Кропивницький сортує: чому екоактивісти шлють відходи у Рівне (ФОТО)
Раз на місяць екосвідомі кропивничани збираються у просторі Krop:hub, щоб зібрати і відправити на переробку відходи, які не переробляють у Кропивницькому.
Наталя Ковальчук сортує вдома сміття понад сім років. Вона разом з подругами організувала збір і відправку пластику, який можна переробити, а не викинути. Оскільки у своєму місті здати на переробку можуть лише папір, скло і деякий пластик, шлють з Кропивницького на сортувальну станцію у Рівне, де відбувається переробка вторсировини.
– Відсортовувала те, що можна здати у нас в Кропивницькому на переробку. Пластик PET 1, макулатуру, залізо. Потім у фейсбуці почала слідкувати за екоактивістами з інших міст і так познайомилась з дівчатами з Херсону. У них є підприємство, яке приймає на переробку пакування з маркуванням PP 5, – згадує Наталя.
Коли назбирала велику кількість вирішила відправити на переробку. Наталя запропонувала подругам долучитись. Створили подію у соцмережі і на першу відправку прийшло троє людей. З кожним разом приходило більше.
– Я зрозуміла, що людям це потрібно і актуально. До нас приходили люди, які роками дома сортували сміття і не викидали його, бо не знали куди його здати на переробку. Але усвідомлювали, що викинути його у смітник – це не правильно.
Перші два рази відправили у Херсон потім їх підприємство зупинили. І почали відправляти у Рівне.
Відправляють:
- прозорі пакети-шуршики типу упаковки для круп,
- пластикові контейнери,
- відерця, коробочки, миски,
- стаканчики з-під йогуртів, десертів,
- кришечки від кавових горняток,
- одноразові стакани,
- пакування для ягід,
- тетрапаки,
- паперові горнятка,
- пакування LDPE 4 (від молочної продукції, кур’єрські пакети з чорним напиленням всередині),
- прозорі пакети.
Вся сировина повинна бути чистою і сухою. Так званий «неліквід» спалюють.
Кожного разу поштою відправляють близько 15 кілограм сміття. Минулого разу було 6 мішків за їх доставку у Рівне заплатили 539 гривень. Завод приймає сміття безкоштовно.
31 березня до акції долучилось понад десяток людей.
– Сьогодні ми вже у п’яте організовуємо спільну відправку відходів, які в подальшому стануть сировиною, – каже Наталя.
Уляна Бобрик сміття з родиною сортує близько чотирьох років.
– Збільшились критерії сортування, розрізняємо багато різної сировини. Яка не переробляється, ми спалюємо її, але більшість переробляється. Наприклад, шуршики від круп переробляються і отримують друге життя, – каже Уляна.
Валерій Мельник прийшов на сортування вже втретє.
– У мене вдома два сміттєвих відра. В одному побутові відходи, в інше складаю все, що переробляється. Уже потім, коли зібрав ціле відро ділю по пакетам. Окремо папір, пластик, скло, жестяні банки, PET упаковки з під соків, йогуртів.
У школу №16 відносить скло, метал, папір і деякий пластик, де є контейнери для роздільного збору.
Збираються щомісяця в останню середу у волонтерському просторі «Кропхаб», що знаходяться за адресою вулиця Преображенська, 2.
Сортування з малечку
Поки дорослі гуртуються, дітей до сортування привчають змалечку.
Кропивницький – єдине місто в Україні, де з 2021 у всіх навчальних закладах запровадили роздільний збір твердих побутових відходів.
За програмою природоохоронних заходів місцевого значення, у школах та садочках встановили 304 контейнери для роздільного збору твердих побутових відходів за 1, 250 мільйона гривень.
У 56 школах відходи розподілені на чотири типи: пластик, папір, скло та метал. У 40 дитячих садочках, на папір і пластик.
Як повідомила очільниця управління освіти Лариса Костенко, забиратимуть сортоване сміття у освітян «ЕКОВДМ». Гроші за вторсировину перераховуватимуться на рахунки закладів.
Дітей та малюків навчають сортуванню на уроках. Це цілком європейська практика.
Наприклад, у Чехії у дитячих садках і школах є лекції з розподілу і утилізації сміття. Діти ходять на екскурсії на підприємства із сортування і переробки сміття.
Цьогоріч зеленою столицею Європи стало невелике містечко в Фінляндії – Лахті. Тут також з дитсадка привчають до роздільного збору сміття, навчають екологічній грамотності та сортуванню відходів. Діти йдуть додому і вчать екологічним цінностям своїх батьків.
У Швейцарії, де високий рівень екосвідомості, сортування сміття для малечі є не просто нормою, а і розвагою. Батьки привозять дітей до великих контейнерів і дозволяють їм розсортовувати сміття в різні баки. Відсортовують не лише пляшки, макулатуру, а наприклад фольгу, тетрапаки.
У Швеції, яка поставила собі за ціль перейти до економіки замкнутого циклу, коли всі відходи переробляють у щось потрібне, про сміття і переробку розказують в школах і садках. Для того, щоб менше викидати, дітей вчать класти собі стільки їжі, скільки вони з’їдять, аби не викидати зайву органіку. Фактично, в країні вже виросло ціле покоління, яке активно сортує сміття і для них це нормальна ситуація.
Ірина Маслюкова