Стоматологічне пекло на пів ставки: як у Кропивницькому безкоштовно лікують зуби дітям

17:50, 12 Червня, 2024

У Кропивницькому у дитячому стоматологічному відділенні (колишня дитяча стоматполіклінка), яке тепер у структурі міської дитячої лікарні,  маленькі пацієнти змушені годинами висиджувати черги. Система запису через спеціальний додаток фактично не дієва. Стоматологи звільняються, а нових набрати проблемно. Який шлях пацієнтів до дитячих стоматологів у міській лікарні, як ситуацію пояснює головна медикиня міста та як це бачить керівник закладу – у матеріалі “Гречки”.

Перевірено на собі

При вході в поліклініку зустрічають обшарпані сходи та склянні суворі двері ряднського типу. Шлях до дитячого стоматвідділення продовжується сходами на другий поверх. На підлозі мармурова плитка, викладена великими шматками у мозаїку та посірілі порепані стіни із брудно-бежевими панелями.

Під кабінетами після повітряної тривоги станом на 9:33 сидить близько шести мам та бабусь зі дітьми. У черзі до реєстратури спереду стоять два кремезні чолов’яги. За кілька хвилин вже я зі своєю трирічкою біля омріяного віконця, у якому рудоволоса вже знайома від попередніх відвідувань, працівниця реєстратури. Саме у неї ми маємо отримати талон до лікарки у живу чергу, бо про запис через спеціальний для того додаток Health24 можна тільки мріяти, або ж вірити у вдачу та диво.

Передісторія

Дитина близько місяця тому вночі поскаржилася вночі із плачем, що зубчик болить. За правилами дитячого стоматвідділення, графік запису до лікарів оновлюється тільки раз на тиждень – у четвер. Як пояснила таж таки працівниця реєстратури під час попередніх відвідувань, нині графік викладається на два тижні. Обіцяють його оприлюднювати близько 10:30 того ж таки чарівного четверга.

Четвер перший після першого болю у зубчику. Спостереження за графіком у додатку:

  • 10:30 – вільних місць немає 
  • 10:45 – вільних місць немає
  • 11:10 – вільних місць немає
  • 11:40 – вільних місць немає
  • 12:30 – вільних місць немає
  •  14:00 (раптом таки диво сталося) – аж ніт, вільних місць немає
  • 16:30 – все та ж ситуація.
  • 18:00 – таки все “зайнято”.

Пройшов ще тиждень, на щастя, історія із болем не повторилася, але ж розуміння, що є проблема лишається. Очікування наступного четверга, мрія, що станеться диво і цього вже дня вдасться записати дитину на прийом знову закінчилася розчаруванням. Наступного ж тижня нічний біль ще раз постукався до нас. І ще один четвер – ситуація приблизно така. І тут уже останнього тижня біль повторюється двічі, один з яких на останніх вихідних. Фактично місяць проходить від першого дзвіночка про необхідність допомоги стоматолога і тут вже стає ясно, що варто йти тільки “напролом”.

Чому не піти до приватного лікаря?

Одразу зауважу, якщо  з’явиться питання, чому вперто саме до міської, а не приватної клініки? Бо знаю там двох чудових фахівчинь, в яких лікувала зуби свого часу ще старшій доньці, до яких дивом кілька місяців тому вдалося таки потрапити і з меншою. Чому дивом, бо одна із них була у відпустці, до неї запису останні четверги не вели  і мені працівниця реєстратури по-доброму підказала, день, коли та вийде на роботу і що саме її в той чарівний четвер потрібно ловити і записуватися одразу мінімум на два прийоми, а краще на три ( ну бо, зрозуміло ж, що  за раз зуби не лікуються).

Крім того, дійсно, страшно вести дитину до невідомих спеціалістів, коли це вже перевірені спеціалістки і ти їм довіряєш.

І ще один суттєвий момент – у тому, що у відділенні саме міської лікарні є дійсно хороші перевірені лікарі.  Чому я повинна шукати приватників, а не користуватися послугами того закладу, який утримують із наших же податків.

Пакет надання стоматологічної допомоги дітям міська лікарня контрактує із Національною службою здоров’я (НСЗУ). Тобто НСЗУ фінансує надання послуги за певним тарифом на пацієнта, відповідно для дітей – це безкоштовно. Ці виплати закладам формуються із податків українів, тобто нас з вами. Крім того, утримання лікарні (ремонти, комуналка і т.д) відбувається з міського бюджету, який також формується із податків містян.

Напролом у двогодинну чергу

Під час останнього болю на вихідних більше 14 кілограмів дитячого тільця понад пів ночі висіли на мені, колихаючись, бо “зюбцьик болить”, вимушено йде в хід чудодійний “Нурофен” і в голові вже рішуче “йти напролом”.

У понеділок від самого ранку направляюся до все того ж склянного віконечка із рудоволосою жінкою із проханням записати до лікаря:

– Потрібно записуватися через додаток, – вчергове пояснює вона.

– Я вже місяць не можу зловити того графіка, і не тільки я. Така ж ситуація у кількох знайомих мам. І що ви пропонуєте робити?

– У мене такий самий графік на руках, як і у вас у додатку. Вільних місць немає. Одна у відпустці, а інші по пів дня по 2-3 дні на тиждень по черзі працюють. Що я можу зробити?

– Ну а що мені робити, коли дитина мучиться вже місяць і пищить ночами? 

– Приходьте у живу чергу і просто чекайте.

Розчарова сфотографувала приклеєний на склі реєстратури у файлику на листочку А4 графік лікарки, яка мені потрібна – працює по пів дня тричі цього тижня. Інша наша стоматологиня знову у відпустці.

Довгоочікуваний день настав

Повертаємося до дня прийому.

Отримуємо таки талончик у живу чергу із того віконця, де перед нами стояли чолов’яги. На талончику майорить цифра 5 (номер по живій черзі – Ред.). Коридор продовжує наповнюватися людьми.

Медсестра традиційно виходить і запрошує до певної лікарки, називаючи її прізвище, але звісно ж спочатку запрошує тих щасливців та щасливиць, які таки колись змогли записатися на конкретний час.

Черга при цьому практично не зменшується, а навпаки.

– Хто крайній до Андрейченко? – запитує новоприбулий чоловік із двома дітьми.

– Дивлячись у яку чергу ви. Якщо вживу – то ми. Перед нами он ще четверо. Якщо по запису, то он дівчинка сидить, яка ще на 9:00 записана була, – пояснює бабуся маленького пацієнта. При цьому на годиннику 10:40.

Я видихаю, бо прізвище не нашої лікарки і добре, що це не до неї по запису, бо перед нами після години в черзі лишається ще одна людина по запису й одна в “живій”.

У коридорі після тривалого очікування піднімається гул. Діти себе розважають як можуть – вмикають музику починають танцювати, звідкись чути монотонний набридливий звук телефонної гри, ще з іншого боку лунають звуки мультиків. Одноліток моєї доньки, який по запису мав зайти до нашої лікарки о 10:30, вже близько 11:10 починає мамі “робити нерви”: починається гучний плач, який переплітається із не менш гучними істериками із-за масивних дерев’яних лакованих дверей кабінету. Йде третя година очікування у черзі, і вже навіть у мене потихеньку починає сіпатися око.

Нарешті, близько 11:16 запрошують хлопчика, який записаний був на 10:30. І тут – о ні! Виявляється підійшла ще одна мама з донькою по запису на 11:10 до нашої лікарки. Наша жива черга знову відсувається.

На щастя, обох дітей, які ще були по запису, обслуговують умовно швидко. І близько 11:45 таки ми заходимо в омріяний кабінет після висиджування понад 2,5 годин у черзі.

Подякуйте авторці гривнею!

Вона щодня готує якісні новини для вас

Лікарі на пів ставки у дві зміни

Запрошуючи нас до новенького крісла та сучасного обладнання, лікарка продовжує щось писати у картці, ймовірно, попередньої пацієнтки. У сусідньому кріслі в роті підлітка порпається інша лікарка. Поруч щось переговорюються дві медсестри.

У кабінеті відчутно характерний запах від свердління зубів та легкий запах спиртових розчинів. За кілька хвилин переходимо до суті.

Допоки вона готується до огляду, ділюся тим, що записатися до них неможливо і так мучимося вже понад місяць. Розпитую, чому така ситуація.

– А що ви хотіли? Нас тільки двоє в одну зміну на всю область. Буквально днями двоє лікарів звільнилося, одна у відпустці, а нам доводиться встигати усіх обслуговувати, – пояснює наша лікарка.

При цьому говорить, що працює тільки на пів ставки. Загалом же, з її слів, графік побудований так, що в один день двоє лікарок, на інший день інші двоє – і так по черзі.

Після свердління зубчика і відповідних криків вже моєї малечі лікарка констатує, що через несвоєчасне надання допомоги після першого ж дзвіночка лікування буде тривалішим, бо ще б трішки і почався б запальний процес. Знову потрібно “якось” записуватися, при цьому бажано на кілька разів. На питання “і як це зробити?” – тільки розводить руками і бідкається чи встигне до кінця зміни хоча б ще одного пацієнта прийняти.

У голові думка знову пекло живої черги і питання, а чому ж так?.

Кадрів не вистачає, але штат укомплектований? Або що кажуть медики

Із проханням роз’яснити ситуацію із кількістю лікарів та “примарними” графіками звертаємося до начальниці управління охорони здоров’я Оксани Макарук.

“Я не затверджую їхні робочі графіки. Це треба уточнити в адміністрації. Там є безпосереднє керівництво,  якому вони підпорядковані, то він затверджує, до нього і звертайтеся”, – найперше відповіла очільниця профільного управління.

Стосовно того, що лікарі звільняються і працюють позмінно тільки четверо, посадовиця зазначила, що про це їй не відомо.

“Я не володію такою інформацією. Треба уточнити у керівництва, я нічого стосовно цього не можу вам сказати”, – повідомила Оксана Макарук.

Виконуючий обов’язків керівника дитячої міської лікарні,  у підпорядкуванні якої і стоматологічне відділення, Віталій Андросов на питання кореспондентки “Гречки” від початку пояснив, що дійсно не вистачає лікарів і знайти їх дуже складно.

Він говорить, що у цьому відділенні було вісім лікарів. Двоє звільнилося, хтось виїжджає, а в когось сімейні обставини. Тому наразі лишилося четверо. До всього зазначає, що деякі підпрацьовують у приватних клініках, тому ще й і через це  мають по пів ставки.

“Бо в приватних кабінетах більше можна заробити, а хто хоче за копійки працювати”, – констатує керівник лікарні.

Графіки складають тільки раз на тиждень, бо неможливо передбачити скільки лікарів буде того чи іншого тижня.

“Навіть якщо складати графіки на місяць, то проблема все одно не вирішиться. Ви ж бачите ситуацію, було наприклад, 40 пацієнтів на ці вісім лікарів,  за два дня двоє звільнилися, усіх пацієнти пішли у навантаження на тих, що залишились. І коли стоматолог може прийняти близько 15 пацієнтів по запису, то фактично вони відпрацьовують мінімум із 25-ма за зміну”, – намагається роз’яснити Віталій Андросов. 

Також зауважує, що  у дитячій міській лікарні така ситуація не тільки із стоматологами, вакансій багато. Із його слів, адміністрація моніторить ринок праці, подає заявки на пошук спеціалістів, звертається до профільних вишів. Проте бажаючих відгукнутися на вакансії практично немає.

Згодом очільник лікарні сам перетелефонував, сказав, що уточнив ситуацію у завідуючої стоматвідділення.  Тепер він вже пояснює, що двоє стоматологів, які звільнилися були пенсійного віку, тобто фактично пішли на заслужений відпочинок.

Крім того, він вже стверджує, що кількість працівників відповідає штатному розпису.

“У нас фінансовий розклад такий.  Там чотири терапевти, два хірурга й один лікар-ортодонт. Двоє працюють на ставку і троє по 0,5 ставки і ще 0,5 ставки терапевтичних у нас вільна. Але працювати мало хто бажає, молодь приходить ніби й говорит, що все добре, а тоді йдуть знову від нас”, – роз’яснює Віталій Андросов.

На уточнення, яка зарплата у лікаря на півставки, пояснює, що станом на травень ставка становила 7200 гривень. Відповідно лікар на пів ставки – це 3600 гривень на місяць. 

Що ж до графіків, то під час другої розмови таку ситуацію пояснює вже сезонністю. Із його слів, зараз влітку багато профоглядів саме тому такі черги та переповнені графіки.

“Діти в садочок проходять медогляд, у школи та виші. Така ж сама ситуація і в ортопедів, хірургів та інших. Це місяця два так буде”, – підсумував очільник лікарні.

Замість епілогу

Ну а ми, за приписом лікарки, поки що погодинно полощимо ромашкою та содою, на жаль, тепер вже розсверлений зубчик, але чи повернемося ще до міської лікарні – маю сумніви.

Вдалося вивідати,  що наша інша лікарка таки приймає й у приватній клініці, тому телефон і її номер вже в руках і з ними надія, що такий досвід вичікувань графіків та кількагодинних черг – це був востаннє.

Нагадаємо, у Кропивницькому вже тричі не змогли провести тендер на ремонт обʼєднаного стоматологічного обʼєднання ( в народі – міська стоматполіклініка), у приміщення якого знаходиться і дитяче стоматолоічне відділення. За ремонт готові віддати понад 52 мільйони, проте не можуть знайти підрядника, який би відповідав нормам закордонного донора грошей. Міськрада планувала звертатися до Кабміну, аби спростити вимоги до підрядників.

Подякуйте авторці гривнею!

Вона щодня готує якісні новини для вас

Останні новини по темі
У центрі Кропивницького авто збило чоловіка: рух ускладнений
ДТП Кропивницький
СВІТЛОФОР ПІД ЧАС ВІДКЛЮЧЕНЬ
На Кіровоградщині планують встановити автономне живлення на світлофори:  де саме і за чиї кошти
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:33, 17 Липня, 2024

У соціальних мережах, зокрема у анонімних Telegram-каналах, заявилися фейкові повідомлення про «тотальні блекаути» та «нові графіки відключень». Пояснюємо, як відрізнити фейки т...

17:25, 17 Липня, 2024