Ексклюзив

Як український "зелений" стартап отримав мільйон від ЄС

. 6920

Інноваційні ідеї, багато праці і впертість – такі сходинки доведеться подолати бізнесу, яких готовий боротись за фінансування від Європейського Союзу. У рамках вебінару «Мікробізнес в Україні: європейський досвід» розповів історію своєї компанії Євген Ерік, директор та засновник компанії SolarGaps.

greenwindowinstallation


Розумні жалюзі замість сонячної панелі

 

yengenii erikУкраїнська компанія SolarGaps виробляє розумні жалюзі з сонячними батареями.
«Ми почали вирішувати досить глобальну для маленької компанії проблему. Вирішили знизити споживання електроенергії містами. Вирішили робити це поступово, інноваційно і шукати для цього грошей», - розказує Євген Ерік, директор та засновник компанії SolarGaps.

За даними Guardian, зараз у світі 37% енергії витрачається на кондиціонування. Це більше ніж на опалення. Зменшення споживання електрики, за рахунок підвищення енергоефективності будинків допомогло б світу зменшити вплив на глобальне потепління.

Проте в містах немає місця для сонячних батарей, які зазвичай займають великі площі. Від цього і відштовхнулась компанія, тому їх ідеєю було монтувати панелі на вікна і вертикальні поверхні.

italy2 installation

Монтаж жалюзі на бізнес-центр у Неаполі,Італія

«Робити наші міста з нульовим викидом, а можливо навіть будівлі змогли б генерувати більше, ніж використовують. Наша пропозиція це інноваційні жалюзі, кожна ламель яких є сонячною панеллю, яка виробляє електричну енергію, та слідкує за кутом сонця. Вони як соняшники слідкують за сонцем і максимізують кількість енергії, яку ми можемо отримати», - каже Євген.

Такі жалюзі набагато легші ніж сонячна панель і їх можна встановити самостійно і для цього не потрібно мати власний будинок із дахом, де зазвичай встановлюють панелі.

Перш за все компанія оцінила потенційний ринок. Він дуже великий. Зараз основні дилери компанії в Європі: Італія, Іспанія, Франція. Продукт повністю зроблений в Україні: від самих панелей до софту.

Окупність сонячних панелей розраховують залежно від місця, де їх планують встановлювати. Наприклад, встановити такі панелі на готелі площею в 400 квадратних метрів в іспанському місті Мурсія коштуватиме 159 тис. євро. А щорічна економія становитиме 65 тисяч євро. Тобто, таке капіталовкладення окупиться менш як за три роки.

«У більшості країн наше рішення окуповується за 3-4 роки. В Україні зараз тариф дуже низький, тому це десь близько 10 років. Але ж наше рішення допомагає зекономити на встановленні кондиціонеру, тому його окупність вища, ніж у звичайної сонячної панелі», - каже бізнесмен.

portbarcelona copy

Жалюзі SolarGaps, встановленні в Порту Барселони, Іспанія

Як компанія йшла до успіху?

Десь 4 роки тому компанія подалась на кілька акселераторів. Першим з них був IoT Hub. Далі акселератори у Кремнієвій долині. Вони дозволили вивчити як інші країни створюють подібні продукти.

«Ми не почали будувати органічний бізнес, а зробили кампанію на Kickstarter. Тобто залучили гроші на міжнародній платформі. Це коштувало певних грошей, але ж таким чином ми отримали велику кількість користувачів з усього світу», - каже Євген.

Потім фірма подалась на грант та отримала фінансування від Європейського банку реконструкції та розвитку.

«Це була програма «Кліматичні ваучери». Я знаю, що є досить багато таких програм, метою яких є скорочення викидів в атмосферу СО2. Саме участь у цій програмі дозволила нам зробити прототипи і потрапити на перші виставки», - згадує директор компанії.

Проте на цьому фірма не зупинилась, а подалась на грантову програму «Європейський горизонт 2020» - найбільшу рамкову програму ЄС з фінансування науки та інновацій - і отримали від ЄС мільйон євро.

unit installation

Жалюзі на UnitCafe в Києві

«Ця програма доступна і зараз. Завдяки їй можна отримати грант до трьох мільйонів доларів», - каже керівник. - Це поступове фінансування. Ми виконуємо план, відчитуємось за використання грошей. Таким чином ми масштабуємо виробництво, розробляємо нову версію продукту, робимо сертифікати та тому подібне».

За словами Євгена, такий шлях вони собі навіть не могли передбачити, адже проєкт «Горизонт 2020» це змагання за гроші, у якому беруть учать 200 європейських компаній. Тобто шанс на успіх тут був не більше 3%. І ідея перемогла. Таким чином SolarGaps стала другою українською компанією, яка отримала фінансування у проєкті.

Відбір був серйозний. Двічі представники фірми їздили до Брюсселю, щоб показати єврокомісії як працюють рішення і як планують масштабувати. До всього фірма розробила свій бізнес-план так аби не конкурувати ж уже існуючими європейськими фірмами, а ставати їх партнерами.

«Але якщо підприємство вирішує якусь глобальну ідею, то зараз найкращий час, щоб подумати, як її описати і може подати заявку на цей інструмент», - каже Євген.

Як вдалось виграти мільйон?

«Тільки інновація це не продукт, - каже Євген. - Треба мати чіткий план і чіткі кейси, які ви плануєте здійснити».

Насправді, на програму «Горизонт 2020» подається достатньо представників від України. Але от не перемагають. Євген, як переможець, дає кілька лайфхаків.

Перше, якщо ви отримали відмову – це не значить, що треба зупинитись.

«Ми чотири рази отримували відмову. Лише після двох інтерв’ю в Брюсселі ми отримали позитивне рішення. Якщо б ми хотіли зупинитись, ми б зробили це на другій невдалій спробі. Натомість ми переосмислили ідею із моделі В2С на В2В. Спершу ми подавали ідею того, що ми по всьому світу надсилатимемо наші жалюзі з України. Така концепція їх не зацікавила. Їх цікавило створення продукту, але більше їх цікавило як ми можемо сконтактувати з великою кількістю організацій в архітектурі і будівництві, які зможуть наше рішення використовувати», - розповідає він.

Також треба шукати партнерів, які можуть допомогти. Для того, щоб заявка була структурована як належить звернулись за допомогою до спеціалізованої компанії, яка супроводжувала проєкт на всіх етапах.

Як живе бізнес під час пандемії?

Через коронавірус підприємству доводиться скорочувати витрати, міняти плани і шукати нових грантодавців.
Більшість їх дистриб’юторів у країнах, які найбільше постраждали від Covid-19. Тож поки плани розширити свої позиції на їх ринках неможливі. Також відпала можливість відвідати низку європейських виставок, аби презентувати себе.

«У нас немає іншого варіанту як пережити це і продовжити працювати, - каже Євген. – Якщо ми це витримаємо, а ми маємо це зробити, наступні 3-4 роки для зеленої енергетики будуть дуже цікавими. Адже люди зараз хочуть бути більш незалежними і сонячна енергетика може відіграти в цьому велику роль. Бо не тільки гречку треба мати, а і мати незалежне джерело енергопостачання, і може для декого це навіть більш важливо».

Анастасія Дзюбак

Фото з сайту SolarGaps

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама