В Україні ухвалили закон про заборону церков московського патріархату: як він діятиме
У вівторок, 20 серпня, Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №8371, який забороняє діяльність релігійних організацій держави-агресорки в Україні. Пояснюємо, як він діятиме.
Нагадаємо, що Верховна Рада підтримала законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій» у першому читанні ще у жовтні 2023 року.
Цей законопроєкт забороняє діяльність іноземних релігійних організацій, чий керівний центр знаходиться за межами України у державі-агресорці.
«Зважаючи на те, що Російська православна церква є ідеологічним продовженням режиму держави-агресора, співучасницею воєнних злочинів та злочинів проти людяності, що вчиняються від імені росії та ідеології “русского міра”, діяльність в Україні РПЦ заборонена», — йдеться у статті 3 закону.
Законопроєкт №8371 також регулює майнові відносини із забороненими релігійними організаціями в Україні. Якщо такі організації використовували майно в Україні (винаймали, орендували, брали лізинг тощо), то передбачалося, що зі вступом в силу закону ці майнові відносини припиняються достроково.
Чи буде під забороною УПЦ (МП) в Україні
У вівторок, 20 серпня, Верховна Рада ухвалила доопрацьований законопроєкт №8371 у другому читанні. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив народний депутат Ярослав Железняк. «За» проголосували 265 народних обранців і обраниць.
«Закон набирає чинності через 30 днів з дня його опублікування. Але крім одного пункту: згідно з ним громади Української православної церкви матимуть 9 місяців на те, щоб розірвати зв’язки з РПЦ», — прокоментував Ярослав Железняк.
У порівняльній таблиці до другого читання закону вказано, що іноземна релігійна організація, діяльність якої в Україні заборонена, не може бути власником, учасником зареєстрованих в Україні юридичних осіб. За попередньої редакції на розірвання зв’язків давали спочатку менше часу — три місяці.
Якщо юридична особа не приведе склад учасників у відповідність із цим законом у встановлений строк, така юридична особа припиняється на підставі рішення суду. Позов у таких випадках має надати Держслужба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).
Напередодні голосування, 17 серпня 2024, Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій опублікувала заяву на підтримку заборони діяльності РПЦ. Зокрема в заяві йдеться про те, що жодна організація – чи то релігійна, чи світська, – яка має центр у країні, що здійснила військову агресію проти українців, і керується державою-агресором, не може діяти в Україні.
«Ми категорично засуджуємо діяльність Російської православної церкви, яка стала співучасницею кривавих злочинів російських загарбників проти людяності та яка освячує зброю масового знищення і відкрито заявляє про необхідність знищення української державності, культури, ідентичності, а віднедавна — і самих українців», — заявили у ВРЦіРО.
Нагадаємо, що станом на липень 2023 у Кіровоградській області понад 70 споруд та більше ста земельних ділянок у власності, або у користуванні УПЦ (МП).
Раніше «Гречка» розповідала, як у Кропивницькому районі релігійна громада вирішила перейти від Української православної церкви (московського патріархату) до Православної церкви України. Для цього вони почали будувати свій храм у селі.