Кропивницький без вуличного освітлення: як убезпечити себе та дітей на дорозі
Через обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури в Україні вимикають вуличне освітлення. Так роблять через аварії і заради економії.
Батькам радять, щоби не наражати дітей на небезпеку, подбати про помітність дитячого одягу в темряві, інформує пресслужба ОВА.
Для цього треба:
- Обирати світлі речі. Необов’язково білі, проте світлих кольорів має бути половина одягу. Наприклад, куртка чи штани.
- Придбати світловідбивні елементи одягу. Це може бути браслет, стрічка на рюкзак або жилет. За статистикою, світловідбивачі зменшують ризик наїзду авто в шість разів.
- Світловідбивні елементи краще розташовувати на рівні голови, корпусу й рук дитини — через менший зріст діти менш помітні на дорогах.
- Найкраще помітні елементи жовтого кольору та розміром понад 15 квадратних сантиметрів.
Зауважимо, що помітність на дорозі важлива не лише для дітей, а і для дорослих. Як писала раніше «Гречка», нещодавно в Кропивницькому загинув 30-річний пішохід.
Чому це трапляється і як цьому запобігти?
Машина не зупиняється миттєво. Гальмівний шлях, тобто відстань від натискання на гальма до зупинки автомобіля, за нормальних умов становить 20 метрів. У погану погоду він може зрости до 140 метрів і більше, залежно від швидкості та стану дороги. Тому важливо, щоби водій помітив пішохода на максимальній відстані.
Помітність на дорозі залежить від кольору одягу та наявності спеціальних вставок чи деталей. У сутінках людина, одягнена в чорне — майже непомітна.
Світлий одяг видно трохи краще, а світловідбивні елементи (флікери, флайтери) максимально покращують видимість.
Докладніше дивіться на інфографіці:
Інфографіка зі сторінки Патрульної поліції у Facebook
Світловідбивні елементи на Кіровоградщині популяризує проєкт «Амбасадори безпеки». Він покликаний підвищувати безпекову культуру велосипедистів та пішоходів.
«Людину з флікером можна помітити на відстані від 130–200 до 400 метрів. Тому пішоходи та велосипедисти, які мають на одязі світловідбивні елементи, знижують шанс потрапити в аварію на 85 %», — розповіла “Гречці” координаторка проєкту, директорка Агенції сталого розвитку «Хмарочос» Ірина Ткаченко.
За її словами, флікер можна купити або зробити самотужки. Покрокову інструкцію до виготовлення світловідбивної лапки дивіться за посиланням. Презентацію створила Міська централізована бібліотечна система Кропивницького.
Нагадуємо, наприкінці 2020 року в Україні набули чинності правки до Правил дорожнього руху. Зокрема, такі:
«У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїжджою частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елемент», — п.4.4 ПДР України.
Крім того, раніше «Гречка» вже писала про безпеку і зручність для пішоходів.