На Кіровоградщині випадків сказу побільшало впʼятеро: чому та як діяти при інфікуванні

12:47, 21 Вересня, 2023

На Кіровоградщині у 5 разів зросла кількість зареєстрованих випадків сказу у тварин, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Фахівці назвали низку передумов для цього.

Кількість випадків сказу у тварин зросла в рази: чому

Очільниця Кіровоградського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Надія Оперчук сьогодні, 21 вересня, під час пресбрифінгу повідомила, що від початку року в області вже зареєстрували 56 випадків сказу, в той час як в аналогічний період минулого таких випадків було 11, передає кореспондентка “Гречки”.

За її словами загалом протягом всього минулого року було 36 випадків сказу, у 2021 – 43 випадки, у 2020 – 82 випадки.

Цьогоріч виявиляли сказ на таких територіях області:

  • 25 випадків – у Кропивницькому районі
  • 12 випадків у Голованівському районі
  • 10 – у Новоукраїнському районі
  • 9 – в Олександрійському районі.

Основне джерело інфікування свійських тварин – контактування із дикими тваринами.

При цьому начальник управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби в області Руслан Крайносвіт пояснив, що до зростання захворюваності на сказ призвела низка факторів.

Зокрема він говорить, що через бойові дії на півдні та сході від нашої області відбувається міграція диких тварин.

Також одним із причин називає те, що триває заборона полювання, відповідно і популяція диких тварин, таких як, наприклад, лисиця – збільшується.

Ще одним, не менш важливим фактором виступає навіть не кількість тварин, а те, що немає умов для належного щеплання їх від сказу.

“Для прикладу, через війну у минулому році були проблеми з логістичними ланцюжкіами постачання вакцин. Деякі біофабрики були на окупованих територіях. На щастя, в кінці року ситуація з постачанням стабілізувалась і на сьогоднішній день все по цьому питанню працює в нормальному режимі”, – зазначає Руслан Крайносвіт.

Проте наразі існує проблема із поширенням цих вакцин у дикій природі. Раніше пероральну вакцину із приманками розкидали з літаків. Таким чином вдавалося розповсюдити близько пів мільйона доз за рік. На сьогодні ж використовувати цивільну авіацію заборонено, тому розповсюдження вакцин відбувається вручну.

Наразі очікують на прибуття 50 тисяч пероральних вакцин від сказу, які розповсюдять фахівці, на територіях, де живуть дикі тварини.

Домашніх тварин господарі самі повинні приводити до ветклінік на вакцинацію від сказу, згідно з усталеним календарем щеплень для тої чи іншої тварини.

За його словами, найбільше випадків сказу виявили на територіях, як раніше належали до Бобринецького, Долинського, Гайворонського, Новоархангельського та Новоукраїнського районів, наразі це відповідно громади у Кропивницькому та Голованівському районах.

Проте фахівець наголосив, що все ж таки, наразі ситуація із захворюваністю перебуває під контролем.

“Дійсно ми маємо ускладну ситуацію стосовно захворювання тварин на сказ, але я хотів би зазначити що ситуація контрольована. Ми по кожному випадку реагуємо, проводимо епізодичні розслідування, заходи по локалізації вогнища збудника, дезінфекуємо території, де єу вогнища сказу та проводимо щеплення тварин – як вимушені, так і профілактичні”, – пояснив Руслан Крайносвіт.

Поширенння сказу серед людей та як себе уберегти

Надія Оперчук говорить, що за 8 місяців цього року по області до лікарень звернулися 1231 людей, які постраждали від укусів та травмувань, нанесених тваринами. Із них призначено курс антирабічних щеплень проти сказу для 297 постраждалих.

Епідемічна ситуація захворюваності людей на сказ в Україні залишається нестійкою. Реєструються поодинокі випадки, але є всі умови для поширення цієї інфекції серед людей. У минулому році в Україні зареєстрували два випадки сказу у людей – у Житомирській і Харківській областях. Обидва випадки закінчилися трагічно. В нашій області останній випадок сказу у людини був у 2019 році, коли домашній собака, невакцинований проти сказу, травмував 65-річного чоловіка із Петрівскої громади, який до всього несвоєчасно звернувся за допомогою до медиків, і тоді, на жаль, він помер від сказу”, – розповіла очільниця Центру контролю та профілактики хвороб.

Посадовиця наголосила, що в разі укусу, або отримання будь-яких травм від тварин, необхідно терміново одразу звертатися до медзакладу.

Симптоми зараження сказом у людини

За словами Надії Оперчук, початковий симптом сказу у людини – це підвищення температури тіла, біль, а також незвичні незрозумілі відчуття поколювання, пощипування, печіння у місці укусу чи нанесення травми.

“Після появи симптомів у людини захворювання практично завжди закінчується летально для людини, тому що у процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку”, – пояснюєфахівчиня.

Сказ у людини може бути активний (гіперактивність, гідрофобія, аерофобія) та паралітичний (мґязи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи травми, повільно розвивається кома).

Що робити при інфікуванні сказом

У разі інфікування укусу або отримання травми від будь-якої тварини, людині обов’язково слід звернутися за медичною допомогою до лікаря.

При інфікуванні сказом обов’язково потрібна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень у людини повинно бути п’ять: у день звернення до лікаря, на 3й, 7й і 28й день.

“Якщо вакцина антиребічна введена своєчасно і по повному курсу – це захищає людину і попереджує виникнення захворювання на 96 99%. Вакцинація антитерапічної вакциною показана не пізніше 14-го дня від моменту укусу або травмування інфікованою твариною”, – зауважила Надія Оперчук.

При цьому фахівчиня пояснює, що якщо негайне звернення до медзакладу неможливе, тоді негайно потрібно ретельно обробити рану, протягом щонайменше 15 хвилин, мильною водою або засобами для дезінфекції. Це може бути 70% спирт або 5% розчин йоду, щоб нейтралізувати вірус і після цього якнайшвидше звернутися за медичною допомогою.

“Самолікування тут неприпустиме. Іноді в інтернет-мережах говорять про народні методи – тут це неприпустимо! Лише спеціалізована кваліфікована медична допомога”, – наголосила Надія Оперчук.

 

Останні новини по темі
Двох захисників Кіровоградщини відзначили державними нагородами
355830404 220575124224352 626076090465071094 n
Teatralna vulica
“Сакральне серце Кропивницького”: містян запрошують на благодійну екскурсію
Читайте також

У Кропивницькому сьогодні, 19 травня, вшанували пам’ять жертв політичних репресій.

16:28, 19 Травня, 2024

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів які відбудуться у Кропивницькому протягом цього тижня, з 20 по 26 травня....

16:15, 19 Травня, 2024

На Кіровоградщині міський палац культури Світловодської міськради 13 травня уклав угоду з ФОПом Сергієм Ігнатенком на облаштування алеї пам’яті загиблих військових вартістю 279,...

13:46, 19 Травня, 2024