«Будуємо нову реабілітацію»: як на Кіровоградщині навчають лікарів для відновлення військових і цивільних

14:35, 31 Березня, 2025

У Кропивницькому створили освітній хаб «Нова генерація», у якому навчають реабілітологів області нових методик для відновлення військових, цивільних та людей із хронічними захворюваннями. Наразі до проєкту залучили 18 лікарів із 14 медзакладів з Кіровоградщини. А також понад 30 психологів. 

«Гречка» дізнавалася, як працює хаб і що він змінює для лікарів та пацієнтів.

«Радію, коли пацієнти говорять, що їм допомогли методики»: історія однієї з учасниць

Руслана Діденко, 28-річна асистентка-ерготерапевтка, працює в Новоукраїнській міській лікарні вже три місяці. 

Спочатку дівчина навчалася у Дніпрі на бакалавра з фізичної терапії та ерготерапії в університеті Олеся Гончара у Дніпрі, а потім продовжила навчання за цією ж спеціальністю в магістратурі Харківського медичного університету. Через воєнний стан з 2022 року усі заняття там проходять онлайн.

«Фізична терапія більше фокусується на вправах для відновлення рухів, а ерготерапія допомагає людині навчитися виконувати повсякденні дії після травм чи хвороб – одягнутися, розчесати волосся, приготувати їжу», – пояснює вона.

Тепер Руслана раз на три тижні їздить на додаткове навчання в освітній хаб «Нова генерація», щоб навчитися нових методик у фізичній реабілітації. 

«Також мене зацікавило, що там будуть колеги з інших лікарень області, і ми зможемо обмінюватися досвідом», – розповіла вона.

Дівчина каже, що на перших заняттях в хабі для неї все було майже нове і що саме такого досвіду бракувало під час дистанційного навчання.

«До цього ми мали лише двомісячну практику», — пояснила Руслана.

Руслана Діденко, учасниця навчання

Під час навчання вона вже освоїла основні техніки масажу, які допомагають розслабляти м’язи, а також спеціальні вправи, які відновлюють рухливість уражених кінцівок. 

«Це практики, які допомагають, як цивільним, та і військовим. Радію, коли пацієнти говорять, що їм справді допомогли ці методики», — додає вона.

Поранених і хворих більшає, а фахівців бракує

Як розповів у коментарі «Гречці» старший фізичний терапевт обласного клінічного госпіталю ветеранів війни Аллан Єпіков, кількість людей, які потребують реабілітації постійно зростає. 

«Це військові з пораненнями, цивільні, що постраждали від війни, і люди з хронічними захворюваннями», – пояснює він.

За інформацією міністра охорони здоровʼя України Віктора Ляшка, в умовах війни майже 250 тисяч військових та цивільних щороку потребують реабілітації.

Водночас Аллан Єпіков зазначив, що можливості лікарень часто обмежені через нестачу кваліфікованих спеціалістів та відсутність доступу до сучасних методик реабілітації. 

«До того ж навіть у профільних закладах, як-от госпіталь ветеранів війни, іноді фізично неможливо прийняти всіх, хто потребує допомоги. Через це багато пацієнтів повертаються додому без можливості продовжити реабілітацію на місцях», – розповідає лікар.

Аллан Єпіков, старший фізичний терапевт обласного клінічного госпіталю ветеранів війни

За його словами, вихід з цієї ситуації — будувати нову реабілітацію в громадах області та створювати єдину професійну мережу фахівців. 

Саме з такою метою Аллан Єпіков з командою створив в області освітній хаб «Нова генерація».

50 тисяч євро на навчання реабілітологів та психологів Кіровоградщини

Лікар розповів, що ідея створення проєкту з’явилася ще у 2023 році, під час ветеранського форуму в Кропивницькому. Там фізичний терапевт виступив із критикою стану реабілітації в області, зокрема, недостатньої кількості фахівців та обмеженого доступу до сучасних методик. 

«Після форуму мені сказали: “Критикуєш — пропонуй”. Я запропонував створити систему навчання для реабілітологів, які вже працюють у лікарнях і громадах. Це мало бути не просто навчання, а практичні курси з сучасними методиками від провідних спеціалістів України», — розповів Аллан Єпіков.

Після форуму Єпіков обговорив ідею проєкту із заступницею голови Кіровоградської ОВА Катериною Колтуновою, яка взялася за пошук фінансування. У травні 2023 року вона представила ініціативу німецькому фонду GIZ, після чого команда проєкту зв’язалась з фондом.

«Ми надіслали їм приблизний план проєкту. Їм сподобалася наша ідея. І ми почали напрацьовувати те, як реалізувати її», — розповідає Єпіков.

Щоб сформувати групу учасників, організатори розробили анкетування та надіслали його в медзаклади області.

«Нам важливо було знайти не просто кваліфікованих спеціалістів, а тих, хто готовий розвиватися і ділитися знаннями з колегами. Для цього ми також провели тестування, щоб зрозуміти рівень їх зацікавленості. Окрім цього, важливо було залучити фахівців із різних громад області, щоб вони могли розвивати реабілітаційні послуги у своїх громадах», — пояснює лікар.

За підсумками відбору до навчання з фізичної реабілітації залучили 18 спеціалістів із 14 медичних закладів Кропивницького, Олександрії, Знам’янки, Новоукраїнки, Бобринця та Новомиргорода. 

Для їх навчання облаштували приміщення для практичних занять — актову залу в госпіталі ветеранів війни, закупили масажні столи та навчальне обладнання. Це обладнання перейде на продовження проєкту в наступному році.

Загалом проєкт передбачає два блоки – навчання з фізичної реабілітації та навчання для психологів. До психологічного блоку наразі долучилося понад 30 людей з області.

Проєкт триватиме до серпня 2025 року. Розмір гранту на його реалізацію становить до 50 тисяч євро. Ці гроші німецький фонд виділяє поетапно, залежно від стадії впровадження проєкту. 

Як працює «Нова генерація»

Навчання реабілітологів 

​​Вже у січні 2025 року у Кропивницькому відбувся форум, де офіційно презентували «Нову генерацію», а вже в лютому стартували тренінги. Кожен з них проходить орієнтовно раз на 3 тижні.

Перші три тренінги провів Артем Згурський, керівник напрямку реабілітації Інституту вертебрології та реабілітації з Києва. Він навчав методикам роботи з пацієнтами, які мають порушення рухової активності.

«Зокрема, ці тренінги були зосереджені на відновленні рухливості рук і ніг, а також на роботі з травмами шийного та грудного відділу хребта. Це основні напрямки, з якими найчастіше стикаються реабілітологи», — пояснює Аллан Єпіков.

Загалом навчальна програма «Нової генерації» включає 11 тренінгів, кожен із яких триває два дні. 80% навчання – практика. Її відпрацьовують на колегах по навчанню.

Наступні найближчі тренінги будуть присвячені тому, як працювати з проблемами попереку, методам допомоги пацієнтам, які ще не можуть самостійно ходити після важких травм чи хвороб.

Він зазначає, що навчання учасників включає методики реабілітації, які застосовують у провідних клініках Німеччини, США, Великої Британії та інших країн.

Окрім тренінгів, учасники також налагоджують співпрацю між лікарнями області, щоб пацієнти після виписки могли продовжувати реабілітацію за місцем проживання. 

«Ми хочемо, щоб після повернення додому люди продовжували отримувати якісну допомогу. Для цього комунікуємо з лікарями з районних лікарень, щоб вони могли підхопити пацієнтів після виписки. І вже зараз бачимо, як отримані знання фахівці застосовують у своїй роботі», — додає Єпіков.

По закінченню кожного тренінгу в учасників перевіряють, наскільки кожен відпрацював всі методики. Оцінку цьому у відгуках також дають пацієнти, на яких учасники у своїх лікарнях застосовують методики. 

Навчання психологів

Поряд із тренінгами для реабілітологів, проєкт «Нова генерація» також включає психологічний блок. Участь у ньому беруть понад 30 психологів, які працюють у мультидисциплінарних командах медзакладів області. 

«Відбір психологів у проєкті відбувався менш суворо, ніж відбір реабілітологів. Основна умова для психологів — їхня робота в закладах, що взаємодіють із медичною системою», — розповідає головний психолог госпіталю Анна Колєва та менеджерка у проєкті.

За словами жінки, у цьому блоці психологи вчаться правильно комунікувати з ветеранами та їхніми родинами, ідентифікувати психічні розлади й у разі потреби направляти пацієнтів до психіатрів. Окрім того, вони опановують методики допомоги пацієнтам, які пережили травми чи вже тривалий час проходять реабілітацію тощо.

«Під час установчої зустрічі ми обговорили теми, які були б найкориснішими, і психологи самі могли запропонувати теми для обговорення. Загалом психологічний блок спрямований на те, щоб фахівці краще розуміли стан пацієнтів, які проходять реабілітацію, обмінювалися досвідом з колегами та підтримували одне одного», – розповіла Анна Колєва.

Зустрічі психологів проходить на базі кропивницького волонтерського штабу «Krop:hub» щомісяця. На ці зустрічі у рамках навчання також запрошують спікерів. 

«Наприклад, раніше на заходи приходили Антон Покалюхін, практичний психолог та когніти́вно-поведінко́вий терапевт ГО «10 квітня», а також Оксана Мовчанова, кандидатка психологічних наук, викладачка Донецького державного університету внутрішніх справ», – пояснила Анна Колєва.

Довідково

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) – це психотерапевтичний підхід, скерований на роботу з негативними думками та спричиненими ними патернами поведінки, які сприяють розвитку психічних розладів та псують якість життя.

Менеджерка проєкту Анна Колєва зазначила, що хоч проєкт має закінчитись у серпні 2025 року, команда шукатиме додаткове фінансування, щоб продовжити ініціативу на наступний рік. 

«У планах — залучити ще одну групу психологів та реабілітологів. За цей час ще більше хочемо адаптувати та удосконалити навчальні програми», – зазначила вона.

Підтримай

команду “Гречки”

Останні новини по темі
Читайте також

У Кропивницькому комунальне підприємство «Теплоенергетик» до кінця 2025 року планує витратити майже 5 мільйонів гривень на відновлення асфальту після земляних робіт. Потенційний...

17:42, 29 Квітня, 2025

На Кіровоградщині суд визнав винним посадовця Держпродспоживслужби у зловживанні впливом. Його затримали із міченими купюрами хабаря, і присудили за це штраф у 51 тисячу гривень...

17:34, 29 Квітня, 2025

Триває реєстрація на перший етап всеукраїнських спортивних змагань «Ігри Ветеранів 2025». Розповідаємо, як воїнам із Кіровоградщини взяти участь....

15:27, 29 Квітня, 2025