Музей Ігоря Стравінського запрацює за два тижні
В Устилузі Волинської області завершуються реставраційні роботи музею-садиби Ігоря Стравінського. Оновлене приміщення планують відкрити для відвідувачів наприкінці вересня.
Протягом 7 місяців будівельники намагалися відтворити вигляд будинку, який він мав на початку ХХ століття. У ході реставраційних робіт докорінно змінили експозицію, відтворили родовід родини Стравінських та додали нові матеріали, пише сайт Волинської обласної державної телерадіокомпанії.
Унікальність музею-садиби Стравінського полягає у тому, що, окрім експозиції, в його приміщенні розташована музична школа. Незважаючи на те, що попереду ще робота з впорядкування прилеглої території та її озеленення, будівельники запевняють – 27 вересня зустрічатиме гостей оновлений музей-садиба – перший і єдиний поки що в світі музей, присвячений видатному композиторові.
Директор устилузької школи мистецтв Володимир Терещук зазначив, що будинок звели у 1907 році. Ігор Стравінський сюди приїжджав щороку до 1914 року, до початку Першої світової війни. Стравінський не встиг нічого вивезти із садиби: тут втрачена його бібліотека, в тому числі і нотна, та подаровані знаними митцями картини.
За часів СРСР у садибі облаштували гуртожиток, а потім хотіли зробити склад. На щастя, у 1979 році, стараннями пана Терещука те, що лишилося від садиби Стравінського, передали дитячій музичній школі.
Аби встигнути до початку Х-го, ювілейного фестивалю «Стравінський і Україна», реставратори не полишали історичну пам’ятку майже десять місяців поспіль. На роботи виділили понад чотири мільйони гривень.
Зі слів Ігоря Новосада, – директора будівельної фірми “Нова Аркада”, яка реставрує садибу – вони намагалися зробити все, щоб будівля зберегла якомога більше автентичності. Відтак будівельники відновили внутрішні приміщення, добудували зруйнований другий поверх, накрили дах черепицею, практично стовідсотково, беручи за орієнтир світлини із зображенням будівлі, відновили фасад. Садибу облаштували каналізацією, встановили твердопаливний котел.
– Під час реконструкції ми намагалися використовувати лише ті будматеріали, які були в часи зведення будівлі. Окрім того, намагалися дотримуватися золотого правила для реставраторів — не нашкодити, завжди доліпити м`якшим матеріалом, ніж це було досі. Бо в разі, якщо раптом доведеться переробляти, то забрати могли б лише зроблене тобою, а не частина пам`ятки і, щоб була реверсивність процесу, тобто, щоб завжди щось можна було доробити, – наголосив пан Новосад.
У відновленому приміщенні запрацює музей Ігоря Стравінського та школа мистецтв.
Довідка «Гречки» Ігор Федорович Стравінський (народився 5 [17] червня 1882, Оранієнбаум, Російська імперія –помер 6 квітня 1971, Нью-Йорк; похований у Венеції на кладовищі Сан-Мікеле) – російський і американський композитор, диригент і піаніст, один з найбільших представників світової музичної культури XX століття. Перший у світі музей Ігоря Стравінського відкритий в Устилузі у 1990 році. На честь Стравінського названо кратер на Меркурії та музичну школу в Оранієнбаумі, а ще Волинське державне училище культури та мистецтв. Існує Фонтан Стравінського на однойменній площі перед Центром Жоржа пом піду у Парижі. На честь композитора випущені монети та поштові марки. Ім’я Стравінського носить літак А-319 («Аеробус») російської компанії «Аерофлот», реєстраційний номер VP-BDO. В Лозанні є алея імені Стравінського. Ім’я композитора увічнене в назві вулиці в Амстердамі. У 2009 році на екрани вийшла 2-годинна кінодрама «Коко Шанель та Ігор Стравінський» спільного виробництва Франції, Японії та Швейцарії.
Олег БАЗАК