Закриття філії медуніверситету: чому це відбувається і що втратить область

14:54, 04 Червня, 2021

12 травня Вчена рада Донецького національного медичного університету ухвалила рішення про закриття філії в Кропивницькому. Офіційна причина — «неможливість виконання Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, аби уникнути порушень законодавства». Рішення ухвалили без попереднього обговорення з колективом викладачів та студентів. Про те, аби відіграти ситуацію назад, не йшлося.

Отже, медичний виш у Кропивницькому припинить свою роботу після закінчення цього навчального року. Факультет №2 та міжнародний факультет переведуть до Краматорська, де базуються основні корпуси ДНМУ.

«Гречка» з’ясовувала:

  • чому закривають виш
  • що пропонують студентам
  • як звільнятимуть викладачів
  • які втрати для Кіровоградщини

Передісторія

25 березня 2016 року було підписано меморандум про співробітництво між Кіровоградською облдержадміністрацією, обласною радою, обласним управління Нацполіції та Донецьким національним медичним університетом ім. М.Горького про розміщення у Кропивницькому факультетів вишу.

Так університет відкрив у Кропивницькому медичний факультет №2 та міжнародний медичний факультет.

Їх розмістили в будівлі на Великій Перспективній, 1, яку за символічну плату закладу здає МВС. У перспективі навіть розглядали можливість трансформування філії в окремий медуніверситет. Керівники міста та області вважали, що в такий спосіб долатимуть дефіцит медичних кадрів у регіоні.

Однак уже в 2018 році виш потрапив у скандал з іноземними студентами. Вони вийшли на протест у зв’язку з відсутністю необхідної бази для проходження навчання. Під час перевірки вишу комісія виявила численні фінансові порушення та проблеми з належним оформленням іноземців. Водночас університет живе, по-суті, коштом іноземних студентів – тож приводи для хвилювання з’явилися у всіх.

stud13

14 листопада, у стінах медичного університету виник великий скандал. Студенти-іноземці медуніверу стали жертвами шахрайства: виявилось, що оплачені ними гроші за навчання до університету не дійшли. Навчальний заклад звинувачує в цьому фірму-посередника, а фірма – виш. Слідство веде СБУ.

stud15

У 2019 році виш спробував відрахувати 850 студентів-іноземців, але в ситуацію втрутилась держава і студентів поновили на навчанні.

Ректору Донецького національного медичного університету та представнику приватного товариства, яке займалося набором студентів-іноземців оголосили про підозру.

За версією слідства, посадовці вишу вимагали в контрактерів неправомірну вигоду, а у разі відмови погрожували перешкодами при оформленні іноземних абітурієнтів.

4

Чому закривають філію: позиція ректора

27 травня виконуюча обов’язки ректора навчального закладу Майя Єрмолаєва зустрілася з викладачами та студентами у Кропивницькому.

Вона розповіла, що рішення ухвалили відповідно до закону України про Вищу освіту.

Рішення було обґрунтоване неможливістю виконання ліцензійних умов, затверджених постановою Кабміну, щоб уникнути порушень законодавства України у сфери вищої освіти. Філія у Кропивницькому не забезпечена необхідними науково-педагогічними кадрами. Це не просто порушення формальних вимог, це ризик і передумова надання неякісної освітньої послуги, – каже Майя Єрмолаєва.

med10

Вчена рада вишу вирішила зосередити всі навчальні ресурси та матеріально-технічну базу університету у Донецькій області.

Липові дипломи та невідпрацьовані борги

За словами Єрмолаєвої, територіальна віддаленість структурного підрозділу негативно позначилась на управлінні університетом.

Протягом 2018-2020 року ДНМУ, який до 2014 року був одним з найкращих закладів вищої медичної освіти, став фігурантом корупційних скандалів, різного бруду, пов’язаного з функціонуванням міжнародного медичного факультету у Кропивницькому.

Майя Єрмолаєва перераховує проблеми, виявлені перевірками СБУ, міграційної служби, перевірки за наказом Кабміну:

  • Це величезна кількість фіктивних академдовідок та інших документів про результати навчання. Є видані фіктивні дипломи, за цим фактом порушено відповідне провадження.
  • Підроблені накази про зарахування на навчання іноземних студентів і посвідок на тимчасове перебування на території країни на їх підставі. Це канал нелегальної міграції.
  • У жодного іноземного студента не підтверджено академічне право на навчання на серпень 2020 року, коли Майя Єрмолаєва вступила на посаду в.о. Не легалізовано документи про попередню освіту.
  • У 2016-2018 роках відбувалися шалені набори студентів на міжнародний медичний факультет – незважаючи на те, що кадрового забезпечення навчального процесу не було. Загалом набрали 1200 студентів- іноземців. Нині 100% студентів мають відпрацювати велику академічну заборгованість за попередні роки навчання.
  • Водночас на медичному факультеті №2 негативна динаміка набору українських студентів. На 4 та 5 курсах навчається по 150 осіб. У 2020/2021 навчальному році вступили більше 40 студентів на перший курс.

 

Чотири роки філія у Кропивницькому перебувала не під керівництвом ректора, посадових осіб університету, а під керівництвом фірми-контрактера «Українські освітні послуги», яка не лише в освітній процес включались, а й в кадрові питання тощо. На сьогодні борг фірми перед університетом майже два мільйони доларів. Це незворотній борг, вже програно 5 позовів, – додала Майя Єрмолаєва.

Університет дійсно програв низку господарських судів щодо фірми-контрактера, оскільки документи з фірми з вишем були укладені не на користь університету. Проте, договір укладався саме з Донецьким національним медичним університетом як юридичною особою, а не представниками з Кропивницького підрозділу.

Не вистачає кадрів

Пані Єрмолаєва сказала, що Кропивницька філія підлягає окремій акредитації, адже є відокремленим структурним підрозділом закладу вищої освіти. Щоб її отримати треба кадрове забезпечення та матеріально-технічна база.

Створений відділ ліцензування проаналізував кадровий склад науково-педагогічних працівників у Кропивницькому.

На сьогодні у Кропивницькому штатних посад 192. За основним місцем роботи працює 87 викладачів це 45,3%. За внутрішнім сумісництвом – 47 (24,5%) за зовнішнім сумісництвом 58 – 30,2% і велика кількість погодинників, переважно кафедри клінічного спрямування.

Науковий ступінь має 24,8% викладачів. Кандидата наук 35 з них 29 основних, 6 зовнішні сумісники. З них кандидатів медичних наук 9. Шість основні, троє зовнішні за сумісництвом. Жодного доктора медичних наук немає.

Відповідно до ліцензійних вимог частка науково-педагогічних працівників, які мають науковий ступінь, або вчене звання та працюють в університеті за основним місцем роботи повинна бути не менше 50% за відповідною освітньою програмою. З них осіб, які мають науковий ступінь доктора наук або вчене звання професора не менше 10% для магістерського рівня.

На клінічних дисциплінах викладає 77 людей, з них за основним місцем роботи 28 осіб – 36,4%. З них кандидатів медичних наук – четверо.

Проте щодо закриття вишу є інша позиція.

Гендиректор обласного клінічного онкологічного центру Костянтин Яриніч каже, що ще до рішення Вченої ради зрозумів: університет ліквідовуватимуть будь-якими шляхами.

2019-го року він як народний депутат домігся відміни наказу по відрахування 850 студентів міжнародного факультету, а в квітні 2020-го Яриніча призначили проректором з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків ДНМУ у Кропивницькому.

 Проте у січні 2021 року пішов з посади.

Як тільки побачив, що ДНМУ за наполяганням в.о. ректора почав розривати відносини з орендованими приміщеннями через Фонд Держмайна, стало зрозуміло: наступним буде розірвання відносин з кропивницьким кампусом взагалі, – каже він. – Порадившись із колегами з медичного університету, прийняв рішення та подав заяву про закриття кафедри університету на базі КНП «Обласний клінічний онкологічний центр КОР». Її було підписано без зайвих запитань та обговорень. Які мають бути ще докази того, що адміністрація університету не зацікавлена у продовженні співпраці з Кіровоградщиною?

Що пропонують студентам

На початок навчального року у виші навчалися 400 студентів з України та понад 700 іноземців з 40 країн світу.

Студентів, за бажання, будуть переводити у підрозділи в Краматорську та Маріуполі. Нещодавно затвердили нову вартість навчання для вступників 2021/2022 навчального року та поновлених на навчанні. Для тих, хто підписав контракти раніше, сума буде незмінна.

Ми пропонуємо два варіанти. Перший – це перейти зі своїм факультетом в Донецьку область зі збереженням свого бюджетного місця і умов контракту зі збереженням ціни, – каже Майя Єрмолаєва.

Студенти, які не хочуть переїжджати у Донецьку область, можуть переводитись до інших закладів освіти. Проте вони укладатимуть контракт з цього року і ціни за навчання будуть вищі. Бюджетні місця теж за ними не збережуть.

Наприклад, у Кропивницькому студенти платять щороку суму встановлену в перший рік навчання. Тобто вступники 2016 року платять 16 тисяч гривень на рік. Якщо студент захоче продовжити навчання в Києві чи Харкові, ціни за спеціальністю «Медицина» від 38 тисяч гривень (ціна 2020 року).

Ми попросили студентів висловити бажання щодо місця продовження навчання у відповідних анкетах. Будемо контактувати з іншими університетами щодо наявності бюджетних місць.

Студенти вимагають не закривати виш.

Проводили акцію протесту під стінами університету. Збирали підписи містян на центральній площі Кропивницького під зверненням до президента, прем’єр-міністра, голови Верховної Ради, керівників МОЗ та МОН, секретаря Національної ради безпеки та оборони. Планують повезти звернення до Києва.

med6

Вони переконують – знайти інший виш за декілька місяців дуже складно. У Краматорськ студенти не хочуть переїжджати через прифронтову зону. Також, за словами студентів, на навчання доведеться їздити й у населені пункти, що розташовані за 15-19 км від міста.

Студент факультету №2 Юрій Таран, який приїхав на навчання з Херсону, хоче залишитись у Кропивницькому, закінчити навчання та працювати у місцевій лікарні.

Коли ми вступали, ректор та декан переконували, що будемо навчатись саме у Кропивницькому. Через це вступала більшість студентів. У травні нам повідомили, що філію закривають. Фактично, не дали навіть часу підібрати інший виш, – каже Юрій.

Як звільнятимуть викладачів

Викладачі вважають, що два факультети у Кропивницькому за реєстром суб’єктів освітньої діяльності просто входять в структуру ДНМУ і не потребують окремої ліцензії

Підставою для анулювання ліцензії філії є заява самого університету про анулювання власної ліцензії. Виходить, що всьому закладу треба ліквідувати ліцензію, вважають викладачі.

Вони також проти закриття філії і хочуть, щоб до них ставилися справедливо.

«Ви можете продовжити викладати у Донецькій області», – заявила на зустрічі викладачам Майя Єрмолаєва.
Якщо ні, то звільнення.

Як повідомили працівники вишу, їм пропонують надати згоду на переведення або не погодитись і бути звільненим на підставі п.6 статті 36 КЗпП (Трудовий договір розривається на підставі відмови працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством) через два місяці після отримання повідомлення.

Колектив вишу звернувся за роз’ясненням до управління Держпраці області.

Там повідомили, що звільнити мають право, але не за статтею про переїзд (ст. 36), а треба за скороченням (ст. 40).
Викладачі ознайомлюються з документами, наразі обговорюють перспективи подання позовів до суду.

Роз’яснення управління Держпраці області

Які втрати для Кіровоградщини

Коли відкривали філію у Кропивницькому це вважали шансом подолати дефіцит медичних кадрів у регіоні.

Уже зараз більше 100 студентів працюють у лікарнях Кропивницького, в тому числі з коронавірусними хворими.

Студент 3 курсу Костянтин Христофоров вважає, що у разі закриття вишу лікарням буде важко знайти персонал. Сам він вже пів року працює у нічну зміну в ковідній реанімації.

med3

За інформацією обласного центру зайнятості, станом на 2 червня медичні та освітні заклади потребують 183 медпрацівників. Це 14,3% від загальної кількості вакантних посад Кіровоградщини.

medinfo

Після заяви Вченої ради про закриття філії в облдержадміністрації заявили, що Центральноукраїнський педагогічний і Центральноукраїнський національний технічний університети готові стати потенційною базою для навчання медиків у Кропивницькому. Але як це планують втілити, не повідомили.

Обласна рада та ОДА звертались до МОЗ і МОН, Офісу Президента.

Нардеп з Кіровоградщини Олександр Дануца повідомив, що 25 народних депутатів звернулися до нового очільника МОЗ з проханням не допустити закриття факультетів ДНМУ у Кропивницькому.

В департаменті охорони здоров’я ОДА повідомили, що зможуть прокоментувати ситуацію в понеділок, 7 червня.

Оновлено 

Директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Олег Рибальченко повідомив, що влада вплинути на університет не може.

Рішення про закриття філії університету було раптове і нам незрозумілі його передумови. Просимо відтермінувати рішення і сісти за стіл перемовин. Проговорити, що якісь речі подолаємо спільними зусиллями або ми можемо запропонувати якийсь варіант рішення. Втручатись у діяльність закладу ми не маємо право. Ми не перейдемо межу юридичних відносин.

За його словами, якщо є потреба у викладачах, щоб забезпечити навчальний процес, тоді роботодавець має пропонувати ці посади. Минулі роки, якщо у вишу були проблеми з кадрами чи клінічними базами, до департаменту звертався ректор і питання вирішували.

Якщо складно комунікувати з лікувальними закладами, ми готові це вирішити. Вже є 12 клінічних баз, затверджених офіційним рішенням МОЗу. Якщо потрібно додаткові – готові розглядати, створювати майданчик для прямих договірних умов з цими закладами. Вони будуть долучатись, допомагати як навчальні бази.

***

Тим часом попри наказ, що до 25 червня майно вишу залишається тут на зберіганні, Донецький національний медичний університет вже вивозить з Кропивницького майно та обладнання, яке необхідне для здачі іспитів. Наприклад, вже забрали Віртуальний анатомічний стіл Sectra за 4 мільйони гривень, який використовувався для вивчення анатомії у Кропивницькому кампусі ДНМУ з лютого 2019 року.

 Ірина Маслюкова

Останні новини по темі
Шкільне меню від Клопотенка: 5 рецептів салатів (ВІДЕО)
gallery2
767119b2 0954 4b53 bdc4 cd52fd2d05d4
У Новоукраїнському районі вирубали дерев на понад мільйон гривень (ФОТО)
Читайте також

У Новомиргородській громаді, що на Кіровоградщині, отримали підтвердження загибелі під час боїв на Донеччині захисника Юрія Іваніцького....

17:37, 16 Квітня, 2024

У Кропивницькому за три дні невідомі підпалили п’ять контейнерів для сміття. Проти порушників відкрили кримінальне провадження....

17:18, 16 Квітня, 2024

Російська пропагандистська «машина» запустила нову інформаційно-психологічну операцію (ІПсО), ціль якої – розколоти українське суспільство на «ухилянтів» та «оборонців», зірвати...

15:24, 16 Квітня, 2024