Пільговий проїзд для пенсіонерів у Кропивницькому: скоротити чи монетизувати?

13:24, 09 Січня, 2025

У Кропивницькому триває обговорення проєкту рішення виконкому, який пропонує скоротити години пільгового проїзду для пенсіонерів у комунальному транспорті. «Гречка» зʼясовувала, чи можуть у Кропивницькому замість обмеження запровадити монетизацію пільг.

Як хочуть обмежити пільговий проїзд у Кропивницькому

Наразі пенсіонери за віком безоплатно їздять у комунальних автобусах і тролейбусах КП «Електротранс», а підприємство отримує відшкодування з міського бюджету.

Натомість згідно проєкту рішення виконкому, який оприлюднили наприкінці грудня 2024 року на сайті Кропивницької міськради, тепер пропонують залишити пільговий проїзд:

  • з 10:00 до 15:00 у робочі дні тижня,
  • у вихідні та святкові дні – протягом доби.

В аналізі регуляторного впливу управління транспорту вказало, що таким чином місту вдасться зекономити на відшкодуваннях підприємству.

За даними Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області кількість пенсіонерів за віком та за вислугою років, які проживають на території Кропивницької міської територіальної громади, становить 52 117 осіб, або 56% від загальної кількості пільговиків.

Монетизувати пільговий проїзд, а не обмежити: думка кропивничан

На офіційній Facebook-сторінці Кропивницької міськради під постом про обмеження пільгового проїзду для пенсіонерів, кропивничан висловили пропозицію замість скорочення годин пільгового проїзду впровадити монетизацію пільг.

Це означає, що замість безоплатного проїзду, пенсіонери отримували б щомісяця певну суму грошей для оплати проїзду в громадському транспорті.

Крім того, містяни вже зверталися до міськради з офіційними листами, висловлюючи свою незгоду з обмеженням права пенсіонерів на безплатний проїзд. Наприклад, про це у своєму дописі у Facebook писала активістка Інна Файман. Також вона зазначила, що монетизація пільг є варіантом, який допоможе вирішити проблему і дозволить економити бюджет.

Як розповів у коментарі «Гречці» начальник пресслужби Кропивницької міської ради Сергій Якунін, монетизацію пільг впровадити неможливо, адже у 2018 році Кабінет Міністрів України ухвалив постанови №196 та №197, які запроваджували монетизацію пільг на проїзд. Це означало, що пільговики могли б отримувати грошову компенсацію замість безкоштовного проїзду. 

Однак Окружний адміністративний суд міста Києва визнав ці постанови протиправними та нечинними. У 2021 році Верховний Суд підтвердив це рішення, залишивши в силі.

Відтак, на сьогодні в Україні немає механізму монетизації пільг на проїзд, що робить його неможливим також у Кропивницькому.

Як вирішують питання пільгового проїзду в інших містах

У Львові питання пільгового проїзду для пенсіонерів вирішили через запровадження обмеження кількості безоплатних поїздок, які відстежують за допомогою системи електронного квитка.

Довідково. Електронний квиток – це цифровий документ, який підтверджує оплату проїзду. Пасажир може придбати його через мобільний додаток, вебсайт або термінал і використовувати для входу в транспорт за допомогою QR-коду, NFC тощо.

У Кропивницькому вже кілька років обговорюють питання впровадження електронної системи оплати проїзду, але досі не ввели. Проте як зазначив 3 січня під час брифінгу начальник управління транспорту Віктор Житник, її планують запровадити у 2025 році. За його словами, у першому кварталі року мають провести тендер на вибір підприємства, яке встановить необхідне обладнання.

Як пояснювали на офіційному сайті Львівської міської ради, з липня 2024 року пенсіонери та люди з інвалідністю 3-ї групи можуть здійснити 60 безкоштовних поїздок у місяць у громадському транспорті. Це працює через персоналізовану картку «ЛеоКарт», яка фіксує кожну поїздку. За кожну наступну поїздку, після перевищення ліміту, пасажири оплачують повну вартість – 13 гривень.

Встановити ліміт на кількість поїздок у місті вирішили через надмірне використання пільг. У системі електронного квитка фіксували випадки, коли пасажири за місяць реєстрували від 100 до понад 400 безкоштовних поїздок однією карткою. 

Згідно з інформацією Львівської міськради, таке обмеження мало б зекономити для бюджету міста понад 30 мільйонів гривень щороку. 

Обговорення щодо обмеження пільгового проїзду триває: куди можна писати свої пропозиції 

Громадяни і юридичні особи до 30 січня 2025 можуть залишати свої пропозиції та зауваження щодо обмеження пільгового проїзду для пенсіонерів у Кропивницькому в письмовому вигляді за адресою управління транспорту та зв’язку Кропивницької міської ради:

  • м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, буд. 41, кімн. № 405,
  • тел. 35 83 13,
  • e – mail : transport@krmr.gov.ua.

Тобто рішення виконком прийматиме не раніше лютого 2025.

Подякуй авторці гривнею!

Вона пише цікаві історії для вас.

Останні новини по темі
Читайте також

Сьогодні, 25 січня, Смолінська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Соломонідіна....

17:32, 25 Січня, 2025

У Кропивницькому волонтери етнографічного проєкту «Баба Єлька» запустили у продаж версію настільної гри «Монополія», яка знайомить гравців з історією, пам’ятками та бізнесами мі...

16:58, 25 Січня, 2025

У Світловодську, що на Кіровоградщині, бригадам екстреної медичної допомоги передали перші портативні УЗД-апарати, які дозволяють проводити діагностику безпосередньо на місці ви...

14:50, 25 Січня, 2025