Зимові українські традиційні пісні: у Кропивницькому провели фольклорний концерт
У перші дні зими в обласній бібліотеці імені Д. Чижевського відбувся концерт фольклорного ансамблю студентів Кропивницького музичного фахового коледжу. Концерт присвятили зимовому циклу українських пісень.
Керувала концертом Наталія Терещенко — викладачка Кропивницького музичного фахового коледжу, передає кореспондентка «Гречки». Вона пояснила, що ці концерти проводять щорічно, на початку зими. Таким чином організатори прагнуть зберегти і передати наступним поколінням обрядові традиції, притаманні українському народу.
«Найголовніше — це створити святковий настрій, який завжди супроводжує зимові свята. Безумовно, подібні заходи проводитимуться й надалі, якщо буде така можливість, бажання людей і підтримка», — розповіла вона.
Під час концерту студенти заспівали колядки та щедрівки — твори, що століттями супроводжували святковий зимовий період.
Анастасія, одна з учасниць ансамблю, поділилася, що підтримка аудиторії надихає.
«Мені дуже сподобалося, як тепло нас прийняла публіка. Було відчутно, що люди щиро зацікавлені та небайдужі до цієї тематики. Це надихає продовжувати популяризувати українські традиції», — додала студентка.
Щедрівки та колядки: особливості зимових українських пісень
Як пояснили організатори фольклорного концерту, особливістю зимових пісень є їх урочисто піднесений тон та емоційно-романтичне забарвлення.
«Пісні величають господаря, господиню, парубка і дівчину, кожна з яких несе глибокий символічний зміст, зберігаючи зв’язок між поколіннями», — зауважили ведучі під час концерту.
Також присутнім пояснили особливості українських зимових обрядових традицій, зокрема:
- відмінність щедрівок від колядок полягає в тому, що колядки часто виконувалися в релігійних контекстах, а щедрівки мали більше світський характер;
- вважалося, що колядники здатні передати нащадкам силу духу та благословення від предків;
- кожна область України має свої варіанти колядок і щедрівок, і деякі з них можуть сильно відрізнятися за звучанням.
Раніше «Гречка» публікувала відеодобірку з 27 колядок, записаних волонтерами етнопроєкту «Баба Єлька» під час експедицій Кіровоградщиною.
Олеся Кругляк.