Мандрівки

У 100 кілометрах від Кіровограда знаходиться недобудована АЕС(ФОТО)

. 11595

Різноманіття туристичних принад, яким може похизуватися наша країна, вражає. Від незвичайних природних явищ та чарівних краєвидів, до урбаністичних цікавинок - покинутих заводів та цілих міст. Мало хто знає, що буквально у 100 кілометрах від Кіровограда 20 років тому могла з’явитися атомна електростанція.

www.gre4ka.info

У Чигиринському районі на Черкащині (до 1954 року територія Кіровоградської області) неподалік Кременчуцького водосховища за радянських часів планували звести ЧиАЕС. Поблизу населеного пункту Стецівка побудували кілька багатоповерхівок та заселили їх спеціалістами – енергетиками та будівельниками. Селище отримало назву Орбіта. Помалу розпочалося і саме будівництво.

Як розповідають місцеві жителі, які прожили в Орбіті близько 30 років, сюди приїздили молоді спеціалісти, у місцевому універмазі було таке, чого не бачили й в обласному центрі. Проте після 1986 року проект майбутньої атомної електростанції заморозили, містечко почало занепадати, будинки порожніти.

«Спочатку стали виїздити люди з гуртожитків. Опалювати дев’ятиповерхові будівлі стало не рентабельно. Тоді їх жителів пересилили на нижні поверхи й обрізали батареї над 5-м поверхом. Але згодом виїхали і ті мешканці.

До 2010 року ми охороняли всі адмінбудівлі, проте згодом охорону було знято, а будівлі розтрощено та розграбовано мародерами та шукачами металу», - розповіла «Гречці» пані Ніна, в минулому працівник ЕЮМ(електропівденмонтаж).

На сьогодні «Орбіта» приваблює злодіїв та шукачів пригод. За останні 5 років цілком нормальні споруди втратили всі вікна і металеві елементи. В частині селища й досі є опалення та електроенергія, ці дві п’ятиповерхівки заселені переважно пенсіонерами. Автобус Чигирин – Черкаси проходить повз житловий масив Орбіти. Зовсім поруч розташовані залишки адмінбудівель, височезна труба, вже знищеної пуско-резервної котельні.

Загалом селище, в якому колись вирувало життя, нагадує покинуту Прип’ять. А незавершене будівництво вражає своїм масштабом. І на відміну від зони Чорнобиля, для перебування в Орбіті не потрібно жодних перепусток. Рівень радіації тут також в нормі, адже АЕС так і не почала працювати. Близкість до Кіровограда робить цю місцевість досить привабливою для туристів. За якихось дві години ви можете опинитися у закинутому селищі на незбудованій ЧиАЕС.

www.gre4ka.info

До Чигирина можна їхати як через Олександрівку Кіровоградської області, так і через Знам’янку. Відстань приблизно однакова – близько 90 км. Дорогою на Олександрівку можна відвідати також палац Розумовських, могилу отамана Чорного Ворона, Бовтишку та Бірки. У Чигирині потрапити на Замкову гору - колишній центр столиці гетьманської України.

Довідка:

Недобудована чигиринська АЕС — знаходиться на схід від Чигирина, на території прилеглій до берега Кременчуцького водосховища, між селами Стецівка і Вітове. Рішення про будівництво Чигиринської ДРЕС потужністю 4800 тис. кВт було прийнято ЦК Компартії України в 1970 р. Також планувалося звести сучасне містечко енергетиків на 20 тис. жителів. До 1981 р., після неодноразових змін проекту, будівництво було заморожене.

Поки у 1982—1984 рр. проходила консервація об'єктів ДРЕС, Київське відділення інституту «Атомтеплоелектропроект» у 1982 р. розробило техніко-економічний висновок будівництва АЕС поблизу Чигирина, а в 1983 р. Міненерго СРСР затвердило цей висновок і на березі Дніпра було вирішено побудувати АЕС.

Згідно з постановою ЦК КПРС і ради Міністрів СРСР від 21 вересня 1984 р. «Про додаткові заходи по забезпеченню прискореного розвитку атомної енергетики» передбачалось будівництво АЕС на Чигиринському майданчику потужністю 4000 мВт. Наказом Міненерго СРСР № 539 від 23.08.1985 року організовано дирекцію Чигиринської АЕС.

www.gre4ka.info

Будівельні роботи велися до 1989 р., поки під тиском громадськості не було вирішено зупинити будівництво. Крапку поставила Постанова Ради Міністрів СРСР від 19 травня 1989 р. «Про припинення будівництва Чигиринської АЕС»

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

www.gre4ka.info

Фото: Валерій Лебідь

Поширюйте

Коментуйте


Реклама