Безпека та функціональність: як можна облаштувати дитячі майданчики у Кропивницькому (ФОТО)

11:46, 15 Листопада, 2022

Наразі, не дивлячись, що війна триває, міста України вже готуються до відбудови та удосконалень. У міській інфраструктурі важливе місце займає облаштування дитячих майданчиків. Які світові стандарти повинні враховуватися для їх встановлення, що вони повинні в себе включати та яких типів вони бувають – пояснили експерти офісу міських проєктів “Урбанина” у “Довіднику з відбудови міст”.

Ігровий майданчик у Ковалівському парку, Кропивницький

Універсальний майданчик

На думку експертів, універсальний майданчик повинен мати чіткі межі площі та максимально безпечне для дітей покриття.

1

На таких майданчиках рекомендують облаштовувати “зелені зони”, але в них не повинно бути ніяких колючих рослин.

Так, як кожен майданчик повинен мати огорожу, то її можна облаштувати і як елемент озеленення, наприклад, із кущів, аби дитина могла розуміти – де грати можна і де розваги закінчуються.

Потрібно взяти до уваги і сидячі міста для дорослих, аби ті мали змогу наглядати за малечею. Вони не повинні бути впритул до ігрових елементів, потрібен простір, аби діти мали змогу вільно пересуватися по території.

2

При облаштуванні майданчика важливо пам’ятати, що він повинен бути інклюзивним. На ньому варто встановити обладнання, яке стимулює сенсорну систему дитини:

  • слух — музичні інструменти, розмовні трубки;
  • опорно-руховий апарат — скалодроми, сітки, драбини та батути;
  • дотик — текстурні покриття елементів, обладнання для гри з піском та різноманітні ігрові панелі, тощо.

3

Де в нашому місті можна влаштувати такі майданчики?

Для прикладу, Ковалівський парк, де розташований такий тип розважального майданчика. Там можна побачити багато ігрових елементів, обладнання, гойдалок та комплексів із гірками і лабіринтами. Серед них є й інклюзивне обладнання. Проте чітких меж він не має, діти легко зможуть потрапити на тротуари та паркові доріжки, що може нести для них небезпеку.

507e928f 3ccd 4c61 9e32 4450fd532b32

Крім того, на майданчику не облаштовано якісного покриття – він засипаний піском, який з часом змішався з пилом. Коли спекотно, ця суміш піднімається в повітря, після дощу – перетворюється в багнюку. Тому, коли постане питання удосконалдення цього майданчику, варто звернути увагу на поради спеціалістів, перераховані у “Довіднику”.

ba46b2f3 eed3 463c b96f 5d8d22d1bc38

Також варто звернути увагу і на майданчики, котрі знаходяться у дворах багатоповерхівок. Серед них універсальних у нашому місті практично немає. А більшість з тих, які є, здебільшого далекі від стандартів.

Для прикладу ті ж огорожі – у більшості випадків їх немає, або ж це дерев’яні парканчики зачасту із загостреними верхівками.  Стан ігрового обладнання здебільшого застарілий, подекуди навіть аварійний. Інклюзивність на дворових ігрових майданчиках у нашому місті зачасту взагалі не враховували.

Також самі зони майданчика, можна було б обгрунтовувати гумовою крихтою, бруківкою без фаски, тощо.

859ea07a 0447 49da 9803 c1d82cc039a5

Ігровий майданчик до 3-х років

Як повідомляють експерти, одне з головних правил такого майданчика – це його відгородження від тих, що призначені для дітей старшого віку.

4

Тут також пропонують огороджувати зеленою зоною – кущами, котрі не нижче 1,5 метрів, або смужкою газону. І саму зону майданчику бажано робити або з синтетичного газону, або з гумової крихти.

Обов’язкові місця для сидіння, для повного нагляду дорослих за маленькими дітьми. Тут рекомендовано встановлювати вуличні лави, та стільці зі спинкою.

5

До обладнання також є низка вимог. Насамперед, щоб його обрати, потрібно враховувати приблизну вагу та зріст дітей, котрі будуть там знаходитись.

Одне з головних правил, майданчик повинен бути на відстані не менше 10 метрів від вікон приміщення.

6

Такі типи майданчиків у Кропивницькому здебільшого знаходяться у дитячих садках, хоча їх якість та стандарти облаштування здебільшого залишають бажати кращого.

Крім того, ігрові майданчики до 3-х років, не завадило б розмістити хоча б по одному-двох у кожному мікрорайоні міста, аби діти, які ще не ходять до садочків теж мали безпечний простір для ігор та розвитку.

d6932046 160c 40cb 87dc c38cc9874937 1

Ігровий майданчик від 3-х років

Як зазначають фахівці, головне в таких майданчиках, це обладнання, котре спрямоване на самостійне вивчення та розвиток фізичних здібностей дитини, за допомогою активних ігор.

7

Якщо казати з приводу зеленої зони, то тут пропонують висаджувати високорослі дерева. Забороняються елементи, котрі будуть заважати обзору на майданчик. Ніяких колючих кущів, отруйних рослин, а також медоносів.

Вуличні лави та стільці зі спинкою у кожному з майданчиків будуть актуальними.

Цей варіант підходить для дітей дошкільного віку, молодших класів.

Майданчики такого типу не можуть розміщуватись далі, ніж 25 метрів, від вікон помешкань.

88

Їх здебільшого встановлюють на територіях шкіл, або неподалік них, але з доступом для всіх бажаючих, а не лише учнів цього навчального закладу. Проте у Кропивницькому майданчиків такого типу лічені одиниці. Доцільно було б їх облаштовувати хоча б біля кожної другої школи, в залежності від кількості населення в її радіусі.

7fbaae2f d4d0 4117 9cd6 15f0d3843d4e

Дотримуючись порад експертів, кожен вже існуючий майданчик у Кропивницькому можна буде удосконалити, а нові – одразу облаштувати якісно, комфортно та безпечно. Вище наведено приклади облаштування майданчиків лише трьох типів,  детальніше із порадами, щодо облаштування ігрових майданчиків можна ознайомитися у “Довіднику з відбудови міст” за цим посиланням.

Останні новини по темі
Вперше від 24 лютого: через Кіровоградщину курсуватиме поїзд до Миколаєва
poizd dutuna
57 br
57-ма мотопіхотна бригада показала злагоджену роботу аеророзвідки та артилерії (ВІДЕО)
Читайте також

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:53, 29 Травня, 2024

Сьогодні, 29 травня, студенти Економіко-технологічного інституту імені Роберта Ельворті вийшли на мітинг з вимогою скоротити тривалість пар та зменшити навантаження на студентів...

15:14, 29 Травня, 2024

Кропивничанка Анна Карандукова виборола третє місце у чемпіонаті Асоціації Балканських легкоатлетичних федерацій (ABAF) з легкої атлетики....

15:00, 29 Травня, 2024