Ексклюзив

Місто, що окрилює: як ОТГ на Кіровоградщині працює над брендом громади (ФОТО)

 Автор: Валерія Жовтун. 11042

Маловисківська ОТГ - перша в Кіровоградській області, що долучилася до процесу децентралізації ще в 2015 році. Відтоді в громаді почали активно працювати над її розвитком, зокрема, брендуванням та промоцією.

IMG 2932

“Мало Віскі” це про Малу Виску для іноземців

- Мало Віскі, - жартома розповідає голова ОГТ про те, які допомагає запам’ятати назву іноземцям, зокрема, полякам, адже в рамках обміну досвідом з реформи децентралізації зустрічі відбуваються часто як в Україні, так і Польщі.

А ще голова ОТГ Юрій Гульдас наголошує, що полякам у плані фінансування іноземними донорами значно пощастило.

Тому про дороги в своїй громаді пан Гульдас теж жартує: “Таких доріг, як у нас немає”. Хоча, звісно про проблему знає, але кошти принципово в громаді першочергово вкладають у дітей та молодь.

IMG 2923

- Більше коштів сьогодні ми направляємо в освіту, дитячі навчальні заклади, - каже Юрій Гульдас. - Ми розуміємо те, що побудуємо дорогу, але не змінимо громаду, мислення, підхід, майбутнє нашої держави. Сьогодні треба розпочинати не з людей пенсійного віку, а тих, хто народився в місті, ходить у дитячий садочок, школу. Вони першими мають відчути зміни. 

Приміром, у дитячому садку “Ромашка” створили навчально-ігрове поле для вивчення правил дорожнього руху. Навіть плитку виклали перед будівлею садочку відповідно. Коли потрібно облаштовують регулювальники і в такий ігровий спосіб навчають діток.

IMG 2943

Крім того, вихованці дитсадку вивчають рослини, вирощені на власному мінігороді. Кожна із шести груп ДНЗ має свою земельну ділянку, де вони саджають і доглядають за рослинами. У такий спосіб, за словами директорки дитсадку, і відбувається трудове виховання.

IMG 2978

- Вони висаджують культуру разом з вихователькою, яка розповідає про цю культуру. Потім за нею дітки і доглядають, - каже директорка дошкільного закладу “Ромашка” Ольга Капустеря.

Приміром, в Паліївці, що входить до складу Маловисківської ОТГ, сільський дитсадок має душові і пральну кімнати. До речі, можливість прийняти душ мають не лише дітки, яких загалом 26, а й вісім працівників дошкільного закладу.  

IMG 3315

IMG 3326

- Із об’єднанням відбулося матеріально-технічне покращення закладу, - каже директорка Паліївського НВК - школа I-II ступенів-дошкільний навчальний заклад Надія Грек. - Як для села у нас створені всі умови для дошкільного закладу. 

А ще в Малій Висці є спецгрупа з короткотривалим перебуванням дітей, яких готують до школи. Група була створен у зв’язку з переповненістю місць у дитсадку, а також  для тих батьків, які не хочуть, аби їх діти були в дитсадку весь день. Так діти, а їх цьогоріч 18, здобувають дошкільну освіту (є заняття музики, хореографії, іноземної мови) з 9:00 до 13:00 на базі місцевого дитячо-юнацького центру “Вись”. Це група-філія ДНЗ “Ромашка”. 

IMG 3187

IMG 3183

- Якщо буде запит, то можна організувати і дві групи в наступному навчальному році: щоб одні займалися до обіду, а інші - після, - каже директор ДЮЦ “Вись” Володимир Кузьмич. - Це безкоштовно. Батьки ні за що не платять. 

До речі, на території ДЮЦу вирощують самшит, яким потім засаджують громаду  в рамках екоакції «Подаруй самшит місту, що окрилює». 

IMG 3196

IMG 3175

IMG 2874

Кущі самшиту біля міськради мер каже, що підстригає самостійно

На початку зустрічі з журналістами міський голова ОТГ відзначив, що свого часу на території працювали заводи, однак нині їх роботу відродити “практично неможливо”.

- Ми сьогодні більше схиляємося до розвитку туризму, те, що, як ми бачимо, може запрацювати, - каже Юрій Гульдас.

IMG 3015

 

Маєток Кудашевих - музей під відкритим небом

Створювати бренд громади вирішили на іменах відомих у світі авіаконструктора Олександра Кудашева, вченого-винахідника у космонавтиці Юрія Кондратюка, льотчика-випробувача Івана Сухомлина, які родом з Малої Виски, або ж працювали на її території.

А ще два роки поспіль в Малій Висці проводили авіафестиваль “Вись”. 

IMG 2887

- У нас бренд прив’язаний до літакобудування  -“Місто, що окрилює”, - каже міський голова. - Бо все-таки перший літак, що злетів у Києві (у 1910 році, - ред.) був “Кудашев-1”.

Над створенням бренду громади працювали спільно з Агенцією сталого розвитку "Хмарочос" з Кропивницького. 

Зокрема мовиться про проєкт над яким уже не один рік працюють у Малій Висці  - “Маєток поміщиків Кудашевих”. 

Так у громаді працюють над створенням туристичного кластера «Маєток поміщиків Кудашевих». В проєкт-інновацію економічного розвитку Маловисківської ОТГ мають вкласти 737,8 тисяч гривень. 

IMG 2910

Планується, що це буде музей під відкритим небом, з облаштуванням зеленої відпочинкової зони із залученням соціально-відповідального бізнесу. На території встановлять і макет літака Кудашева, який наразі зберігається на території ДЮЦу. 

IMG 3212

Макет літака, що вперше злетів в українське небо в 1910 році, робили майже півтора роки

У міськраді вже є свідоцтво про те, що Олександр Кудашев народився в маєтку на території Малої Виски. У планах навіть відновити погріб, де загартовував себе Юрій Кондратюк для польотів у космос. Його науковими роботами, до речі, користувалося NASA. 

- Надіємося на те, що “Мало Віскі” знатимуть не тільки в Польщі чи в Україні, а й усьому світі, - каже Юрій Гульдас. 

 

Відпочинкові зони в стилі еклектики 

У Малій Висці можна побачити парк, де поєднуються будиночки на деревах для молоді, вказівник з напрямками в різні куточки світу, різноманітні лавочки, фонтан з черепахами і стілець-велетень.

IMG 3088

IMG 3122

IMG 3037

IMG 3054

IMG 3034

IMG 3083

IMG 3023

За словами міського голови, таку ідею стільця-велетня він підгледів на одному із російських інтернет-сайтів.

Такий стілець-велетень можна побачити і в селі Паліївка, у відпочинковій зоні біля водойми та церкви.

IMG 3398

До речі, стілець з’явився першим саме в Паліївці. А місце відпочинку відрізняється своєю еклектикою, як і парк у Малій Висці.

IMG 3333

IMG 3423

У Паліївці можна побачити античні статуї, надпис “Я люблю Паліївку”, світломузичний фонтан, альтанку, багатометровий флагшток з прапором, а поруч Українську православну церкву Київського патріархату святої Єлизавети.

IMG 3344

Це така собі концентрація різноманітних фотолокацій в селі. До речі, як відзначає Юрій Гульдас, відпочинкову зону на території Паліївки робив за власні кошти та безпосередньо власноруч. 

- Ви не уявляєте, що тут було раніше: чагарники, смітник, - відзначає Юрій Гульдас. 

IMG 3233

- А після облаштування рекреаційної зони, до нас сюди приїздять відпочивати люди не лише з Паліївки, а й мешканці міста, навколишніх сіл, із сусідніх районів, - відзначає староста села Людмила Шамка. - В планах тут встановити дитячий майданчик (його уже придбано), адже серед відпочиваючих - багато діток. 

IMG 3400

Валерія Жовтун. Фото автора.

Матеріал підготовлено в рамках прес-туру “Успішні практики розвитку громади та напрямки стратегічного розвитку Маловисківської міської ОТГ”, організованого Кіровоградським регіональним відділення Асоціації міст України

 

 

Поширюйте

Коментуйте