У Кропивницькому ОСББ вимагає віддати йому 8 багатоповерхівок: у чому проблема

15:19, 11 Березня, 2024

У Кропивницькому стався конфлікт щодо п’яти об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), у які увійшли вісім багатоповерхівок. Збори про створення об’єднання провели тут ще у 2023 році, проте досі не отримали відповідної документації на будинки. Водночас група мешканців цих будинків стверджують, що голосування проводили з порушеннями, тому створення ОСББ взагалі незаконне.

Таким чином жителі щонайменше восьми багатоповерхівок вже декілька місяців не знають, платити за квартплату до ЖЕО чи вже управлінню ОСББ. У чому суть конфлікту і як планують вирішити цю юридичну колізію – розібралася «Гречка».

Підробили результати голосування за ОСББ?

Йдеться про наступні вісім будинків, які обслуговує житлово-експлуатаційне об’єднання (ЖЕО, «ЖЕК» по-старому) №4. В цих будинках провели установчі збори про створення п’яти ОСББ:

  •  «Попова 18» (вулиця Незалежності, будинок 18, корпус 1-4) зареєстроване як ОСББ 17 серпня 2023 року;
  •  «Світоч 2023» (вулиця Героїв України, будинок 24/27, корпус 2) зареєстроване 21 вересня 2023 року;
  •  «Глорія 32» (вулиця Героїв України, 32) зареєстроване 23 листопада 2023 року;
  • «Добробут 30» (вулиця Генерала Жадова, 30) зареєстроване 29 листопада 2023 року;
  • «Наш дім 19/3» (вулиця Генерала Жадова, 19, корпус 3) зареєстроване 29 листопада 2023 року.

Водночас частина жителів цих будинків заявляють про підробку результатів голосування і незаконне призначення головою правління Сергія Кузьменка.

Як пояснила «Гречці» директорка кропивницького ЖЕО №4 Людмила Запорожець, деякі жителі звернулися до неї зі скаргами щодо створення ОСББ. Вона своєю чергою написала заяву до поліції про незаконність створення п’яти об’єднань, а ці жителі попросили залучити їх до справи як потерпілу сторону. Наразі відкрито кримінальне провадження по цій справі, триває слідство.

Власниця приміщення у будинку 30 по вулиці Жадова Марія Остапова пояснила, що вона також впевнена, що протоколи зборів були складені з порушеннями. Наприклад, щоб ухвалити рішення на установчих зборах, проголосувати «за» мають власники більше 50% площі житлових і нежитлових приміщень будинку.

«А у протоколі вказано, наприклад, голоси трьох мешканців однієї і тієї самої квартири. І тричі при цьому вписується її площа. Тобто квартира виходить 60 квадратів, а по протоколу тричі по 60 – виходить вже 180 квадратних метрів», – пояснила вона.

Марія Остапова надала редакції «Гречки» копію протоколу цих зборів. Вона додала, що у протоколі немає поіменного голосування – лише кількість присутніх на зборах і кількість тих, хто проголосував.

«Ми розуміємо, що міняються обставини і ОСББ в більшості випадків функціонують правильно. Але все повинно бути по закону. Але коли підтасували результати голосування, ввели обману держреєстратора – то хіба так треба створювати об’єднання?», – обурилася Марія Остапова.

Власник квартири у будинку №32 по вулиці Героїв України Віктор Чернишов пояснив, що він виступає не проти власне створення ОСББ. Він, як і його сусіди-однодумці, говорять про недовіру голові управління Сергію Кузьменку і юристу Богдану Пономарьову.

«Він вже є головою правління десятка ОСББ, як він все встигатиме? І він не мешкає у нашому будинку, ні навіть поруч – тобто людина не знає наших проблем тощо. Тому ми і побоюємося довіряти управління, зокрема і фінансами, незнайомій людині», – пояснив він.

І додав, що Сергій Кузьменко також створив асоціацію, внески на яку вписав у тариф. Йдеться про юридичну особу, зареєстровану у грудні 2023 року – «Асоціація асоціація об’єднань співвласників багатоквартирних будинків “Гарант 2023″». Керівником тут справді вказаний Кузьменко Сергій Олександрович, а засновниками – два ОСББ: «Едем 21/1» та «Попова 18». І головою правління цих двох ОСББ є власне Сергій Кузьменко.

Мешканці ОСББ «Попова 18» передали «Гречці» фотографію з пропозицією тарифу та його складових, які розклеїли по під’їздах. І справді, поміж витрат на ремонт покрівлі і обслуговування ліфтів є рядок «внесок до асоціації», який становить 87 копійок – це 17-20% від всього тарифу.

Та згодом цей рядок начебто викреслили, кажуть місцеві мешканці..

Віктор Чернишов просив надати йому документи з результатами голосування – проте новообраний голова правління ОСББ йому відмовив, пояснивши, що там особисті дані. Тож чоловік через запит отримав ці документи у Центрі надання адмінпослуг.

«Наприклад, один сусід давно проживає за кордоном, але у протоколі його вписали як голову ревізійної комісії. Тобто без його відома і згоди. Я не проти створення ОСББ – я проти порушень, погроз і принижень, які висловлює Кузьменко і юрист Пономарьов у нашу сторону, о всіх не згодних з ним, під час зборів», – обурився чоловік.

ЖЕО не дає документацію на будинок

Кропивничанин Сергій Кузьменко є головою правління декількох ОСББ у Кропивницькому. Спочатку він очолив об’єднання у будинку, де живе сам, а потім ще чотири.

«Ми допомагали іншим створювати об’єднання. І у ще декількох мене особисто покликали бути головою управління. Проте у цих п’ятьох новостворених ОСББ ніяк не можемо отримати відповідну документацію від ЖЕО», – сказав він.

Йдеться про технічну документацію на будинок, яка має зберігатися у ЖЕО.
Зазвичай, коли власники квартир у будинку вирішують створити об’єднання, то проводять загальні збори, ухвалюють відповідне рішення. Після протоколи зборів подають до державного реєстратора, який реєструє нову юридичну особу – ОСББ. Ці документи подають до місцевої ради. Протягом 30 днів після подачі документів ЖЕО, яке обслуговувало цей будинок, має передати правлінню ОСББ технічну документацію на дім.

«Щоб отримати документацію, достатньо заяви про перехід будинку до об’єднання і листа. Проте вони якомусь затягують час всіма способами. Ми багато листів до міської ради написали і в різні ЖЕО – поки ця проблема досі не вирішена», – стверджує він.

Також Сергій Кузьменко підкреслив, що всі збори провели відповідно до норм закону і надав у розпорядження редакції виписки з Єдиного реєстру про реєстрацію як юридичних осіб усіх п’яти новостворених ОСББ.

«Звісно, є люди, які не згодні із рішенням створити ОСББ – це в кожному будинку буває. Але за законом якщо більше половини власників проголосували “за”, тоді об’єднання створюється», – сказав він.

Об’єднання після реєстрації і отримання всіх відповідних повноважень може розірвати договір з ЖЕО про надання послуг і самостійно наймати працівників (електриків, двірників та ін.) на постійну роботу чи на надання окремих послуг за потреби.

Юрист Богдан Пономарьов, який супроводжує новостворені ОСББ пояснив, що листи голосування заповнюють власники квартир у будинку, і їх здають до державного реєстратора. Той їх перевіряє – і якщо все без порушень, то видає свідоцтво про реєстрацію юридичної особи ОСББ.

«І ми отримали цю реєстрацію. Але деякі жителі не згодні. Наприклад, щодо ОСББ по вулиці Попова до Міністерства юстиції місцева жителька скаргу подавала, начебто там неправильно реєстрацію провели. Та вже є відповідь міністерства, що все законно і без порушень», – стверджує юрист.

Вони надали «Гречці» відповідь міністерства на цю скаргу. І справді, у висновку вказано, що подані державному реєстратору документи про створення ОСББ «Попова 18» відповідають вимогам законодавства і тому реєстрація об’єднання є правочинною.

відповідь Міністерства юстиції

Сергій Кузьменко додав, що наразі позиватиметься до суду на дії ЖЕО №4, а саме щодо не передачі управлінню ОСББ відповідної документації на будинок.

Кому платити квартплату?

Як пояснила «Гречці» директорка ЖЕО №4 у Кропивницькому Людмила Запорожець, до неї приходять деякі мешканці будинків з цих 5 новостворених ОСББ і скаржаться, а також питають, кому їм платити квартплату – вже в ОСББ чи ще в ЖЕО?

«У нас не розірвані договори щодо обслуговування ні з водоканалом, ні електропостачальниками – тобто ми продовжуємо обслуговувати загальнобудинкові системи. Також ми не розірвали договори з мешканцями, тож продовжуємо надавати послуги, які, відповідно, потрібно оплачувати», – пояснила Людмила Запорожець.

Жителька будинку по вулиці Попова, 18 (корпус 3) Наталя Лоянова якраз прийшла у ЖЕО, щоб уточнити, кому ж їй оплачувати рахунок:

«Моїм сусідкам вже приходили смс-повідомлення від управління ОСББ з вказанням, скільки їм квартплати платити. І це вдвічі більша сума, ніж ми платимо у ЖЕО. Тож я прийшла дізнатися, куди платити – я не хочу, щоб я в мене десь борг виник, бо я гроші не туди віддала», – поділилася кропивничанка з кореспонденткою «Гречки».

Ситуацію прокоментував заступник голови Кропивницької міськради Олександр Вергун. Він зауважив, що раніше подібних проблем з утворенням ОСББ у Кропивницькому не було.

«Маємо визнати, що ОСББ є більш ефективною формою управління будинком, ніж ЖЕО. Адже тут самі власники квартир зацікавлені у якості послуг напряму і мають змогу ефективніше розподіляти кошти. Тому у нас зазвичай без проблем в місті створювалися об’єднання», – сказав він.

Посадовець також підкреслив, що рішення про створення ОСББ і відповідне розірвання договорів із ЖЕО ухвалюється більшістю голосів – і відповідно, завжди є люди, які проти створення об’єднання.

«Звісно, раніше теж приходили і скаржилися, а ми ж пояснювали: якщо більше 50 відсотків проголосували за, то все демократично і законно. А в цьому випадку люди кажуть про можливу підробку документів», – додав він.

Тож у міській раді вирішили, що питанням можливої підробки документів чи інших фальсифікацій має займатися поліція. А поки триває слідство у цій справі, то п’ять ОСББ залишаються у «підвішеному» стані.

на запитання, кому ж зараз мають платити жителі цих будинків – на рахунок новоствореного ОСББ чи ЖЕО – Олександр Вергун пояснив:

«Поки договори з ЖЕО не розірвані і вони надають послуги – відповідно, платити треба їм. Якщо слідство покаже, що все було створено по закону і ніяких порушень немає – тоді вже ми далі дамо хід створенню ОСББ, ЖЕО передасть всі документи та відповідно будуть вже платити на рахунки ОСББ».

Щодо недовіри голові правління об’єднання, то посадовець нагадав, що голову правління так само можна переобрати  – створити ініціативну групу, зібрати збори і проголосувати – якщо іншої процедури не прописано у статуті ОСББ.

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Читайте також

Сьогодні, 25 січня, Смолінська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Соломонідіна....

17:32, 25 Січня, 2025

У Кропивницькому волонтери етнографічного проєкту «Баба Єлька» запустили у продаж версію настільної гри «Монополія», яка знайомить гравців з історією, пам’ятками та бізнесами мі...

16:58, 25 Січня, 2025

У Світловодську, що на Кіровоградщині, бригадам екстреної медичної допомоги передали перші портативні УЗД-апарати, які дозволяють проводити діагностику безпосередньо на місці ви...

14:50, 25 Січня, 2025