Харківська школа фотографії: як Росія намагалася присвоїти українське фотомистецтво

18:49, 27 Березня, 2023

Росія раз у раз намагається присвоїти собі досягнення українських митців: художників, поетів, письменників, режисерів. Те саме відбувалося і з доробком представників Харківської школи фотографії, яка стала частиною світового мистецтва і висміювала радянську систему.

Євген Павлов, «Портрет батька», з серії «Тотальна фотографія» 

Про вплив Харківської школи фотографії на світову культуру та опір українських фотомитців радянській системі розповідає видання «Люк» в рамках проєкту «Харків, де твоє обличчя?».

Харківська течія у світі фотографії бере початок 1971 року, коли на базі обласного фотоклубу створили незалежну групу «Час». її засновниками стали Геннадій Тубалєв, Євген Павлов, Олег Мальований, Юрій Рупін, Борис Михайлов та Олександр Супрун, яких згодом стали називати першим поколінням Харківської школи фотографії (ХШФ). Фотохудожники використовували прийоми накладання кадрів, механічних пошкоджень, розфарбовування, колажування, у своїх роботах висміюючи радянську систему. Вирізняється ХШФ використанням методу «теорія удару», коли світлина викликає реакцію (різноманітну) і немовби вступає у діалог з глядачами.

Наприклад, Борис Михайлов використовував гротеск, щоб висміяти радянську ідеологію. Саме він наразі є єдиним українським фотохудожником, який мав персональну виставку Музею сучасного мистецтва У Нью-Йорку, а також його роботи є в колекції музею Метрополітен.

Для алегоричної передачі того, як радянщин проникає у життя українців у Харкові, Борис Михайлов використав червоний колір, а серію гостросоціальних фото так і назвав – «Червоне».

borys mykhailov 4ervone1

borys mykhailov 4ervone2

borys mykhailov 4ervone3

У серії «Солоні озера» фотохудожник висміює абсурдність часу радснької «перебудови», показуючи, як люди відпочиваютьу водоймі, що забруднена викидами заводу, розташованого поблизу.

mykhailov soloni ozera1

mykhailov soloni ozera2

«Образ відображає дух часу, демонструючи абсурдність періоду «перебудови» та фіксується на темі масової свідомості. Так фотограф розширює можливості документальності у власному доробку», – зазначають автори проєкту «Харків, де твоє обличчя?».

Вперше накладання негативів один на одний Борис Михайлов використав у серії під назвою «Вчорашній бутерброд».

borys mykhailov vchorashniy buterbrod

Проте у десятку кращих фотосерій світу увійшов альбом «Незакінчена дисертація», в якій Борис Михайлов наклеїв буденні фотографії на зворотню сторону дисертації свого родича. Також фотохудожник написав навколо світлин свої думки щодо фотомистецтва.

Як Росія намагається вкрасти українську фотографію

За словами дослідниці Олександри Осадчої. Росія намагалася привласнити собі Бориса Філатова та інших фотохудожників ХШФ ще із 1980-х років. Тоді роботи українських фотографів включили до книги і виставки Another Russia, а згодом почали маркувати як доробки «вітчизняних» чи «російських» митців.

Така ж історія сталася у 2012 році, коли на Бієнале у США, яке було присвячене російській фотографії, використали роботи харківських митців. Потім у 2017 році те ж саме росіяни поторили вже у Парижі під час виставки у Національному центрі мистецтва й культури імені Жоржа Помпіду.
Та завдяки реакції українського суспільства представники центру Помпіду почали досліджувати українське фотомистецтво і згодом визнали, що видатні роботи належать саме українським митцям, які не є російськими чи «радянськими».

Вже у 2018 році в Харкові з’явився музей Харківської школи фотографії — MOKSOP. Та через повномасштабне вторгнення з Харкова, який потерпає від російських обстрілів, більшу частину оригіналів вивезли на тимчасове зберігання до Німеччини та Австрії, а онлайн-колекція музею наразі налічує понад 2500 відсканованих робіт.

 

 

Останні новини по темі
DATA-аналітика та IT у бізнесі: кропивницький виш відкриє дві нові спеціальності
ZNTU1
geroy copy copy copy copy
На щиті: громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників
Читайте також

У п’ятницю, 14 червня, у Кіровоградському райсуді продовжили підготовче засідання по обвинуваченню контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, ...

18:58, 14 Червня, 2024

Журналісти українського видання “Texty.org” заявили про тиск і погрози від американських посадовців та політики. Така ситуація стала наслідком оприлюдненого у виданні матеріалу ...

16:50, 14 Червня, 2024

Новгородківська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті захисника Василя Ільківа....

16:44, 14 Червня, 2024