5 питань до якості перевезень у маршрутках Кропивницького, які ставлять пасажири

19:45, 12 Січня, 2021

Підвищення вартості проїзду в маршрутках Кропивницького до 8 гривень – анонсований нещодавно перевізниками тариф, який найближчим часом проситимуть затвердити у виконкому. З одного боку, у той час, коли всі ціни ростуть, відповідне зростання здається логічним. З іншого боку – викликає купу обурення у містян. “Гречка” вирішила розібратися з маршрутним явищем по-кропивницькому.

Чому просять збільшити тариф?

Карантин вдарив і по приватних перевізниках. Вони скаржаться на те, що з карантинними обмеженнями про перевезення пасажирів лише на сидячих місцях, не отримують плановий дохід. В результаті – утворюються борги із виплати заробітної плати та сплати податків. Та й загалом зменшився пасажиропотік.

–  У нас уже є результати пасажиропотоку за 2020 рік, який у порівнянні з 2019-им зменшився на 48%, майже в половину, – каже один із перевізників, директор приватного підприємства «Олікс» Дмитро Вінницький.  

У запропонованих розрахунках, які перевізники подали до міськради йдеться і про зростання мінімальної заробітної, а також зростання паливно-мастильних матеріалів.

Однак детальні розрахунки для перевізників наразі ще не оприлюднені на сайті міськради. Попередньо в міськраді лише повідомляють, що перевізники надали розрахунки на тариф від 8 до 8,7 грн за проїзд. Натомість у міськраді ще розглядають подані розрахунки. Потім вони встановлять граничний тариф на проїзд, який ще оприлюднять громадськості на обговорення.

Яким буде тариф насправді стане відомо згодом. Ймовірно він буде 8 грн, якщо таке рішення підтримає виконком.

Однак містяни в соцмережах вже обурені таким анонсованим підвищенням.

Перевізники роками не виконували умов договорів?

У 2018 році міська рада уклала договори з приватними перевізниками. Тоді й тариф на проїзд у маршрутках збільшили до 5 гривень. Договори діють до 2023 року.

Цікаві в договорах і деякі пункти про обов’язки перевізника.

1. GPS-трекери невстановлені

Наприклад, впродовж двох тижнів з моменту підписання договору перевізник власним коштом має обладнати всі автобуси засобами gps-моніторингу, під’єднати їх до системи обраного виконавця, забезпечувати належну експлуатацію та постійну роботу встановлених засобів gps-моніторингу, а також ремонт, модернізацію та заміну. А ці GPS-дані про роботу автобусів, мають бути оприлюднені їх у загальнодоступних інтернет-сервісах.

Однак наразі жодну із маршруток, приміром, не побачиш за допомогою відомого сервісу про маршрути громадського транспорту EasyWay.

За словами директора підприємства «Олікс» Дмитра Вінницького GPS-навігатори встановлені, але наразі не працюють, бо не закладали кошти на їх утримання. Інакше б тариф був завищений. 

– Зараз економимо кошти. Якщо піде на спад цінова політика по паливно-мастильних матеріалах, то, думаю, питання навігації поновиться, – зауважив пан Вінницький.

2. Графік руху не дотримується

Про інші невиконані пункти договору кажуть і в громадській організації “Територія успіху”.

– Протягом багатьох років йдеться про контроль за пасажирськими перевезеннями. Але на сьогодні так і лишається відкритими питаннями дотримання графіку перевезення, роботи в вечірні години, дотримання договірних зобов’язань про кількість машин на маршруті, контролю за виручкою. Питання є по якості та безпечності перевезень – ми всі бачимо в якому стані зараз знаходяться автопарк перевізників – він багато років не оновлювався, – каже виконавча директорка ГО “Територія успіху” Інга Дуднік.

3. Є питання до якості і безпечності перевезень

Про те, що маршрутки потребують оновлення писали в соцмережах не лише кропивничани. Говорив про це неодноразово очільник міста Кропивницького Андрій Райкович, звинувачуючи приватних перевізників, що вони не оновлюють свій автопарк. А в планах міської влади навіть була заміна старих маршруток новим комунальним транспортом.

Ділилися в соцмережах кропивничани й про те, як у маршруток відвалювалися колеса, або приклади інших несправностей.

4. Скасовані рейси під час локдауну та в вихідні

Те, що під час карантину перевізники просто відмовились перевозити пасажирів, за словами пані Дуднік, – порушення також пункту договору. Наприклад, торік під час карантину зник автобусний маршрут у режимі маршрутного таксі 1Ц «Вулиця Генерала Жадова-Лісопаркова». Приватний перевізник заявив про збитковість такого маршруту за умовами перевезення в умовах пандемії коронавірусу лише за сидячими місцями – 15 місць, коли загальна пасажиромісткість 48. А це мінус 12 автобусів.

– Тому вони наразі зберігаються на базі підприємства і чекають подальшої долі, яка могла б їх запустити в рух, – каже директор ПП «Олікс» Дмитро Вінницький.

За словами Інги Дуднік, порушується також пункт договору, де забороняється зменшувати (більш ніж на 15%) або збільшувати (більш ніж на 10%) кількість транспортних засобів, встановлену паспортом маршруту.

– А ми бачимо скільки особливо у вихідні дні виїжджає автобусів на маршрути, – зауважує Інга Дуднік.

5. Відсутність електронних квитків

Або пункт договору про встановлення системи безготівкової оплати проїзду. Однак тут питання і до міськради, яка б мала видати такий наказ.

Поки встановлення такої системи оплати в громадському транспорті, яка діє в інших українських містах, у Кропивницькому наразі вважають недоцільною. Принаймні так кажуть у профільному управлінні міськради.

На думку очільника управління розвитку транспорту та зв’язку міськради Віктора Житника, в умовах ситуації коронавірусу, немає доцільності встановлювати валідатори (спецпристрої для безконтактної оплати за проїзд, – ред.) чи інші платіжні системи для електронного квитка.

– Валідаторами користуються від 20 до 30% пасажирів. Наприклад, якщо взяти за основу наш комунальний транспорт, де ми перевозимо 24 пасажири, то валідатором користуються 2 людини, – пояснює Віктора Житник. – А витрати підприємство повинно нести на обслуговування. Це оплата оператору зв’язку, банку. Банк за кожного, хто проїхав вимагає 10%. І немає меншої ціни. Наприклад, з 5 гривень 50 копійок піде на користь банку за те, що він поставив валідатор. Крім того, 500 гривень треба щомісяця платити за оренду валідатора.

Відомо, що ПриватБанк вже не один рік веде перемовини з міською владою про запровадження в громадському транспорті електронного квитка.

– Та поки ми не отримали позитивної відповіді, – каже фахівчиня з комунікацій в регіоні ПриватБанку Анжела Дзінзюра. – Ми пропонуємо безліч форм технічної реалізації проєкту, які дозволяють приймати до оплати картки платіжних систем Visa та Mastercard різних банків, безконтактні картки та пристрої, оплату за допомогою Аndroid Рау та Аррlе Рау, а також оплату по QR-коду. Крім того, ми пропонуємо реалізацію електронних проїзних документів, яка ще й істотно скоротить витрати перевізників на друк та утилізацію квитків та проїзних.

А що стосується витрата, то представниця ПриватБанку пояснює, що банк бере на себе всі витрати з реалізації цих проєктів:

– Від безкоштовного встановлення/обслуговування POS-терміналів та постерів з QR-кодом до розробки, впровадження, супроводу повного циклу програмного забезпечення, натомість бере незначну комісію. Якщо мова йде про оплату за проїзд через QR-код – стандартний тариф 5% від суми. Але наш тариф диференційований і може знижуватися до 3% у разі впровадження електронних проїзних. Ми відкриті до співпраці і пропонуємо найвигідніші умови.

Однак у міськраді наразі кажуть, що до питання впровадження електронного квитка в громадському транспорті знову повернуться, коли закінчиться нелегка ситуація з коронавірусом.

Цікаво, що в ситуації з коронавірусом, саме можливість безконтактної оплати проїзду і мала б актуальність. Коли в магазинах радять розраховуватися картками замість готівки, аби уникнути зайвого контакту й можливості зараження, такий принцип спрацював би і в громадському транспорті. Крім того, електронний квиток це варіативність у способі оплати за проїзд, зручності, а також автоматизованого ведення обліку пасажиропотоку в транспорті навіть за віковими групами.

– Електронний квиток це досить актуальна тема, на мою думку, – коментує директор ПП «Олікс» Дмитро Вінницький. – Але це має бути впроваджено по всьому місту. Це має бути єдина система, що дозволить пасажиру робити вибір: чи він хоче сплачувати електронною формою, чи йому все-таки треба розраховуватися готівкою. І над цим треба працювати.

Чи зможе місто відмовитися від маршруток?

Попри зростання кількості комунального транспорту за останні 5 років, місто не готове відмовитись від послуг приватних перевізників. Комунального автопарку схоже недостатньо, а можливості міського бюджету постраждали від коронавірусу.

– Вважаю, що приватні перевізники вносять доволі серйозний внесок в забезпечення перевезення пасажирів, тому що надходження до бюджету міста в умовах ковіду слабкі, – розповів начальник управління розвитку транспорту та зв’язку Віктор Житник. – Ми будемо продовжувати партнерські відносини.

Цікавий факт від пана Житника, що Уряд планує запровадити, аби в містах перевозили пасажирів автобуси класу не нижче Євро-5, тоді як в Кропивницькому цей клас в приватних перевізників наразі А2.

– Якщо Уряд наважиться піти на такий захід, то виникне ситуація, що будуть забороняти такі перевезення приватними перевізниками. Тому їм треба думати, щоб поліпшувати транспортний парк, – зауважив Віктор Житник.

Валерія Жовтун. Фото з фейсбук-сторінки ПП “Олікс”

 

 

Останні новини по темі
Коронавірус на Кіровоградщині: 117 захворіли, 116 одужали
coronavirus copy
Red Gray Steps to Bicycle Safety Infographic
У Кропивницькому синоптики прогнозують до 17 градусів морозу
Читайте також

В громадах Кіровоградщини родинам полеглих воїнів передали державні нагороди, якими захисників відзначили посмертно....

17:06, 21 Квітня, 2024

Роман Червінський, якого обвинувачують у перевищенні повноважень і якого мали відпустити з-під варти 19 квітня, вже другу добу не виходить на зв’язок. Про його місцезнаходження ...

17:01, 21 Квітня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

16:37, 21 Квітня, 2024