Ставка на енергоаудит і відновлювальну енергію: про що домовились уряд і громади
У рамках Конгресу місцевих і регіональних рад при Президентові України, який відбувся 20 серпня у Кропивницькому, уряд і представники місцевої влади підписали меморандум про підвищення енергетичної стійкості громад.
Як повідомляє кореспондентка “Гречки”, серед іншого мова йде про те, що на різних рівнях спільно працюватимуть задля залучення інвестицій для реалізації енергосервісних контрактів, зокрема:
- проведення енергетичної сертифікації громадських та комунальних будівель;
- створення регіональних баз потенційних обʼєктів енергосервісу;
- популяризації переваг енергосервісу у житловому фонді;
- енергосервісних контрактів серед ОСББ, ЖБК та управителями будинків;
- впровадження місцевих програм підтримки енергосервісу через механізм здешевлення кредитів для енергосервісних компаній, державної підтримки через механізм портфельних гарантій, грантову підтримку через місцеві фонди енергоефективності тощо.
“Нам потрібні додаткові джерела енергії , саме альтернативних видів палива, використання відновлюваних джерел енергії. Тому уряд зробив багато програм націлених на всі прошарки населення. Для населення є програми із дешевими кредитами, для бізнесу Фонд декарабонізації, який почне через два тижні кредитувати на всі види енергоефективних заходів”, – сказала під час брифінгу Ганна Замазєєва, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження.
Також громади мають працювати над підвищенням енергоефективності будівель в рамках Довгострокової стратегії термомодернізації будівель на період до 2050 року, схваленої розпорядженням Кабміну, та збільшення частки будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії, а також забезпечення житлових та громадських будівель системами автономного живлення та зберігання/накопичення електричної енергії.
У рамках меморандуму також задекларували сприяння створенню у громадах регіональних офісів декарбонізації та енергоефективності. Так офіси мали б:
- надавати комплекси консультаційної підтримки населенню, місцевій владі, комунальним підприємствам і бізнесу, а також можливі технічні рішення з підвищення енергоефективності та декарбонізації;
- популяризувати переваги енергоефективності, розподіленої генерації та декарбонізації;
- встановлювати звʼязки та поширення досвіду успішного впровадження енергоефективних проєктів.
Згідно документу, на національному та місцевому рівнях мають впроваджувати стратегічне енергетичне планування та зелене відновлення, розвивати енергоменеджмент та енергосервіс.
“Чим краще будуть реалізовані проєкти енергоефективності, тим менше буде відсоток споживання, тим легше буде балансувати енергосистему, особливо в таких дійсно надзвичайних умовах, з якими не стикалися жодна країна світу”, – прокоментував під час підписання меморандуму в Кропивницькому Герман Галущенко, міністр енергетики.