Рекет електронними «лікарняними»: кропивницький онколог про штрафи за технічні помилки
В Україні із жовтня 2021 року усі медзаклади зобовʼязали видавати електронні лікарняні листи. Згодом, у лютому 2022 року продовжили можливість видавати листки непрацездатності (лікарняні) у паперовій формі – проте лише в окремих випадках та в обмежений термін.
У Мінцифри заявляли, що електронні лікарняні дозволяють зберегти 4 мільярди гривень на рік, а ще час лікарів та пацієнтів.
Проте, яким чином доводиться самим лікарям працювати із електронними листками непрацездатності та які це має наслідки для них, не пояснювали.
Свою думку стосовно алгоритмів оформлення е-лікарняних лікарями та систему штрафів для медиків висловив на своїй Facebook-сторінці кропивницький лікар-онколог Андрій Гардашніков. Нижче подаємо авторський текст без змін.
***
Спробую поділитися своїми думками щодо рекету, для якого державними органами використовуються «лікарняні». Але це буде довго та емоційно. І в чомусь суперечливо та дискутабельно.
Були часи, коли «лікарняний» (листок непрацездатності) був паперовим, то забути його «закрити» було справою неможливою. Він заповнювався ручкою при виписці пацієнта.
Тепер лікарняний створюють в електронній системі. Якщо пройшло більше семи днів від госпіталізації — все, його створити неможливо (хіба скасувалася хвороба чи лікування пацієнта?).
При адекватній організації одразу плануються методи виправлення помилок, яких можуть припускатися люди. Але це не про систему, яку організують органи влади в Україні.
Якщо лікар створив медичний висновок тимчасової непрацездатності (МВТН) пацієнту на 15 днів, але на 10-й день його виписав та забув скоротити його термін — на заклад прийде вимога Пенсійного фонду компенсувати ці витрати. Я так розумію, що різні заклади це вирішують по різному. Заклад має право стягнути ці кошти з лікаря, МВТН якого визнано необґрунтованим.
Чи може взагалі лікар щось забути? Якщо говорити відірвані від реалій правильні речі, тоді лікар не має ніколи ні про що забувати. Якщо розуміти, що кожна людина може помилитися — тоді слід визнати й те, що лікарі також люди. Досягти нульового рівня помилок — неможливо.
Наказ МОЗ України, який регламентує роботу з МВТН написаний такою мовою, щоб максимально заплутати. Навчань з цього приводу не передбачається. По ходу — це в країні залишається проблемою лікарів.
Бувають випадки, коли в одному закладі пацієнт лежить, але доводиться його виписувати, щоб госпіталізувати в інше відділення цього ж закладу. Або перезаводиться історія хвороби. Якщо при кожній такій виписці не “закривався” МВТН та не створювався новий — буде вимога компенсації. Це можуть бути тисячі гривень.
Пацієнт продовжує бути хворим та непрацездатним. Пацієнт продовжує лікування в стаціонарі і потребує «лікарняного»!!! Карають не за фальсифікацію, карають за технічні помилки, за те, що щось забули зробити.
Лікувати пацієнтів трохи немає коли. Головне — слідкувати за термінами їхніх МВТН. Смерть пацієнта не така страшна, як забути в системі зазначити правильні данні МВТН!!!
Я маю неймовірно глибокий шок від того, які у держави пріоритети!
При цьому, якщо я порушую правила дорожнього руху, адмін. відповідальність, штраф мені призначається згідно з Кодексом України про адмін. правопорушення (КУАП).
А тут по ходу — повне свавілля, бо не штраф, блін, а компенсація. За що вигадають — за те й буде. І сума відповідно також. Її виплачують без всяких перевірок. Але вже потім можна збивати ті гроші саме з лікарень та лікарів.
І я не знаходжу слів, щоб передати ступінь мого обурення такою якістю організації роботи. Все робиться для підвищення смертності серед пацієнтів. Подвійне ведення документації, коли частина даних пацієнта пишеться від руки на папері, а частина — в електронному вигляді в медичній інформаційній системі. Совкова організація лікувального процесу, ускладнена взаємодія між різними лікувальними закладами. А тут ще й намагання збити бабло за будь-яку технічну помилку лікаря.
Раніше я тільки чув погрози, що «соцстрах» буде штрафувати лікаря, який попався на помилці з «лікарняним». Це в еру паперових «лікарняних». Тільки чув, обурювався через подібні погрози (бо мені, а я так дивлюсь, і не тільки мені, не зрозуміло, чому на лікаря вішають нелікувальні функції та відволікають від лікувальних дій). Але соцстрах виявився прямо душкою у порівнянні з Пенсійним фондом України, на який перекладено функції роботи з електронними «лікарняними».
Тепер я чую про колег, які мають сплачувати гроші неприпустимо регулярно.
В принципі, в можливості лікарів відстоювати свої права, я не дуже вірю. Бо на мій погляд, лікарі всіх лікувальних закладів мали би звернутися до органів влади та вимагати більш адекватної організації роботи з тими «лікарняними» та зменшення ризиків тих помилок. А також має бути чітке розмежування між технічною помилкою та злочинною фальсифікацією. Щоб не бабло збивалося з лікарів, а був адекватний контроль за законністю дій лікаря. Але ймовірність того, що лікарі об’єднаються та будуть відстоювати свої права — здається вкрай мізерна.
На мій погляд, це дуже важливо. Це одна з ганебних властивостей системи, де все організовано з вкрай низькою якістю. Частину лікарів це буде демотивувати. У частини лікарів буде стимулювати вигорання. Лікарі часто кидаються на пацієнтів та вдаються до хамства. І це важко виправдати. Але, на жаль, нерідко умови для цього створюють Міністерство охорони здоров’я, інші міністерства, такі організації, як Пенсійний фонд України. Це все у поєднанні з вкрай посереднім менеджментом на місцях призводить до серйозного підвищення відсотку лікарів з вигоранням, демотивованих лікарів.
Звісно, якщо система збивання бабла є важливішою за якість надання медичної допомоги — тоді так буде і далі. Я досі неймовірно дивуюсь, що якість знеболення пацієнтів з хронічним болем державі та різним керівникам лікувальних закладів, іншим чиновникам в медицині — глибоко по фіг. А от питання збить бабла за «лікарняний» — ось це цікаве питання. Знову ж таки, що з нашими пріоритетами в медицині?
Поки писав, прийшло на думку: цією ситуацією слід скористатися страховим компаніям. Можна страхувати лікарні та лікарів))) Раз вже все так комерційно зроблено — то хоч хтось зможе з цього отримати користь. Ще й не рекетом, а навпаки, послугою)
І ще одне. Думаю, що лікарі з часом будуть менше помилятися з МВТН. Просто пацієнту буде менше приділятися уваги. Не до пацієнта буде. А основна увага буде саме тим питанням, які є важливими з точки зору фінансових ризиків. Шкода, але саме так у нас організовують систему. І в цьому її змінити буде або неможливо, або дууууже важко.
Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції Інформаційного порталу “Гречка” може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.