Простір співжиття: як можна облаштувати двори у Кропивницькому

15:23, 24 Січня, 2023
dvir1

 

Щоб удосконалити українські міста після війни, урбаністи створили “Довідник з відбудови міст”, в якому зібрали найкращі світові практики. У цій статті розглянемо, як фахівці рекомендують облаштовувати двори. Врахувавши потреби всіх містян, експерти визначили основні вимоги щодо планування дворів.

 

Показуємо, як могли б виглядати двори в Кропивницькому.

Типи дворів та їх вигляд

У відкритій квартальній забудові

Таке подвір’я є відкритим місцем для всіх відвідувачів кварталу. Навколо ігрових чи спортивних майданчиків радять розташовувати вуличні меблі та садити дерева, квітники та багаторічні рослини. Також біля будинку можна розмістити літні майданчики та тераси.

dvir2

Наприклад, у нашому місті такий тип забудови є на вулиці Василя Нікітіна. Як варіант, подвір’я там можна було б прикрасити сучасними ігровими майданчиками та смугами з багаторічних рослин.

dvir3

Відкрита квартальна забудова на вулиці Василя Нікітіна

У вільній багатоповерховій та середньоповерховій забудовах

На подвір’ях таких забудов збираються жителі прилеглих будинків та відвідувачі мікрорайону. Якщо на території забудови є вільне місце, доцільно створити малі водойми або систему дощових садків. Смітники варто розмістити поруч з прифасадною зоною. А парковку (на 5–10 паркомісць) радять розташовувати вздовж проїзду. Також слід розглянути можливість створення окремої парковки (до 50 паркомісць) за межами подвір’я.

dvir4

До прикладу, у нашому місті такі подвір’я можна облаштувати на вулицях Жадова, Попова та Полтавська.

dvir5

Багатоповерхова забудова на вулиці Генерала Жадова

У зблокованій забудові

Подвір’я в такій забудові є приватним, тому радять чітко розмежувати територію. У заблокованій забудові експерти радять уніфікувати стилістику і висоту парканів. Замість звичайних парканів також можна використовувати буферне озеленення. Паркувати автомобілі варто у глибині подвір’я. Це забезпечить вільний проїзд на ділянку та місця для інших автівок вздовж вулиці. Власники подвір’їв можуть садити різні рослини, розташовувати вуличні меблі, а також облаштовувати господарські зони (для городництва, садівництва, птахівництва, кролівництва тощо).

dvir6

У Кропивницькому такі забудови є у мікрорайонах Велика Балка, Миколаївка та Лелеківка.

dvir7

Зблоковані забудови на Великій Балці

Облаштування дворів по-новому

Озеленення

Зелені зони, окрім того, що сприяють екології, ще й захищають від прямих сонячних променів та опадів, а також дозволяють знизити навантаження на каналізацію. Тому фахівці радять висаджувати дерева, багатолітні рослини та зелені басейни, де накопичується вода під час сильних злив.

Доступність

Задля безпечного пересування необхідно вирівняти покриття дворів та усунути перепади висот. Окрім сходів, варто також встановити пандуси або обхідні шляхи.

Активності

Зробити подвір’я цікавими для всіх можна за допомогою різноманітних спортивних та ігрових майданчиків, велодоріжок та пішохідних зон. Так кожен мешканець, знайшовши собі активність, зможе почуватися комфортно.

Стала мобільність

Щоб уникнути шуму дорожнього руху та викидів вихлопних газів, варто якомога менше простору відводити під проїзд та паркувальну зону, які варто розміщувати поза межами кварталу. Наприклад, вздовж вулиці або спорудити окремі надземні чи підземні паркінги.

Водночас необхідно враховувати норми безпеки і особливості обслуговування будинків, зокрема важливо забезпечити проїзд для пожежних автомобілів та спецтехніки.

Приватність

Важливо, щоб відвідувач міг самостійно і безпомилково визначити, що те чи інше подвір’я є: повністю приватним (доступним тільки для обмеженого кола користувачів), напівприватним (доступним для мешканців прилеглих будинків) або повністю відкритим (доступним для всіх). Для того, щоб уникнути непорозумінь, радять встановлювати огородження. Так доступ до двору матимуть лише мешканці будинку.

Якщо дотриматися порад фахівців, кожен двір у Кропивницькому можна буде удосконалити для того, щоб він став комфортнішим та безпечнішим.

 

Олександра Совотєєва

 

Останні новини по темі

«Давно займаюсь допоміжними репродуктивними технологіями» – нардеп про законопроєкт щодо штучної матки

danuca
photo 5366228321576272889 w

Кропивницький: підозрюваному у підготовці удару на День Соборності обрали запобіжний захід

Читайте також

Кропивницька волонтерка Наталія Свистун оголосила про збір матеріалів для виготовлення окопник ...

17:15, 9 Грудня, 2023

Дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

16:54, 9 Грудня, 2023

За підсумками поточного року найкращі спортсмени Кіровоградщини у 2024 році отримуватимуть обласні ...

15:48, 9 Грудня, 2023