Училище у Кропивницькому отримало гуртожиток у жахливому стані: проблему можуть вирішити 17 мільйонів?

У Кропивницькому для проживання студентів училища №9 виділили два поверхи у гуртожитку училища №8. Проте після так званого переїзду студенти 9-го училища так там і не жили, бо немає навіть елементарних умов для цього, а комендантку від цього закладу відправили на простій.
Чому так склалася ситуація та які наразі умови на орендованих поверхах гуртожитку? Де живуть студентки та чи планують проводити ремонти і повертати комендантку на роботу — зʼясовувала «Гречка».
Зазначимо, наразі приміщення гуртожитку №9 повністю орендує для своїх курсантів релокований Донецький державний університет внутрішніх справ (ДонДУВС).
Гуртожиток без ремонту і студентів, працівниці — без роботи
До редакції звернулася комендантка гуртожитку 9-го училища Людмила Цигульська, яка розповіла про ситуацію, яка склалася після передачі приміщення в оренду.
Із її слів, кімнати для проживання студентів 9-го училища виділили у гуртожитку 8-го училища, зокрема мова йде про 3 та 4 поверхи будівлі. Проте, вона стверджує, що дітей туди не заселяли, бо там жахливі умови: там немає навіть води та світла.

Пані Людмила висловила переконання, що адміністрація училища просто заводить в оману студентів та їхніх батьків і навіть не доводять їм до відома, що є можливість жити у гуртожитках.
Вона говорить, що попри онлайн-навчання студенти все одно в основному перебувають у місті. Діти змушені орендувати квартири, в кого є така можливість. Проте чимало студентів є дітьми-сиротами, у яких немає кому про них потурбуватися і вони змушені перебиватися деінде, що, на її думку, у деяких випадках призводить до асоціальної поведінки. Тому вона переконана, що дітям обовʼязково потрібно повернути можливість жити у гуртожитку, де вони мають хоч якийсь нагляд.
Що ж до умов на орендованих поверхах, то Людмила Цигульська говорить, що там буквально стеля сиплеться на голову, стіни обдерті, холодно взимку. А від січня ще й електрики не стало. Вона неодноразово зверталася до директора училища Олександра Рацула й усно, і письмово з проханням зробити ремонт та забезпечити дітям житло, але він, за її словами, не реагує.
«Світла там не стало, тому що 2 січня протік дах і вийшло електрозамикання. Я просила директора училища хоча б в кімнаті, де ми сидимо, зробити світло. Він відмовив — мовляв “нащо вам вдень світло”. Я пояснила, що хоча б щоб чайник ввімкнути, бо холод страшенний, 2-5 градусів тепла було. Але марно», — згадує комендантка.

Вона стверджує, що тоді їй довелося за власний рахунок ремонтувати робочий кабінет, в якому вона працює разом із каштелянткою та прибиральницею.
Пані Людмила говорить, що зверталася неодноразово до керівника училища й усно, і зі службовими записками. Проте директор, на її думку, спеціально відправив її на «простій» і ⅔ ставки, а це з її слів, всього 2 тисячі гривень на місяць.
«Він 11 січня взяв до гуртожитку чергового. А вже 12 січня відправив мене на простій, сказавши, що студенти все одно навчаються онлайн, у гуртожитку ніхто не живе. А як мені вижити за такі гроші, як елементарно купувати ліки — я просто не знаю», — обурюється жінка.
Пані Людмила стверджує, що каштелянку і прибиральницю керівник залишив, на «простій» потрапила тільки вона. Тому комендантка переконана, що таким чином керівник просто вирішив її позбутися, аби вона не вимагала ремонтів.
При цьому вона говорить, що її навіть із наказом не ознайомили. Жінка зверталася до управління Держпраці із скаргою на таке рішення адміністрації училища. У відповіді їй вказали, що провели перевірку за її скаргою та порушень не встановили.
Директор училища обіцяє ремонт у гуртожитку
Директор гуртожитку №9 Олександр Рацул у коментарі «Гречці» пояснив, що ремонт насправді на орендованих поверхах у гуртожитку 8-го училища таки планується.
За його словами, наразі там за рахунок міського бюджету вже замінили вікон на 1,5 мільйона, а також зараз триває ремонт кабінетів та майстерень, на що виділили 1,9 мільйона гривень.
«Протягом наступного навчального року всі питання із ремонтом будуть вирішені. Я вже озвучив потребу у ремонті на засіданні бюджетної депутатської комісії у міськраді. Близько 17 мільйонів гривень має бути виділено на ремонт цього гуртожитку», — пояснив очільник 9-го училища.
Допоки не проведуть ремонт, студентів училища планують поселити у гуртожитку училища №2, в якому поки що орендуватимуть приміщення. Там буде орієнтовно 70 місць.
«Потребу у місцях для наших студентів це покриває не повністю, але майже у повній мірі», — прокоментував пан Олександр.
Що ж стосується простою у роботі комендантки, то він підтверджує цей факт.
«Коли готувалися акти готовності училища до нового навчального року, то вирішили, що гуртожиток для проживання не підлягає. Тому і комендантку відправили на ⅔ ставки, враховуючи воєнний стан», — пояснив Олександр Рацул.
Він запевнив, що після того, як відремонтують гуртожиток, всіх працівників повернуть на їхні посади. Бо наразі, за його словами, ще у тому гуртожитку закріплені каштелянка та прибиральниця. Їх теж мали відправити на простій, проте, зі слів очільника училища, вони у нього попросили дати на цей період іншу якусь роботу, щоб отримувати повну ставку.
«Враховуючи те, що наразі у воєнний час я, як директор маю право надати їм якусь іншу роботу, то я їм і надав її, і вони зараз працюють», — зазначив пан Олександр.
Що про ситуацію говорять у міськраді
Речник Кропивницької міськради Сергій Якунін розповів «Гречці», що про потребу у ремонті міськраді відомо. І певні гроші вже виділялися.
«На 2023-2024 роки із міського бюджету було виділено 3 мільйони гривень на заміну вікон у 9-му і 8-му училищах. А також виділяли 1,9 мільйона гривень на ремонт навчальних приміщень 8-го училища. Ще із міського бюджету виділили 3,2 мільйона гривень обласному бюджету, як субвенцію на ремонт цих приміщень», — розʼяснив Сергій Якунін.
Стосовно іншого ремонту, то наразі, за його словами, міська рада направила звернення до обласної ради, як балансоутримувача приміщення гуртожитку №8, із проханням провести там ремонт.
Фото надані у розпорядження “Гречці” Людмилою Цигульською