля, морква, капуста, буряк, а також часник і зелень.
По-друге, треба вирішити, де збирати висушену продукцію, обліковувати її та фасувати. В кожному пакеті має бути етикетка для кінцевого отримувача з інформацією, що входить у склад і як приготувати страву.
По-третє, підготувати спеціальні харчові пакети для запаювання (їх можна придбати в інтернет-магазинах) та запаювач пакетів. Пакування має бути герметичним і надійним, щоб волога не потрапила всередину.
Крім супів і борщів, можна готувати і інші страви. Головне, щоб вони були добре висушені, готові до вживання, могли довго зберігатися і легко транспортуватися.
– Найголовніше, щоб страви були присмачнені вашою любов’ю, турботою і вірою у перемогу. Тримаймо стрій! – закликала Вікторія Талашкевич.
Ірина ТРЕБУНСЬКИХ