Зміни правил ввезення гуманітарки з-за кордону: у чому загроза для роботи волонтерів

15:34, 18 Жовтня, 2023

У вересні Кабмін ухвалив постанову про зміни щодо ввезення гуманітарної допомоги з-за кордону. Волонтери говорять, що це не тільки ускладнюватиме та уповільнюватиме процес отримання і передачі допомоги, але й у деяких випадках значна частина гуманітарки стане недоступною. На сайті Уряду зареєстрували петиції, щодо відтермінування запровадження таких змін. “Гречка” зʼясовувала, як зміни можуть вплинути на роботу волонтерів, на прикладі окремих благодійних фондів.

Згідно зі змінами, повинен запрацювати Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги, через який і необхідно буде працювати волонтерам.

У Мінсоцполітики політики представили покроковий алгоритм ввезення гуманітарної допомоги за новими правилами, які повинні почати діяти із 1 грудня:

  • Волонтерам необхідно буде ввійти в Автоматизовану систему за допомогою КЕП, таким чином він стає отримувачем і  внесений в Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги. 
  • У систему потрібно внести перелік товарів, які планується завозити, автоматично формується Декларація.
  • При цьому зауважують, що гарантійних листів, довідок, запитів, планів про розподіли та інших документів не потрібно.
  • Можна ввозити допомогу
  • Узагальнено потрібно показати, де і скільки допомоги роздано. Це і є звіт.

При цьому вони зазначають, що наразі єдина автоматизована система обліку гуманітарної допомоги знаходиться у стані розробки.  Зміни повинні запрацювати з 1 грудня.

391714544 728489895983681 2411361183734105608 n

Своєю чергою волонтери говорять, що це значно ускладнює процес отримання та доставляння допомоги, а також потребує значно більше часу, якого у деяких випадках катастрофічно мало. 

Тому на сайті уряду зареєстрували петицію, у якій просять відтермінувати запровадження цих змін.

“Реалії допомоги Силам оборони України на фронті вимагають вирішення питання закупівлі та передання в найкоротші терміни. В нашому випадку час обліковується людським життям та втраченими територіями, “ – акцентує автор петиції Гліб Леонтьєв.

У коментарі “Гречці” очільниця кропивницького благодійного фонду “Незламні” Анна Нікітіна пояснила, що у випадку із медикаментами, постачанням яких займається її фонд, то такі зміни призведуть ще й до втрати низки закордонних постачальників та подекуди до переплати за ліки.

Закордонні партнери повинні скинути нам перелік того, що вони передають. Згідно з ним ми робимо електронний запит на порталі і отримуємо спеціальний код, який дійсний протягом 30 днів. За цей час ми повинні його ввезти з-за кордону виключно відповідно до того коду і з тим переліком, який там вказаний. Зараз нам донатори, коли мають можливість, або у нас нагальна потреба, то можуть ще розширювати список і давати додаткові медикаменти чи інші засоби. А коли почнуть діяти ці зміни, додаткової допомоги вже отримати буде неможливо, адже все повинно бути виключно відповідно переліку, на який отриманий код у системі”, – для прикладу пояснює волонтерка.

Крім того, вона говорить, що раніше, наприклад, конкретно фонд “Незламні” медикаменти купували, а засоби медичного призначення були донатами від закордонних лікарень чи аптек. Це були бокси, у яких було, так би мовити, асорті необхідних медзасобів, і вони були під грифом “було у використанні”, бо ніяких накладних і рахунків на них не давали, оскільки це були донати. 

“А тепер наші партнери донатори, наприклад там із Мюнхенської лікарні, ніхто з них не буде відкривати ті бокси вагою по півтори тонни, а якщо фонди великі, то може сягнути й 20 тонн, і робити нам цей перелік, який необхідно реєструвати. Раніше ж ці бокси оформлялися на вагу – просто, як засоби медичного призначення, що не ускладнювало донаторам їх передачу нам”, – зауважила Анна Нікітіна.

Таким чином, такі донати просто припинять постачати.

Наступне ускладнення роботи, за словами очільниці фонду, це те, що після завезення допомоги її треба протягом 15 днів перевірити й підтвердити той перелік, який реєстрували. Потім є ще 90 днів, аби все це роздати.

“Ми, наприклад, як фонд працюємо і з лікарнями, і зі штабами, і з конкретними військовими на позиціях і отримують від нас допомогу через Нову Пошту. А тепер від нас жодна коробка через пошту не може бути тільки через документи і через штаби. А це все знову ж таки ускладнюється, бо не кожна військова частина може взяти собі на баланс одразу, а потрібно його ставити на баланс через казначейство, а потім кожну позицію допомоги списувати. У 90% випадках військові частини не можуть займатися таким, як, наприклад, постачання противірусних засобів хлопцям на передовій в окопах”, – пояснює волонтерка.

Ще один момент поясню пані Анна, коли, наприклад, фонд замовляє позиції не конкретно під якогось отримувача, а для укомплектації аптечок. Тепер цього робити вони не зможуть, тому що не знають, хто буде кінцевим отримувачем аптечки:

“Сьогодні це одні люди, завтра це інші люди, а післязавтра треті. Тобто комлектуючі до аптечок тепер не зможемо доставляти тільки, тому що не зможемо вказати точного власника її”.

Крім того, вона говорить що тепер доведеться і переплачувати за деякі ліки, оскільки раніше у “не сезон” їх могли закупляти вдвічі дешевше. Наприклад противірусні чи антибіотики влітку можна по знижках закупити. То тепер це стане неможливим, оскільки постачати ці ліки потрібно буде відповідно до конкретного сезону, а тепер це потрібно буде робити протягом 90 днів.

І загалом волонтерка акцентує, що такі зміни у період війни будуть коштувати життя для багатьох.

“У нас зараз ситуація така, що більшість всього потрібно вже на вчора. А якщо запровадять весь цей документообіг, документообіг, то скажу чесно – можуть бути такі випадки, що люди не дочекаються тієї допомоги, яку просили. У нас є такі випадки, що ми сьогодні відправляємо посилку з медикаментами на передову, наприклад там умовно, на ім’я Романа, а нам дзвонять наступного дня побратими і говорять: “Аня зміни, будь ласка, отримувача, бо його вже немає серед живих”. І це поки ми посилки доставляємо протягом 2-3 днів, а тут 90 пропонують чекати”, – наголосила Анна Нікітіна.

Загалом же, на її думку, можливо такі зміни й можна вводити, але вже по закінченні війни. Саме тому просять дію постанови відтермінувати.

Зазначимо, петицію на сайті Кабміну зареєстрували 16 жовтня. Станом на 15:00 18 жовтня її вже підписали 19 207 людей. Для того, аби звернення розглянули загалом необхідно 25 000 підписів. Підписати петицію можна ще протягом 90 днів за цим посиланням.

 

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
В Україні презентували гід про безоплатні медичні послуги: як завантажити
medyky
Groshi svitlo elektruka1 thumb
Для школи з Верблюжки планують купити генератор за майже 300 тисяч гривень
Читайте також

Кропивницька та Петрівська громади, що на Кіровоградщини, повідомили про загибель земляків у боротьбі проти російських загарбників....

18:17, 17 Червня, 2024

Громадська організація “Жіноча ліга” запрошує студенток віком від 18 до 21 років на безоплатне навчання в академії медіа для дівчат....

17:45, 17 Червня, 2024

У понеділок, 17 червня, у Кропивницькому сталася ДТП. На перехресті вулиць зіткнулися тролейбус та легковик....

17:27, 17 Червня, 2024