«Мотря»: нову короткометражку про зв’язок поколінь презентували у Кропивницькому (ВІДЕО)

У Кропивницькому дитяча кінотелестудія «КУ-раж» презентувала свою нову роботу, приурочену до 30-річчя незалежності України.
Прем’єра короткометражної історичної драми «Мотря» відбулась вчора, 4 грудня у кінозалі обласної бібліотеки імені Дмитра Чижевського. У зйомці фільму традиційно взяли участь вихованці студії. Режисер-постановник – Володимир Крутоус.
Про що новий фільм і чим живе студія «КУ-раж» сьогодні, «Гречка» спілкувалась з керівником проєкту Наталією Устименко.
– Як народилась ідея: чому вирішили знімати фільм до 30 річниці Незалежності?– У нашій студії є традиція – ідею та жанр наступного фільму обирають діти. До цього ми вже відзняли фентезійну трилогію. Там і трилер, і пригоди, і містика, і трохи детектив… Коли думали над цим проєктом, захотілося чогось нового. Спочатку з’явилася ідея про зв’язок поколінь. Нібито дівчинка потрапляє у закинуту хату своєї прабабці, знаходить там фотографії та речі предків, а потім бачить кілька картинок з їхнього життя.
Ідея сподобалась, ми почали її розробляти. Студійці переглядали родинні архіви, дізнавались щось про своїх рідних. В когось репресували та розстріляли прапрадіда, хтось був розкуркулений, хтось загинув за кілька днів до перемоги, хтось потерпав через зросійщення. З отаких крихітних пазлів склався сценарій. І стало зрозуміло, що фільм буде присвячено Незалежності.
– Де знімали і скільки пішло часу на створення картини?
– Зазвичай від ідеї до прем’єри в нас проходить рік. Це якщо фільм повнометражний. З «Мотрею» впорались за півроку, бо хронометраж тут 35 хвилин. Найбільше часу займає підготовка: проби, вичитка сценарію, репетиції, пошук костюмів. Ну і постпродакшн. А зняли все за три дні у лісі на Балашівці та на станції Барвінково.
– Хто актори у цій стрічці?
– Актори «Мотрі» – студійці старшої та середньої груп а також наші випускники. Для когось це вже сьомий проект, а для когось – перший. Цього разу нам допомагала також команда страйкболістів, які виконали ролі вояків.
– Чи змінилось щось у фінансовому питанні, як і раніше це своєрідне волонтерство і власні кошти?
– Так зване «безбюджетне» кіно це теж витрати. Виїзд на зйомки, грим, робота оператора, запис саундтреку, оренда локацій. Добре, що в нас є друзі, які часто допомагають безкоштовно, або за дуже символічну платню. І ми за це вдячні, бо знаємо скільки насправді коштує така праця. Щодо «Мотрі», то її бюджет приблизно 10 тисяч гривень.
Так вже складається, що всі фільми знімаємо за свій кошт. І якщо раніше це було «підйомно», то зараз я навіть боюся думати про наступний проєкт. Тут багато факторів: пандемія, через яку втрачаються джерела прибутку, і збільшення податкового тиску на ФОПи, і багато іншого. Кілька років тому у нас вкрали всю апаратуру, на якій працювала студія. Ми і досі повноцінно не відновилися.
– Скільки ви вже знімаєте кіно, що змінилось, скажімо за крайні 5 років?
– Кіно ми знімаємо стільки, скільки існує «КУ-РАЖ». Тобто 21 рік. Що змінилося? Якщо порівнювати роботу непрофесійних студій, то безумовно змінилась якість. Звук, картинка, візуальне сприйняття. Змінився темпоритм – зараз фільми більш динамічні, з короткими сценами і меншим навантаженням на діалоги. Суттєво змінилися теми. І, на жаль, самих дитячих студій стає дедалі менше.
– Де дивитись ваш новий фільм?
– Подальша доля наших фільмів така: якщо є можливість, подаємо їх на фестивалі. Маємо багато нагород, гран-прі та навіть спеціальну відзнаку Одеської кіностудії. Всі фільми є на нашому ЮТюб каналі. Десь за місяць там буде і «Мотря».
– Як потрапити до вашої студії?
Долучитись до нашої студійної родини можна зв’язавшись з нами у соцмережах. Написати у дірект або зателефонувати по контактному номеру: Facebook, Instagram.
Фото зі сторінки студії “Ку-раж” у Фейсбуці