Замість копійки — шаг: як Нацбанк пропонує змінити українські монети
Національний банк України пропонує змінити назву «копійка» на «шаг» задля дерусифікації та відновлення українських історичних традицій. Пояснюємо, коли вводитимуть в обіг нові монети та чи вплине це на інфляцію.
Заяву НБУ опублікували на своєму офіційному сайті. У ній стверджують що назва «копійка» має імперське московське походження, а назва «шаг» для монет була поширена в Україні у «У часи Української революції 1917–1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою “шаг”. Тому відродження такої практики обґрунтоване історичною та мовною традицією України», — йдеться у заяві.
Коли були шаги в Україні
Можливість перейменувати монети в Україні досліджували історики Музею грошей НБУ.
«Отримані свідчення дають нам підстави сміливо стверджувати, що суто українською назвою для дрібних монет є “шаг”. Тому її повернення до сучасного грошового обігу – логічне та науково обґрунтоване», — наголосив працівник Музею грошей, доктор історичних наук Андрій Бойко-Гагарін.
1 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила закон про гривню як грошову одиницю Української Народної Республіки, та монет – 1, 2, 5, 20 та 50 шагів.
Та через технічні проблеми карбувати такі монети не змогли, тому випустили розмінні марки номіналами 10, 20, 30, 40 і 50 шагів. На зворотному боці вони мали напис: «Ходить на рівні з дзвінкою монетою». Проте у березні 1919 року радянська влада скасувала шаги.
Коли зʼявляться шаги в Україні замість копійок
НБУ пропонує визнати нечинними дві постанови Президії Верховної Ради України, які затверджували назву «копійка» у 1991-1992 роках.
Внести зміни у закони, які містять слово «копійка»: «Про пенсійне забезпечення», «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», Податковий кодекс.
НБУ пропонує на законодавчому рівні визначити, що:
Нацбанк розроблятиме дизайн та визначатиме порядок введення в обіг шагів, а також порядок і строки вилучення з обігу копійок; співвідношення між копійкою та шагом дорівнюватиме 1:1.
При цьому планується поступове витіснення введення нової монети.
Після розроблення відповідних законопроєктів Нацбанк направить їх на голосування до Верховної Ради. Якщо народні депутати ухвалять відповідні проєкти, то після голосування в Україні почнуть викарбовувати монети з назвою «шаг».
«Монети “копійка” та “шаг” перебуватимуть в обігу паралельно. Громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги. Поступове введення в обіг монет, номінованих у шагах не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівки в економіці», — йдеться у заяві Нацбанку.