Лікарі були лише «на папері»? Чому в Устинівській лікарні не змогли врятувати пацієнтку після ДТП (ДОПОВНЕНО)

15:49, 01 Червня, 2023

 Вночі 14 травня на території Устинівської громади, що на Кіровоградщині, сталася ДТП – автівка на великій швидкості злетіла з траси. Двох юнаків і двох дівчат, які були в машині, доправили до найближчої лікарні – Устинівської. Вранці одна з постраждалих, Анна Мошна, померла під час транспортування до Кропивницького.

Батьки загиблої впевнені, що їхню доньку можна було врятувати. Проте у лікарні не виявилося ні хірурга, ні операційної. Водночас у медичному закладі запевняють, що цьогоріч вже двічі проходили перевірку від Національної служби здоров’я.

 

Смертельна ДТП

Як розповіла «Гречці» мама Анни Марина Мошна, в той вечір її 20-річна донька з подругою Катериною поверталися додому після прогулянки. До них під’їхали двоє хлопців на авто: Євген за кермом та його знайомий Валерій. Вони запропонували дівчатам підвезти їх додому

«Та вони поїхали не в сторону дому, а повернули до Устинівки. Анна зв’язалася з другом, розповіла, що їм страшно, що їх не туди везуть і водій поводиться неадекватно, попросила наздогнати їх та забрати. Та друг не встиг. Авто на великій швидкості злетіло у кювет», – розповіла вона.

Всіх чотирьох постраждалих привезли до найближчого медичного закладу – Устинівської лікарні. За словами батьків Анни Мошної, всю ніч вони разом з черговою лікаркою-терапевткою шукали можливості перевезти доньку до іншої лікарні – у Долинську або до Кропивницького, тому що в Устинівській не було ні лікарні в відповідного фаху, ні обладнання. Як потім виявилося, в Анни були травми внутрішніх органів, розрив селезінки.

«Її витягнули з тієї автівки: двері з її сторони заклинило, вона була без свідомості. В неї йшла кров ротом! Іншим трьом зробили рентген, а Ані – ні. На ранок знайшли УАЗик, виїхали до Кропивницького. Лікарка сіла наперед біля водія, який бурчав, що його у вихідний висмикнули, а я у салоні з донькою. По дорозі, коли ми проїжджали Новгородку, вона у мене на руках і померла», – розповіла Марина Мошна.

Наразі Євгену, який був за кермом авто, що злетіло у кювет, обрали запобіжний захід у вигляді арешту, триває досудове розслідування. Як виявилося, суд ще у 2022 році позбавив його права кермувати авто терміном на 5 років.

Транспортування за ваші гроші

Як розповіла «Гречці» виконуюча обов’язки директорки Устинівської лікарні Ірина Михайлова, у закладі немає ні операційної, ні хірурга. Черговою в ту ніч, коли сталося ДТП, була лікарка-терапевтка.

«У нас є три терапевти, але взагалі немає операційної, немає хірурга, травматолога ніколи й не було. Щоб надати відповідну допомогу після ДТП, потрібна насамперед операційна з хірургом, анестезіологом, травматологом», – розповіла керівниця лікарні.

Також виконуюча обов’язки директорки зазначила, що Анні Мошній не зробили рентген, тому що його потрібно робити навстоячки, а дівчина не могла стояти на ногах самостійно.

Тож працівники Устинівської лікарні почали шукати можливості транспортувати постраждалих після ДТП до інших установ. Відразу звернулися до обласного Центру екстреної медичної допомоги, у яких в розпорядженні є реанімобілі. Та як розповіла Марина Мошна «Гречці», там у них запросили декілька тисяч гривень за транспортування. Це підтвердила і в.о. директора Ірина Михайлова:

«Ми телефонували обласній “екстренці”, викликали реанімобіль. Та там сказали, що це коштуватиме дві тисячі гривень на бензин плюс ще дві тисячі благодійної допомоги. Ми так і передали це батькам дівчини, та вони відмовилися платити цю суму», – сказала вона.

В цей час до Устинівської лікарні на «швидкій» приїхав травматолог з Долинської центральної лікарні Вадим Стародубовський  разом з фельдшером. Та з усіх постраждалих він до Долинської лікарні забрав лише водія Євгена.

«Ми вмовляли його забрати дівчат до Долинської лікарні, адже там їм могли б надати допомогу. Та він взяв лише водія та поїхав. При цьому він був же на службовій машині, “швидкій”, а не на особистій», – пригадує Марина Мошна.

За словами Ірини Михайлової, Вадим Стародубовський оглянув постраждалих Анну та Катерину, проте транспортувати їх до іншої лікарні відмовився.

«Всі постраждалі були у стані алкогольного сп’яніння. Та травматолог забрав лише водія, який міг пересуватися самостійно, а дівчатам порадив ввести алоксон і везти у Кропивницький. Алоксон – це речовина від наркотиків, а при алкогольному сп’янінні його немає в протоколах лікування, тому ми його не вводили, щоб не нашкодити. Ми разом з батьками просили його забрати дівчат також, та він відмовився», – стверджує Ірина Михайлова.

За словами в.о. директора Устинівської лікарні, у них в закладі є один УАЗ, проте не було грошей на бензин, щоб транспортувати постраждалих, і вдалося знайти кошти на це лише зранку.

«В нас така ситуація, що і зарплати немає чим платити лікарям, тож у нас бензину не було. Ми пропонували батькам дівчини заправити УАЗ, шукали можливості. О восьмій ранку УАЗик приїхав у лікарню і повіз дівчину до Кропивницького», – розповіла вона.

ДОПОВНЕНО: У свою чергу мати дівчини Марина Мошна уточнила «Гречці», що пропозиції відвезти доньку транспортом вони отримали лише вранці, а не вночі.

«Вночі нам сказали, що треба чекати ранку. Зранку нам запропонували або “екстренку”, яка приїхала би через дві години, або їхній УАЗ, який міг приїхати швидше. Тому ми відмовилися від “екстренки”, бо думали, що УАЗиком буде швидше», – пояснила вона.

В цьому УАЗі по дорозі до обласної лікарні серце Анни Мошної зупинилося. Причиною смерті стала внутрішня кровотеча внаслідок розриву селезінки.За словами Марини Мошної, у доньки також були переломи ребер.

Як пояснив «Гречці» очільник департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОВА Олег Рибальченко, в обов’язки екстреної медичної служби входить транспортування людини з місця виклику (в цьому випадку це місце ДТП) до найближчого медичного закладу, яке підписало з НСЗУ договори про надання відповідних медичних послуг.

«Транспортування між медичними закладами “швидкою” можливе лише у виключних випадках, перелік яких чітко визначений. В усіх інших випадках служба екстреної допомоги є підприємством, і може пропонувати послуги транспортування, але вже на платній основі», – розповів він.

За словами очільника департаменту, у випадку, якщо в лікарні, де заявлені відповідні медичні послуги, фактично їх надати не можуть, то транспортування пацієнта є відповідальністю цього закладу – тим паче, що заклад має власний транспорт.

«Наприклад, якщо хірург захворів чи з інших причин не може бути на місці в той момент. Тоді лікарня, якій НСЗУ вже оплачує пакет хірургічних послуг, має за свої кошти транспортувати пацієнта в інший заклад. Тобто це турботи лікарні, а не пацієнта», – наголосив він.

Водночас якщо в лікарні, наприклад, хірург у відпустці, то вона має попередити про це «швидку», щоб у певний період до неї не направляли пацієнтів з хірургічними проблемами.

Лікарі «на папері»

В Устинівській лікарні вже близько 15 років працює медсестрою інфекційного відділення Юлія Хильченко. Вона стверджує, що Анну Мошну разом з трьома іншими постраждалими після ДТП привезли до Устинівської лікарні тому, що заклад має надавати хірургічні послуги, проте це лише «на папері». Вона пояснила, що заклад підписав з Національною службою здоров’я України договори про надання декількох пакетів послуг, які фінансуються з держбюджету. Проте, як заявляє медсестра, насправді заявлені для НСЗУ фахівці є лише номінально, а по факту ці люди не працюють у лікарні.

«Постраждалих привезли, тому що пакет хірургічних послуг з НСЗУ підписаний, хоча насправді тут немає хірурга, тільки в комп’ютері вписані. Підписали купу пакетів, а з лікарів в наявності троє терапевтів, гінеколог і педіатр. Тому дівчині надавала допомогу терапевтка, а у графіку чергувань вписана була анестезистка, якої в нас немає, але отримує 20 тисяч гривень, та її інтерн-хірург, який у Тернополі. Наскільки мені відомо, вони є ріднею Ірини Михайлової», – розповіла Юлія Хильченко «Гречці».

Медсестра додала, що після смерті Анни Мошної у лікарні змінили графік, а «зайвих» лікарів почали звільняти.

«У відділеннях оформляють “лівих” хворих, які навіть і не в курсі, що вони числяться в лікарні, описують історії й розводять НСЗУ на гроші. А потім ще й з місцевого бюджету просять гроші на зарплати лікарям», – додала вона.

Чоловік пані Юлії, Ігор Хильченко, був директором Устинівської лікарні з лютого по січень 2021 року. Він стверджує, що за час його керівництва лікарня уклала договір з НСЗУ щодо чотирьох пакетів медичних послуг, до цього їх було два.

«А після мого звільнення вони уклали договір по ще шести пакетах медичних послуг з НСЗУ. При цьому ні нових лікарів, ні нового обладнання у лікарні не з’являлося», – зазначив він.

У свою чергу керівниця Устинівської лікарні Михайлова Ірина Сергіївна на запитання, чи справді лікарня підписала з НСЗУ пакети послуг, які лікарня фактично не надає, відповіла:

«Я виконую обов’язки директорки з 12 квітня цього року, і з того часу двічі була перевірка НСЗУ. Справді, в нас п’ять лікарів “тягнулися” ще з 2020 чи 2021 року – наприклад, психіатр, інфекціоніст, епідеміолог. То я їх позвільняла в той же день. Тобто вони не отримували зарплати, просто не були видалені у нашій програмі, це технічна помилка», – запевнила вона.

Устинівська лікарня у відповідь на запит від 29 травня 2023 року надала «Гречці» список всіх працівників закладу. Цікаво, що у списку зазначається лікар-хірург Сергій Бурак, а також три медсестри і медбрат стаціонару хірургічного відділення. Водночас у наданому переліку є дві людини, які мають ті ж самі прізвище і по батькові, що і в.о. директора лікарні. Це медбрат стаціонару хірургічного відділення Михайлов Олександр Сергійович та лікарка-анастезіологиня Михайлова Катерина Сергіївна.

У переліку обладнання зазначається, що кабінет №4 є кабінетом хірурга, де є комп’ютер.Також в переліку є медичне обладнання, яке приписане до операційної та хірургічного відділення.

Ustunivska hirurgi4ne viddilennya

Ustunivska operaciyna

 

Також Устинівська лікарня передала «Гречці» копію договору, укладеного з НСЗУ у січні 2023 року. Згідно з документом, в лікарні зобов’язалися проводити хірургічні операції дорослим і дітям у стаціонарних умовах. Серед вимог до надання послуги і чіткий перелік необхідного обладнання, серед якого наявність операційного блоку. Щодо лікарів, то їх має бути щонайменше чотири з чіткого переліку, в якому вказані хірурги різноманітних направлень, акушер-гінеколог, отоларинголог, офтальмолог.

«Щонайменше чотири особи із зазначеного переліку, які працюють за основним місцем роботи у цьому закладі охорони здоров’я», – йдеться у договорі.

Загалом Устинівська лікарня підписала такі пакети медичних послуг, як:

  • хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня;
  • лікування людей з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, із замісною терапією,
  • ведення вагітності в амбулаторних умовах;
  • паліативна медична допомога (мобільна і стаціонарна) дорослим та дітям;
  • лікування, діагностика та супровід людей з ВІЛ (чи підозрою на ВІЛ);
  • стоматологічна допомога дорослим і дітям;
  • профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах;
  • стаціонарна допомога дорослим і дітям без проведення хірургічних операцій.

«Гречка» також зробила запит до НСЗУ, щоб дізнатися, чи справді були перевірки і яку інформацію про обладнання та фахівців їм надавала Устинівська лікарня для підписання відповідних договорів про надання медичних послуг. Про відповідь Національної служби повідомимо додатково.

 

 

 

Останні новини по темі
Вимагав хабар за експорт в Євросоюз: у Кропивницькому митнику оголосили підозру
350946029 764570728660394 6031454319803823342 n copy
B720AD92 9E3B 466A 8C28 359462000494
Дзюдоїст із Кропивницького став призером Європейських шкільних Ігор (ФОТО)
Читайте також

У п’ятницю, 24 травня в Кіровоградському райсуді продовжили засідання щодо обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’...

20:26, 24 Травня, 2024

З кожним роком технології відіграють все більшу роль у нашому повсякденному житті, включаючи й фінансову сферу. І одним із найновіших та найзручніших розвитків в цьому напрямку ...

19:37, 24 Травня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

18:25, 24 Травня, 2024