Транспорт без правил: що не так з їздою на самокатах у Кропивницькому

13:13, 02 Жовтня, 2024

У Кропивницькому, як і в багатьох інших містах України та за кордоном, на вулицях можна зустріти електричні самокати: з однієї сторони, це зручний транспорт для міста, з іншої — часто стає небезпечним на дорогах та тротуарах.

Яким законом регулюються електросамокати, які проблеми через них виникають у Кропивницькому та які рішення віднайшли в інших містах — розповідає «Гречка».

Електросамокати — це транспорт, але…

В Україні у квітні 2023 року набув чинності закон, який прирівняв електросамокати, моноколеса, гіроскутери тощо до транспорту.

У пояснювальній записці вказується, що метою серед іншого є зменшити забруднення повітря у містах та підвищити рівень енергонезалежності країни.

З іншої сторони, використання тих же електросамокатів залишається неврегульованим.

У законі визначено, що є легкий електротранспорт (потужністю до 1000 Вт і швидкістю до 25 км/год) та низькошвидкісний (не більше 600 кг спорядженої маси, швидкість до 50 км/годину).

Тобто водії електросамокатів є такими ж учасниками дорожнього руху і мають так само дотримуватися правил.

Водночас до самих правил дорожнього руху досі не внесли змін, які б регулювали власне користування електросамокатами та іншим легким електротранспортом. Тому виходить правова колізія, коли по закону це транспорт, проте у правилах дорожнього руху для них, на відміну від тих же велосипедів чи мопедів, спеціальних норм немає.

Економно і автономно: чому кропивничани обирають самокати

Павло Л. певний час проживав у Києві — тоді йому подарували електросамокат.

«Я не люблю їздити у громадському транспорті, а це — чудова йому альтернатива. Ще й значно дешевша, адже його достатньо зарядити його від звичайної розетки», — розповів він.

Після повернення у Кропивницький Павло також певний час використовував самокат для пересування містом — наприклад, для поїздки на роботу. Зазвичай їздив дорогою, зрідка виїжджаючи на тротуар.

«У нас цілком нормальні дороги в місті для їзди. Звісно, треба бути уважним, щоб не вскочити в яму, адже на самокатах колеса маленького радіуса. Та для цього достатньо не розганятися», — додав він.

За словами Павла, у місті не вистачає культури ставлення до самокатників і велосипедистів від інших учасників дорожнього руху.

«На дорозі я такий самий учасник, як і авто. Я не маю тулитися скраєчку, щоб мене зносило від проїжджаючих вантажівок. Я маю таке ж право займати свій простір на дорозі. І, звичайно ж, дотримуватися тих самих правил дорожнього руху», — переконаний кропивничанин.

електросамокат на дорозі Кропивницький
Умовне фото

Кропивничанка Катерина П. надає перевагу екологічному транспорту у містах: велосипеду, тролейбусам. Та коли у Кропивницькому зʼявилася послуга з оренди електросамокатів, то зізналася, що зраділа цьому.

«Це дуже зручно. Адже так я можу йти містом, і у потрібний момент за допомогою смартфона орендувати самокат, комфортно доїхати додому. І для цього мені не треба котити всюди з собою той же велосипед чи чекати на зупинці тролейбус», — поділилася вона.

Катерина ще до повномасштабного вторгнення часто подорожувала іншими українськими містами і пояснила, що такий вид оренди підходить і для туристів.

«Це можливість і місто роздивитися, і швидко та зручно пересуватися при цьому. Так з дороги звернула — і вже на алеї парку: на авто цього не зробиш», — пояснила вона.

Катерина додала, що єдине, чого їй не вистачає у прокаті — це шоломів, адже його з собою носити не будеш на всяк випадок.

«Це важливо для безпеки, адже за кермом електросамоката ти така ж учасниця руху. Проте навіть якщо дотримуєшся всіх правил, то це не означає, що інші так само їх дотримуються. А людина на самокаті не має ніяких засобів, що захистять тіло від удару», — сказала вона.

самокат з шоломом оренда прокат
Умовне фото

Тротуари та правила: які проблеми із електросамокатами у Кропивницькому

Самокатам правила дорожнього руху не писані 

Хоч в Україні досі немає єдиних правил щодо електросамокатів, проте деякі міста підписали меморандуми з компаніями, які займаються прокатом. Варто зазначити, що ці меморандуми не є врегулюванням питання у правовому полі і не стосуються тих, хто їздить на власних електросамокатах.

Наприклад, у 2021 році Київська міськрада у такому меморандумі визначила, що максимальна швидкість прокатних електросамокатів має бути не вище 20 кілометрів на годину. У місті визначили зони, де не можна ними їздити чи паркувати. На кожен такий транспорт має бути нанесений спеціальний код, щоб легше було ідентифікувати порушників.

У Полтаві подібний меморандум місцева влада підписала у липні 2024 року. Згідно з документом, міськрада зобовʼязалася сприяти розвитку велоінфраструктури. Оператори ж прокату погодилися обмежити можливість взяти у прокат транспорт під час комендантської години, а за допомогою бонусів, знижок та акцій спонукати користувачів паркуватися у відповідних місцях. 

самокат прокат
Умовне фото

Щодо Кропивницького, то подібного меморандуму міська влада не підписувала, повідомив «Гречці» начальник пресслужби Кропивницької міської ради Сергій Якунін.

Самі ж додатки для оренди мають обмеження, проте вони несуть скоріше рекомендаційний характер.

Наприклад, взяти в оренду самокат можна з віку 16 або 18 років. Проте для того, щоб підтвердити вік, достатньо поставити відмітку у відповідній графі.У деяких же додатках навіть цього не потрібно.

Паркування та їзда по тротуарах

У Кропивницькому на все місто існує декілька недовгих велодоріжок на тротуарах, які не зʼєднані між собою в маршрути. Тому люди на самокатах,  зокрема підлітки, їздять тротуарами. Проте це може бути небезпечним для пішоходів, так і для самих електросамокатників.

Так, у серпні 2023 16-річний учень ліцею їхав тротуаром по проспекту Європейському у Кропивницькому. В цей момент з двору будинку виїжджав автомобіль, і учень врізався у нього.

І хоч у суді підліток вини у суді не визнав і стверджував, що це авто мало його пропустити, та його визнали винним у ДТП.

У жовтні 2023 року у Кропивницькому неповнолітній хлопець на самокаті збив пішохідку. Внаслідок у жінки діагностували перелом двох кісток гомілки. Батьків хлопця визнали винними у неналежному виконанні батьківських обовʼязків і винесли адміністративне попередження.

Ще одна проблема із орендованими самокатами у Кропивницькому — що їх залишають на тротуарах і дорогах так, що вони заважають іншим.

У мобільних додатках, через які орендується цей транспорт, є попередження, що залишати їх можна у певних зонах і так, щоб вони не заважали іншим. Проте інколи користувачі нехтують цією вказівкою.

Залишені на проїжджій частині самокати можуть бути перешкодою та загрозою ДТП.

самокат на дорозі проїжджій частині
Умовне фото

На тротуарах пішоходам їх легше обійти, ніж для авто на дорозі, проте це не стосується людей з-поміж маломобільних груп населення.

Наприклад, якщо людина пересувається за допомогою колісного крісла, то обʼїхати самокат або посунути його може бути неможливо.

Те ж саме стосується і людей з порушеннями зору. Про такі випадки у Кропивницькому «Гречці» розповіли подружжя Тамара й Андрій Кішовари.

«Андрій незрячий, тому коли такий самокат ставлять посеред тротуару, то він може перечепитися. Навіть якщо він за допомогою тростини зрозуміє, що попереду перешкода, йому доведеться підходити і навпомацки розуміти, що це і як це обійти», — пояснила Тамара Кішовар.

самокат на тротуарі Кропивницький
Фото з архіву Тамари і Андрія Кішвар

Про те, як у країнах Європейського союзу вирішують проблему електросамокатів — читайте згодом на інформаційному порталі «Гречка».

Чи можуть самокатники отримати покарання як водії?

Згідно з Єдиним держреєстром судових рішень, першу постанову щодо адміністративного правопорушення, вчинене водієм електросамоката у Кропивницькому, винесли у липні 2020 року. Тоді водій на електросамокаті не поступився автівці, яка їхала головною дорогою, і спричинив ДТП. За це він заплатив штраф у 420 гривень.

А ось у липні 2024 року штраф заплатила водійка авто, яка не пропустила самокат, що повертав і мав перевагу у русі. Самокатник отримав легкі тілесні ушкодження.

«На цих прокатних самокатах часто їздять підлітки, які й не читали ті правила дорожнього руху. Без шоломів, без сигналів повороту — це небезпечно і для них самих, і для інших учасників руху», — поділилася думкою кропивничанка Соломія Т., яка має 10 років водійського стажу.

Вона додала, що бачила, коли люди у нетверезому стані їхали на самокатах і не знає, чи штрафують їх за це так само, як і водіїв авто.

У коментарі «Гречці» речник Патрульної поліції у Кіровоградській області Дмитро Поперешняк наголосив, що водії електросамокатів тим самим правилам, що й всі інші водії транспорту — без виключень.

самокат ДТП аварія
Фото умовне

Водночас судові прецеденти демонструють зворотне.

Наприклад, Кіровський районний суд міста Кропивницький 18 червня 2024 розглянув звинувачення містянина у тому, що він кермував електросамокатом у стані наркотичного спʼяніння. Згідно із матеріалами справи, у цьому ж році він вже двічі сплатив штраф за кермування «під кайфом».

Проте суд не міг погодитись, що чоловік порушив ПДР. Адже норма про те, що водій має на вимогу поліцейського пройти медичний огляд для встановлення стану спʼяніння, визначена у розділі «Обовʼязки і права водіїв механічних транспортних засобів».

У правилах визначено, що механічний транспортний засіб це той, що приводиться в рух за допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт. При цьому в інструкції вказано правила огляду на стан спʼяніння водія. А водій, за визначенням ПДР — це людина, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія.

Суддя ж керувався тим, що поліцейські не визначили потужність двигуна електросамоката, чи підлягає він реєстрації як транспорт та чи має номерний знак або VIN-код. А отже, електросамокат не є механічним транспортним засобом і не підпадає під визначення у правилах дорожнього руху.

«Суд приходить до висновку, що факт порушення ПДР не знайшов свого підтвердження, оскільки він не керував механічним транспортним засобом, не був водієм згідно з раніше викладеним визначенням, що зумовлює закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення», — йдеться у постанові.

Водночас у тому ж Кіровському суді міста у листопаді 2023 року кропивничанина оштрафували на 17 тисяч гривень за кермування електросамокатом напідпитку.

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Останні новини по темі
Із наметовим містечком та зоопарком: неподалік Кропивницького облаштують безоплатний відпочинковий простір
ліс суд суддя
У громади на Кіровоградщині відсудили 5 гектарів лісу вартістю 30 мільйонів
Читайте також

Кропивничанок з родин військовослужбовців запрошують на безоплатні юридичні та психологічні консультації та майстер-класи. Усі заходи проходитимуть в рамках проєкту «Серед своїх...

11:26, 17 Червня, 2025

Жителю Новгодківської громади оголосили підозру у тому, що він незаконно видобував через свердловину воду та продавав її мешканцям громади....

11:25, 17 Червня, 2025

У Кропивницькому суд обрав запобіжний захід командиру та водію військової частини, яких підозрюють у хабарництві. Також суд визначив можливість внесення застави....

09:23, 17 Червня, 2025