“Дід Мороз, до побачення”: як позбутися радянського персонажа

20:24, 21 Грудня, 2022

В Україні повномасштабна війна прискорила прощання з радянськими символами. Одним із таких є Дід Мороз, якого радянська влада придумала у 1937 році. Як наразі відбувається процес відмови від цього героя та як українці повертаються до своїх традицій з’ясовувала “Гречка”.

Традиція закладається з дитинства

Кілька поколінь українців виховувалися на думці, що “чарівником” новорічних свят є Дід Мороз. Радянська пропаганда уміло змогла закарбувати це твердження, яке й на сьогодні, навіть після повномасштабного вторгнення, чимало людей не готові прийняти, що цей “герой” насаджувався радянською владою, аби навіки викорінити українські традиції та створити власного ідола, який би виховував у малечі саме ті цінності, які вигідні для зростання “зручних” для влади громадян.

Тому найперше донести суть того, хто насправді в нашій культурі є новорічним чарівником потрібно малечі, яка ще не встигла закарбувати у своїй свідомості радянські стереотипи. Тому відходити від “дідоморозівщини” у дитсадках.

Як Миколай змінює Діда Мороза в дитсадках Кропивницького

У коментарі “Гречці” начальниця управління освіти міськради Кропивницького Лариса Костенко повідомила, що наразі попри воєнний стан всі дитячі садочки працюють. В усіх цих дошкільних закладах проводитимуть святкові ранки.

“Новорічні свята у садочках – це привід повернути відчуття та ритм попереднього життя навіть у наші надскладні часи”, – акцентувала посадовиця.

За її словами, на святах будуть задіяні працівники в образі Святого Миколая або в ролі казкових новорічних героїв. Образ російського фольклорного персонажа Діда Мороза у постановках не використовуватимуть.

Офіційного розпорядження, щодо такого зміщення акценту, не було. Працівники садочків самі обирають сценарії для своїх ранків, тому це їхнє спільне рішення та ініціатива.

А чи готові викорінити Діда Мороза дорослі?

“Гречка” провела опитування на офіційній Facebook-сторінці Батьківської ради Кропивницького, де запитала у батьків дошкільнят як відбуватимуться святкові ранки у закладах, які відвідують їхні діти.

У коментарях почалися обговорення, в яких думки розійшлися навіть стосовно того, чи варто зміщувати акцент на Святого Миколая.

Відтак, чимало батьків розповіли, що в дитсадках, які відвідують їхні чада, головним героєм новорічного свята вже кілька років є саме Святий Миколай.

Проте не всі такі зміни самі дорослі підтримують.

Хтось висловив думку, що не розуміє, чим завинив Дід Мороз.

“Святий Миколай приходить на день святого Миколая . А на Новий рік, хто прийде??? Теж святий Миколай, якщо вже так не милий дід мороз, то давайте просто придумаємо нашого ..морозка або морозенка”, – пропонували одні.

Інші ж навпаки погоджуються з такими змінами і впевнені, що варто якнайшвидше відходити від чужих традицій:

“Нащо нам чужі традиції? Діти підростуть і перестануть вірити в те, що їм приносять подарунки “чарівники” . То хай швидше наша країна повернеться до наших традицій”.

Когось же хвилювало питання – хто ж тоді на Новий Рік подарунки приноситиме і як пояснити дитині, куди подівся Дід Мороз.

При цьому дехто із працівників самих садочків теж задавався цим питанням.

“Ми завжди раніше проводили ранок і з Миколайчиком, і Дідом Морозом. Спробуйте діткам трьох років пояснити, що дорослі більше не пустять Діда Мороза на свято”.

У відповіді на таке питання, чимало опитаних зауважили, що якраз, поки діти ще зростають, то від дорослих і залежить те, який саме персонаж стане для дитини новорічним чарівником. Проте наголошували, що зміни повинні відбуватися і в родинних традиціях, а не тільки в дитсадках, аби не заплутувати дітей.

Крім того, для дещо старших діток, які вже мають хоч трішки розуміння, що відбувається в країні і хто в нас агресор, запропонували пояснити таким чином:

“Пояснювати що дід Мороз проросійський, а до вашої дитини прийде український чарівник.”

Згодом “Гречка” на своїх сторінках розповість звідки насправді з’явився персонаж Діда Мороза та для чого його придумали.

Нагадаємо, “Гречка” раніше пояснювала, як пояснити дитині що Святий Миколай не може принести бажаний подарунок.

Останні новини по темі
«Не важливо з якої ти області – ми всі одна сім’я» – переселенець із Снігурівки (ВІДЕО)
Ol1
Zagunuv pamyat geroyam
Дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель воїнів
Читайте також

У Кропивницькому з понеділка, 27 травня, на автобусному маршруті №103 курсуватимуть чотири додаткові рейси....

10:38, 25 Травня, 2024

Інклюзивність, доступність і безбар’єрність – це не просто “трендові слова”, а важливі принципи, які є необхідними та базовими при проєктування будь-якого середовища, зокр...

09:52, 25 Травня, 2024

У п’ятницю, 24 травня в Кіровоградському райсуді продовжили засідання щодо обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’...

20:26, 24 Травня, 2024