Вудка замість риби: як у Знам’янці переселенцям допомагають відкрити швейний бізнес

12:15, 23 Травня, 2023

 У Знам’янській  громаді  вимушених переселенців вчать  швейної майстерності, видають сертифікати та навіть допомагають стати підприємцями. Таким чином хочуть не просто надавати людям допомогу, а дати змогу самостійно заробляти.

 СЛУХАТИ У ФОРМАТІ ПОДКАСТУ ТУТ

 

Ідея, як рушій

Обладнане приміщення  спеціальними меблями, стелажами для зберігання тканин, зручними столами зі швейними машинками. Затишно, світло. Вішалки, готовий одяг, пристрій для нанесення трафарету і ряд швейних машин. Це виробничий майданчик  «Синергія», де навчають майбутніх фахівців швейної справи.  Тут хтось опановує другу чи й третю професію, про яку навіть ніколи не замислювався, але тепер покладає на неї великі надії. 

– Ідея виникла, коли спілкувалися з вимушеними переселенцями, – розповідає  керівник проєкту  Олександр Остапов. 

Його Благодійний фонд «Повернення до життя» працює в Знам’янці вже багато років. Одним із напрямків була профілактика ВІЛ/СНІДу, наркотичної залежності. Проте із перших днів повномасштабного вторгнення фонд розширив свою діяльність.

– Спочатку  ТРО, від донорів на наше прохання отримували ліки, індивідуальні  аптечки, шоломи. Усвідомлювали наскільки вразливими є  вимушені переселенці, тож зверталися до благодійних організацій, писали проєкти, щоб підтримати тих, хто опинився у скруті, – розповідає він. – Сертифікати на продукти, ліки – ми намагалися максимально задовольнити охочих, але  усвідомлювали, що так не може тривати довго і такої допомоги замало. 

Так виникла ідея створити навчально-виробничий майданчик. 

 ostapov copy

Назва “Синергія” не випадкова, адже  це спільний проєкт чотирьох донорів –  Альянсу громадського здоров’я Alliance for Public Health, фінансової підтримки DEC, технічної підтримки Благодійної організації Christian Aid, які в сумі надали на проєкт 45 тисяч доларів. Підтримала ідею і місцева влада: надали  приміщення в оренду за одну гривню в рік. 

– Ми за пропозицію вхопилися, як то кажуть, обома руками, – говорить секретар міськради Вікторія Зеленська. Каже усвідомлювали, що для вимушених переселенців, яких у невеликому місті 4000, це історія, яка може стати успішною. – І реальність перевершила сподівання! Охочих черга, і “Синергія” набирає обертів. 

Майстриня із Харківщини та сотні випускників

 Перш  ніж  створювати заклад організатори  провели опитування щодо бажання вимушених переселенців навчатися професії  й з’ясували, що 75% підтримують ідею швейно-виробничої майстерні. 

Донори перейнялися ідеями та переконливими обґрунтуваннями –  і майбутній навчально-виробничий  майданчик отримав:  сонячні батареї, генератор, станцію, яка акумулює електроенергію, обладнання. Отже, мали можливість  працювати та під час відключення електрики, забезпечувати безправний навчальний і виробничий процес. 

-Загалом нам щастило практично у всіх починаннях ,– говорить Олександр  Остапов. 

Серед вимушених  переселенців у Знам’янці знайшли  справжню майстриню, яка стала викладачкою у майстерні. 

Галина Калашник із селища Старий Салтів Харківської області приїхала у Знам’янку в травні 2022 року. Розповідала, що  селище знищене на 90  відсотків. На Кіровоградщині знайшла роботу, друзів, спілкування і можливість займатися улюбленою справою.

majsternia

– Я зраділа, коли випала можливість займатися улюбленою справою, – говорить Галина.– За освітою я технолог швейного виробництва, сім років працювала майстром виробничого навчання в групі швачок ліцею. Разом з волонтерами шили для ЗСУ, а коли запропонували роботу, залюбки погодилася. 

majstr

– Дуже хвилювалися, коли прийшла перша група, – пригадує керівник проєкту. –  Більшість учениць не мали й уявлення про швейну машинку. Тож, звісно, попервах навчали найпростіших речей і садили за побутові машинки. 

Невдовзі відбувся перший випуск.   Започаткували традицію: сертифікати вручали урочисто у приміщенні міської ради та з солодощами й урочистостями. І всі тішилися сертифікатами, які свідчили, що вони успішно пройшли навчання зі швейної справи. Швачки сьогодні дуже популярний, адже навіть у Знам’янці є майстерня, де виконують замовлення для військових.

– Їхні щасливі обличчя вартували тих листувань з донорами, пояснень, запитів, величезної підготовки, – каже Олександр Остапов. 

Протягом місяця навчають – три групи по 8 людей. Наразі вже 120 людей отримали сертифікати.  Про готовність набирати нових учнів сповіщають здебільшого через мобільний додаток «Смарт-місто» – спеціальний застосунок, де інформують про важливу інформацію для жителів міста, яким може скористатися будь-хто зі смартфоном.

На “випускні” приходять представники податкової інспекції та банків. Розповідають які є програми підтримки бізнесу, що потрібно знати, щоб відкрити ФОП, адже у декого є плани  створення соціального підприємництва. 

majsternia 2

-Як на мене, -додає Олександр Остапов, – цей проєкт є набагато ширшим за навчання, він допомагає інтегруватися вимушеним переселенцям у громаду. Ми вирішили поглиблювати програму і вирішили навчати тих, хто має успіхи, складнішим речам. Костюми, плаття, шорти. Практично вміють все, а ми вже купили професійні машини до тих, що вже були. Наразі маємо три непромислові машини й десять промислових. Ще плануємо три на подарунок кращим випускникам-відмінникам.

Наважилась розпочати власну справу

Також у майстерні  налагоджувачкою швейних машинок працює Вікторія Лебединська із Запоріжжя. До вимушеного переїзду вона працювала провідною інженеркою великого заводу. Прийшла навчитися шити й захопилася. Тим більше, що завдяки інженерним навичкам швидко опанувала техніку. Розповідає, що знайшла тут не лише нову професію, а й спілкування та друзів. А нещодавно оформила документи, як фізична особа підприємець, про що раніше і не мріяла..

– Є ще один задум, – ділиться  Вікторія. – Хочу набрати групу охочих вчитися ремонтувати, обслуговувати  швейні машинки. Можливо зацікавляться чоловіки, бо все ж навчаються переважно жінки. 

Швейного обладнання,  у Знам’янці, схоже, буде багато. Розповідають у “Синергії” що  багато наших випускників їх вже придбали. Всі співрозмовники наголошували на тому, що  продовжують  спілкуватися з багатьма і після випуску, що  за цей час стають немов одна родина. 

– Загалом я дякую долі, що зупинилася тут, у цьому чудовому місті, – ділиться Вікторія Лебединська. Дуже добре ставлення знам’янчан, знайшла квартиру, куди б не зверталася по допомогу, завжди її отримувала.

IMG 18e8728c1acec44d07919bd17c76522e V

Каже, почувається повноцінною мешканкою громади. 

Звісно, мрію повернутися додому, але там дотепер небезпечно, а Знам’янка дає захист і підтримку, – каже вона.

Навчаються родинами та з інших регіонів

На замовлення ЗСУ шили термобілизну для військових, прапори, футболки, інші речі. Освоїли прес, шили на замовлення речі з написами. Скажімо, «Кохана дружина воїна ЗСУ», інші. На такі речі є попит, але все ж навичок рекламування у нас ще замало. Сподіваємося буде більше  замовлень з часом. Тим більше, що маємо у команді справжніх професіоналів, а вироби сучасні і якісні, – каже Олександр. За виручені кошти купили  якісні голки, додаткові лампи освітлення, тканину. Ось розгорнемо виробництво і буде більше коштів на розвиток. Все попереду.

Майстри охоче демонструють вже пошиті речі, які шукають господаря. Не віриться, що це шили учениці. Все бездоганно. На вішачках готові речі. Футболки, плаття, костюми. 

– Освоїли нещодавно пошиття літніх костюмів – шорти та футболка, – розповідає майстриня Галина, показуючи старанно пошитий костюм із двунитки. – Сподіваємося оцінять наші старання і будуть купувати. Важливо, щоб знання не залишилися просто навичками, а приносило дохід.

Якщо раніше навчалися тільки жінки, то з часом зацікавилися і чоловіки, переконалися, що професія потрібна, опанувати може кожен, хто прагне.

– Ми дуже пишаємося своїми учнями. Нещодавно сертифікати отримала  багатодітна родина. Старанно навчалися чоловік, жінка, старша донька, – розказує Остапов.

Нещодавно в учениці попросилася мешканка Івано-Франківської області. Пояснила, що таке навчання у їхній області коштує 30 тисяч гривень, тож вигідніше пожити місяць у Знам’янці та навчитися потрібній професії.  Чимало випускників вже придбали побутові машинки та працюють. Навіть якщо це тільки для власної сім’ї, то все ж вигідно для тих, хто рахує кожну копійку.  

– Ми  вкотре переконалися, що наш проєкт  для ВПО і знам’янчан є надзвичайно важливим. Залюбки поділюся досвідом про його створення і діяльність. Ми готові приймати та навчати охочих з інших громад, проводити вебінари якщо у когось буде на те бажання, підтримувати у створенні проєкту, – каже Олександр Остапчук, який вважає, що їх досвід може бути корисним і для інших громад.

КОНТАКТНІ ДАНІ ОРГАНІЗАЦІЇ: 

https://www.facebook.com/ReturnToLife.UA

0674671893

fundaids@ukr.net

 

Надія  Коленченко

 

Останні новини по темі
10 гривень замість квітів: у кропивницьких школах проведуть акції на підтримку ЗСУ
groshi kvity
Sud pravosuddya vurok
Вирощував соняшник для «Льотки»: у Кропивницькому підрядника підозрюють у привласненні 750 тисяч
Читайте також

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

21:15, 25 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 25 травня, відбулися спортивні змагання серед військових та ветеранів “Сильні України”....

19:44, 25 Травня, 2024

Сьогодні, 25 травня, підприємство «Кіровоградобленерго» оприлюднило графіки відключення електрики в області, які діятимуть з 18:00 до 00:00....

16:37, 25 Травня, 2024