Ще дві вулиці і пам’ятник: як у Кропивницькому позбуваються російських слідів

18:54, 31 Січня, 2024

Станом на 31 січня у Кропивницькому вже змінили 95% топонімів, які були свого часу насаджені російською імперією чи радянським союзом. Також за час повномасштабного вторгнення у Кропивницькому позбулися і радянського монумента.

Назви яких вулиць у Кропивницькому досі викликають дискусії та чому не знесять пам’ятник «Солдатам правопорядку» – дізналася «Гречка»

Скільки вулиць перейменували у Кропивницькому

За словами голови топонімічної комісії міста Кропивницького Олега Колюки, у рамках законів про декомунізацію і про деколонізацію громада перейменувала близько 300 вулиць, провулків, парків, скверів та інших топонімів, передає кореспондентка «Гречки». Сюди ж відносяться і 43 вулиці, тупики і провулки, назви для яких вже узгодили і які мають ухвалити депутати міськради на найближчій сесії.

 «Ми проробили вже 95% потрібної роботи у перейменуванні топонімів, які мали російський та радянський слід. То зараз можна підбити деякі підсумки», – зауважив він.

Також за ці роки у Кропивницькому демонтували декілька радянських статуй: пам’ятник комсомолці, монумент на честь радянських солдатів. Позбулися і радянських символів (серп і молот) з колон будівлі Кропивницької міськради, напису у центрі міста, який прославляв радянську партію.

Як у Кропивницькому підбирали нові назви для вулиць

Так, у Кропивницькій громаді 98 нових назв вулиць і провулків є іменами видатних постатей чи родин. Наприклад, вулиця імені художниці Марії Примаченко, співачки Соломії Крушельницької, княгині Ольги тощо.

Ще 35 нових назв для вулиць стосуються історії України. Наприклад, це вулиці Героїв Крут, провулок Гурбенський – на честь найбільшого в історії бою між більшовистськими військами НКВС і силами Української повстанської армії, який відбувся у 1944 році біля урочища Гурба на Рівненщині. Символічно, що цю назву обрали для провулка, який раніше називався на честь Ватутіна – радянського воєначальника, який брав участь у боях проти УПА.

На мапі Кропивницької громади є 12 назв, пов’язаних із іншими країнами, містами чи навіть частинами світу. Це провулок та вулиця Талліннська (у мікрорайоні Лелеківка), вулиці Ірпінська і Бородянська (на честь села Бородянки, що у Бучанському районі Київщини), Чорнобаївська.

«У нас є проспект Європейський – це на честь того напрямку, вектору розвитку, який обрала для себе Україна», – уточнив Олег Колюка.

Особливе місце займають топоніми, названі на честь сучасних героїв російсько-української війни. Це вулиця імені Степана Чобану – льотчика, який 28 лютого 2022 року на літаку Су-27 першим піднявся в повітря і вступив у повітряний бій над містом Кропивницьким, відволікаючи на себе ворожу авіацію. На жаль, у тому бою він загинув. на його честь перейменували вулицю Добровольського – саме на ній певний час Степан Чобану проживав.

Також є вулиця у Кропивницькому з іменем Андрія Норова: він народився у Кропивницькому, у 2016 році став добровольцем в лавах армії. У 2022 він спланував та організував оборону Київської ГЕС. Загинув Андрій Норов під час бою 13 березня, йому посмертно присвоїли орден «Золота Зірка». На честь нього назвали вулицю у мікрорайоні Кущівка – ту, яка веде до його рідної школи.

«На жаль, у громаді просто не вистачить вулиць, щоб вшанувати всі імена сучасних героїв і героїнь. Тому ми запропонували перейменувати Короленка на Героїв-земляків. У нас є вулиця Героїв України, але це вшанування людей саме з нашої громади, які стали на захист українського народу», – пояснив він.

За словами Олега Колюки, топонімічна комісія свідомо намагалася уникати нейтральних топонімів, проводили роз’яснювальні бесіди з жителями щодо цього.

«Але жителі деяких вулиць робили колективні звернення, що хочуть саме ту чи іншу нейтральну назву. Ми пояснювали, що назви мають бути українськими маркерами. Мають відрізняти місто», – розповів голова комісії.

Проте якщо люди продовжували наполягати, збирали підписи – то їм йшли на поступки. Так у Кропивницькому є дев’ять таких вулиць з назвами на кшталт Джерельна, Виставкова, Вчительська та інші.

Скільки коштує перейменування вулиць

Як зазначив секретар міської ради Олег Колюка, для громадян перейменування вулиці не несе витрат. Так, нові назви автоматично підтягують у всіх відповідних реєстрах.

«Тобто людині не потрібно міняти документи з реєстрацію, якщо цю вулицю перейменували. У реєстрах все відбувається автоматично, і замість старої назви підтягне нову», – пояснив посадовець.

Це стосується так само і купівлі-продажу нерухомості: документи зі старими назвами міняти не потрібно, у Реєстрі прав власності на нерухоме майно до старої назви автоматично підтягне нову.

Єдина витрата – це зміна адресних табличок і вказівників, що робиться коштом міського бюджету. У 2023 році у Кропивницькому замінили понад 3 тисячі адресних табличок і вказівників на магістральних вулицях. На їх виготовлення з міського бюджету виділили 1,5 мільйона гривень.

У 2024 році продовжать заміну адресних табличок.

«Зараз ми не можемо сказати, скільки потрібно буде замінити ще. Коли міська рада ухвалить перейменування інших вулиць, ми зможемо підрахувати необхідну кількість і відповідно витрати на це», – розповів Олег Колюка.

Деколонізація у Кропивницькому: що лишилось прибрати

Станом на 31 січня у Кропивницькій громаді залишаються дві вулиці, які досі носять радянські назви і щодо нових назв яких поки немає рішення.

Це вулиця Генерала Жадова і Гагаріна. Так, Жадова пропонували перейменувати на Героїв УПА або Михайла Остроградського. Щодо Гагаріна, то найпалкіша дискусія розгорілася між прихильниками двох назв – перейменувати на честь Степана Бандери або на честь колишнього тренера футбольного клубу «Зірка» Віктора Третякова.

«Всі запропоновані назви набрали більш-менш однакову підтримку, тому назви ще для двох вулиць розглядаємо. Адже комісія прислухається до тієї назви, яка має найбільшу підтримку серед громадян», – пояснив голова топонімічної комісії.

Свої пропозиції та підтримку тій чи іншій назві для вулиць поки що Жадова і Гагаріна можна подати через онлайн-форму на сайті Кропивницької міської ради (розділ «Перейменування вулиць») або надіславши листа на адресу міськради. Топонімічна комісія розглядає саме подані пропозиції та не бере до уваги, наприклад, висловлювання у соцмережах.

Також лишається неприбраним у Кропивницькому пам’ятник «чекістам», що має офіційну назву «Солдатам правопорядку» і розташований у мікрорайоні Типографія (Друкарня). Його ще у 2022 році внесли до переліку тих, які є маркерами російської імперії та неодноразово обливали символічно червоною фарбою.

24 copy

У Кропивницькій міськраді пояснили, що демонтувати його фізично проблем немає, проте все упирається у бюрократичні перепони. Пам’ятник «чекістам» (як його зазвичай називають між собою містяни) є у переліках пам’яток Міністерства культури, і поки він там – місцева влада не має права його пошкодити.

«Ми у свою чергу направили всі необхідні запити та заяви до міністерства, щоб цей монумент виключили з переліку. Поки чекаємо на відповіді», – заявив секретар міськради Олег Колюка 31 січня.

Також представник міської ради закликав жителів громади повідомляти про топоніми і монументи, які пов’язані з радянською, імперською російською ідеологіями.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Читайте також

Кіровоградська область посіла шосте місце у рейтингу з-поміж інших регіонів України зі встановлення сонячних електростанцій....

09:00, 7 Грудня, 2024

У суботу, 7 грудня, на Кіровоградщині, як і по всій країні, діятиме графік відключень електрики.

21:35, 6 Грудня, 2024

У Кропивницькому у пʼятницю, 6 грудня, працювала резиденція Святого Миколая. Її облаштували у Туристично-інформаційному центрі. ...

17:35, 6 Грудня, 2024