Як багатоповерхівки без ліфтів пристосовують до мешканців на колісних кріслах

13:20, 07 Квітня, 2025

Станом на 2024 рік, за даними міністерки праці та соціальної політики України Оксана Жолнович, понад три мільйони людей в Україні мають інвалідність. Частина з них маломобільні та користуються колісними кріслами. Водночас більшість багатоповерхівок не є доступними для них.

Які будівельні норми для ліфтів?

З 1 грудня 2019 набрати чинності оновлені Державні будівельні норми (ДБН) «Житлові будинки. Основні положення». Серед іншого вони передбачають, що у будинках вище чотирьох поверхів обов’язково мають проєктуватись ліфти, а для триповерхових будівель вони рекомендовані. 

Відповідно до вимог ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд» встановлення у житлових будинках спеціальних ліфтів повинні відповідати рекомендованим параметрам: мінімальні внутрішні параметри кабіни ліфта 1.10м на 1,40 м, які дозволяють доступ до ліфта однієї людини в кріслі колісному. Ширина повного розкриття дверей повинна бути не менше 0,80 м, оптимальна ширина 0,90 м.

Але це стосується нового житла. А за старими нормами ліфти у житлових будинках мали проєктувати лише від 5 поверхів та і то часто вужчі ніж необхідно.

Також є вимоги до входу в будинок, адже для заїзду необхідний пандус, або підйомник. Наприклад, підйомник для людей з інвалідністю є в приміщенні ЦНАПУ в Кропивницькому.

Що з ліфтами у Кропивницькому?

У Кропивницькому більшість багатоповерхівок збудовані в 1960-90-их роках і відносяться до застарілого житлового фонду.

Головне управління ЖКГ Кропивницької міськради на запит “Гречки” повідомило, що не надходили звернення від маломобільних груп населення, які не мають змоги користуватися ліфтом у житловому будинку, де проживають, через технічні та габаритні характеристики ліфта чи інші причини. 

За словами посадовців у житлових будинках, які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Кропивницького, приміщення будівель не пристосовані для встановлення спеціальних ліфтів і не відповідають вищевказаним рекомендованим параметрам. 

У Комплексній програмні розвитку житлово-комунального господарства та безпеки дорожнього руху в місті Кропивницькому на 2021-2025 роки, не передбачено заходів щодо встановлення спеціальних ліфтів у багатоквартирних будинках, перепланування житлових будинків для встановлення спеціальних ліфтів для осіб, які пересуваються в кріслі колісному.

Як розв’язувати питання в інших містах?

У Львові у школі, де навчаються діти з вадами зору, добудували зовнішній ліфт у 2021 році. Тоді це рішення викликало критику через те, що будівля школи була давньою.

Згодом зовнішній ліфт з’явився у Галицькому районі Львова, у багатоквартирному триповерховому будинку, де мешкаю людина, яка користується колісним кріслом. 

Наприклад, у Вінниці запустили пілотний проєкт із будівництва зовнішнього ліфта в будинку. Там живе ветеран війни, що пересувається на колісному кріслі.

“Ми, фактично, перші в Україні виконуватимемо роботи такого роду. Відтак, проєкт має деякі особливості пов’язані з тим, що якщо на етапі зведення будинку можна закласти будь-які необхідні параметри, то ми ж мусимо виходити з того, що маємо. Це стосується, наприклад, ширини дверей ліфта. Нам би хотілось, щоб це було, наприклад, 90 сантиметрів, але фізично їх не можна зробити ширшими за 80,” – розповів у коментарі “Вінниця Today” директор департаменту житлового господарства міськради Віталій Місецький. 

Останні новини по темі
Читайте також

У Кропивницькому у Міжнародний день танцю відбувся благодійний бал. Під час заходу збирали гроші на обладнання для відділення дитячої обласної лікарні, де лікуються онкохворі ді...

13:43, 29 Квітня, 2025

На посаду директорки Кіровоградського академічного обласного театру ляльок призначили Наталію Харковенко....

11:57, 29 Квітня, 2025

На Кіровоградщині знайшли бойові частини ворожої ракети, які не здетонували. Їх ліквідували фахівці....

11:39, 29 Квітня, 2025