Справи ухилянтів: як і за скільки на Кіровоградщині пропонують призовникам виїхати за кордон

15:39, 04 Жовтня, 2023

З початку повномасштабного вторгнення управління Служби безпеки України в Кіровоградській області повідомило як мінімум про вісім випадків викриття незаконного переправлення призовників за кордон. Зокрема, серед фігурантів є і мешканці Кіровоградщини. 

Популярні “схеми” виїзду за кордон – виготовлення підроблених документів: лікарських довідок, паспортів інших країн, довідок про навчання в іноземних вишах, пише “Антикорупційний вимір”.

Такі дії караються статтею 332 Кримінального кодексу України (незаконне переправлення осіб через кордон) і передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років, або від 5 до 7 років, якщо злочин вчинений повторно чи посадовцем, або від 7 до 9 років, якщо за змовою групою людей. Також передбачене позбавлення права обіймати певні посади до трьох років.Часто такі справи мають кілька кваліфікацій злочинів і фігурантам можуть інкримінувати виготовлення підроблених документів, зловживання впливом тощо.

“Помічниками”, які допомагають ухилянтам, виступають посадовці, які користуючись своїм службовим становищем, отримують хабарі або розраховують на свою частку. В новинах з’являються повідомлення про затримання співробітників військкоматіввійськовихмедиків. Проте у справах про перенаправлення ухилянтів  за кордон “помічники” якимось чином обходяться без зв’язків у військкоматах, ВЛК і на кордоні. 

У справах про переправлення за межі України, які розглядаються в судах на Кіровоградщині, хабарі та хабарники не згадуються. У таких справах фігурують звичайні мешканці країни, приватні особи, які підробляли документи та організовували перевезення. Виходить, що “клієнти” просто вірили у здатність незнайомців без важливих «зв’язків» вивезти їх за кордон.  А підозрювані, організатори переправлення, були впевнені в можливості все провернути самотужки.

3400 доларів за «трансфер» до Молдови

Слідчі управління поліції Кіровоградщини розслідують справу щодо чоловіка, який обіцяв переправити призовника до Молдови. Фігурант уродженець Магадану, має українське громадянство. Він шукав “клієнтів” через Телеграм-канал, який рекламував пасажирські перевезення за кордон. Організовував “трансфер”, на якому мав заробити 3 400 доларів, йдеться в матеріалах справи.

Слідством зафіксований випадок, коли ділок пообіцяв “клієнту” виїзд через Одесу в Молдову та легалізацію документів для перебування за кордоном. Він отримав копії українського та закордонного паспортів, надіслав “клієнту” координати, де чоловіка забрав перевізник та доправив під Молдову. Під час незаконного перетину ухилянта затримали правоохоронці.

Організатор схеми переховується. Допитаний свідок сказав, що той виїхав за кордон після обшуку у нього вдома. Повістку до суду вручали голові квартального комітету за місцем реєстрації підозрюваного у Мерефі Харківської області. Ленінський райсуд Кропивницького у серпні 2023 року обрав йому запобіжний захід. Фігуранта мають відправити під варту після затримання.

На «навчання» у Польщу

Слідчі поліції Кіровоградщини задокументували, що мешканець Софіївської Борщагівки Київської області продавав через Телеграм-канал підроблені документи для виїзду за кордон: обіцяв студентський квиток та запрошення на навчання до польської “Вищої школи міжнародного та регіонального співробітництва імені Сігізмунда Глогера”. 

Слідчі зафіксували у липні 2022 року зустріч фігуранта з “клієнтом” у кафе “Blackkisscoffee”, в розмові він пообіцяв необхідні документи для виїзду за винагороду у 3500 доларів. Частину оплати 1500 доларів, ймовірно, заявник передав того ж дня. А другу оплату, де були мічені купюри, наприкінці місяця. Після цього підозрюваного затримали.

Нині справа за звинуваченням фігуранта за частиною 3 статті  332 (незаконне переправлення осіб через кордон) та частиною 1 статті 358 Кримінального кодексу України (підроблення документів) передана до суду. Верховний суд відправив обвинувальний акт до Києво-Святошинського районного суду, який 4 вересня призначив підготовче засідання.

“Білі квитки”

У Кропивницькому 10 серпня 2023 року Кіровський райсуд призначив до розгляду обвинувальний акт кропивничанину, який за хабар обіцяв так званий “білий квиток”. 

Як ідеться у матеріалах справи, слідчі зафіксували зустріч фігуранта з “клієнтом”, якому він пропонував за 5 тисяч доларів медичну довідку про непридатність до військової служби, виключення з обліку та дозвіл на виїзд за кордон.

У квітні 2023 року фігурант отримав 2 000 доларів з обумовленої суми, а за тиждень – решту. При цьому він приніс виписку із медичної карти амбулаторного хворого, видану “Дніпропетровським обласним кардіоцентром” тимчасове посвідчення військовозобов`язаного, довідку військово-лікарської комісії про не придатність до військової служби з виключенням з військового обліку та довідку про право на зміну місця проживання. Того ж дня чоловіка затримали і повідомили про підозру за частиною 3 статті 332 (незаконне переправлення осіб через кордон) Кримінального кодексу України Крім цього йому  інкримінують зберігання наркотиків та підроблення документів.

Ще одна справа стосується чоловіка і жінки з селища Соколівське, які у змові пропонували «клієнтам» документи для виїзду за кордон. За 3 500 доларів один з фігурантів виготовив медичну довідку, нібито видану «Херсонським обласним кардіоцентром», а також висновок про виключення з військового обліку та документ про право змінити місце проживання.

У серпні 2022 року на терасі кафе «Imaginarium» ділка, який передав підроблені документи клієнту й отримав решту 2 000 доларів, затримали співробітники СБУ. Цікаво, що у пресрелізі управління не згадується про жінку, яка брала участь у змові про що йдеться у судових ухвалах по справі.

У квітні 2023 року Ленінський райсуд Кропивницького взяв справу щодо обох фігурантів, обвинувачених у підробленні документів та незаконному переправленні осіб через кордон до розгляду. 

Підроблена польська id-карта

Мешканець Олександрії обвинувачений у виготовленні підроблених документів для виїзду за кордон.

Слідство зафіксувало, що він пообіцяв “клієнту” за 30 000 гривень зробити польський паспорт. Отримавши завдаток у 2 000 гривень, фото і необхідні документи, виготовив підроблену id-карту. Надалі переслав «документ» Новою поштою та отримав зворотній платіж 28 тисяч гривень.

Справу за звинуваченням чоловіка у скоєнні злочинів, передбачених частиною 3 статті 332 (незаконне переправлення осіб через кордон) і частиною 1 статті 358 Кримінального кодексу України (підроблення документів) передали у грудні 2022 року до Знам’янського міськрайонного суду.

Станом на 1 жовтня 2023 року вироків за статтею 332 Кримінального кодексу України у Реєстрі судових рішень не було.

Останні новини по темі
Навіки у строю: громади на Кіровоградщині повідомили про загибель бійців
geroii copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy
mikrofon gitara
Кропивничан запрошують на благодійний захід “Всі свої”
Читайте також

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:53, 29 Травня, 2024

Сьогодні, 29 травня, студенти Економіко-технологічного інституту імені Роберта Ельворті вийшли на мітинг з вимогою скоротити тривалість пар та зменшити навантаження на студентів...

15:14, 29 Травня, 2024

Кропивничанка Анна Карандукова виборола третє місце у чемпіонаті Асоціації Балканських легкоатлетичних федерацій (ABAF) з легкої атлетики....

15:00, 29 Травня, 2024