У Кіровограді пролунала театралізована полтавська пісня (ФОТО)

Разом із двома короткими, але такими болісними для українців, робочими днями серед довгих вихідних до Кіровограда прорвалася і Полтавська філармонія. Вчора, у стінах нашої обласної філармонії відбувся черговий концерт у циклі зустрічей «Об’єднаймо мистецтвом Україну».
Історія філармонічного колективу тісно пов’язана з історією як полтавського краю, так і України загалом. Філармонія розпочала свою роботу вже на наступний день після визволення Полтави – 24 вересня 1943 року. Тож перші пісні, що мали на меті підняти дух і настрій полтавчан, згуртувати народною тематикою, прозвучали саме завдяки виконавцям цього колективу.
Танцювально-хоровий ансамбль «Полтава», лауреат Гран-прі міжнародного конкурсу в Італії «Світ музики», лауреат премії ім. І. Котляревського, що і радував кіровоградців під час вчорашнього концерту, був створений ще у 1927 році Василем Верховинцем, українським композитором, диригентом і хореографом, першим теоретиком українського народного танцю. Завдяки цій людині, розповідає нинішній художній керівник танцювального ансамблю «Полтава», заслужений працівник культури України Федір Кривенко, був створений перший жіночий колектив театралізованого співу «Жінхоранс». Згодом він переросте у єдиний професійний колектив, де поєднаються театр і пісня, який побуває у культурних столицях України – Києві та Харкові.
Саме за надмірне захоплення історією краю і України, за наявність народної пісні у репертуарі полтавського колективу, говорить Федір Кривенко, Василя Верховинця поруч із іншими відомими культурними діячами у 1937 році розстріляють. Проте це не завадить продовжити справу і зберегти створене дружині діяча Долі Верховинцевій, яка також перебувала у засланні за своє захоплення. Цінність збереженого художніми керівниками за увесь час роботи колективу без жодних зусиль могли оцінити присутні учорашнього концерту.
За довгі роки існування філармонії тут було виховано 5 заслужених артистів України, серед яких Валентина Колісник та Василь Панчук, які порадували своєю присутністю і кіровоградців. Також славлять рідну філармонію і герой України, народна артистка України Лариса Кириченко та народна артистка України Наталія Хоменко, яка і нині працює у колективі.
Основним репертуаром колективу є полтавський фольклор та народна пісня. Проте до зустрічі підготували здебільшого тему військову, тож звучали пісні на честь свята, що наближається – 9 травня. Найбільшого запалу глядачів, серед яких здебільшого були люди похилого віку, отримала пісня «День победы, как он был от нас далек». Виступ зала приймала стоячи, щасливо підспівуючи та підтримуючи виконавців гучними оплесками. Щира радість, без жодного пафосу і політики, відчувалася упродовж усієї пісні.
Поряд із тематичними піснями кіровоградцям презентували і народні співанки, серед яких відома і запальна «Смуглянка», яка спонукала глядачів не лише до підспівувань, а й танців. А подекуди гармонійне поєднання українського танцю і фольклорної пісні, сучасних та традиційних інструментів, додало жару ще й самим виконавцям, які намагалися якомога правдивіше, мабуть, як і будь-який виконавець-професіонал, передати настрій та почуття.
За словами художнього керівника полтавського колективу, філармонія гостює у Кіровограді не вперше, тож смаки і вподобання кіровоградського глядача знає не з чуток. Розповідає, що у позаминулому році приймали гаряче, так само радували полтавчан оплесками та підспівуваннями у Севастополі, Дніпропетровську, Польщі і навіть Чехії, де вони побували з гастролями. Судячи по емоціям кіровоградців, що просто таки панували на їхніх обличчях учора, виконавці полтавської філармонії дійсно знають смаки нашого глядача. У будь-якому випадку розслабитися увечері одного із будніх днів з допомогою фольклорної пісні з елементами народного танцю ніколи не гріх, до того ж у наш час це навіть звучить дещо екзотично.
Світлана Дубина